Herkesin eşit olmadığı gerçeği

Bahane aramıyorum. Bende istiyorum sadece geleceğe bakmayı ama sürekli geçmişinle yüzleşirken bunu nasıl yapabilirsin ki?

Onları geçmeniz gerek işte. Bence sizin sıkıntınız stres ve geçmişi sürekli öne çıkarak motivasyonunuzu düşürmek. Motivasyonunuzu artırrmaya bakın.

Maalesef size katılamayacağım. Yaşadığım psikolojik şeyler başkaları için küçük gözükebilir ama beni derinden sarstı ve sarsmaya devam ediyor. Bazen diyorum keşke hep asosyal kalabilseydim. Şu durumları düşünürken ders çalışmaya çalışıyorum.

Senin durumunda olan birçok insan var daha dün kuzenim de 10.sınıfa gelmesine rağmen okulda arkadaşı olmadığını asosyal diye adlandırıldığını anlatıyordu. Bu durumdan kendinizi kurtarıcak olan yine sizsiniz illaki sevdiğiniz insanlar vardır koca okulda veya dershanede siz doğru insanlara iyi davranın onlar da size iyi davranırlar. Ayrıca okul konusunda da katılmayacağım lisede 500'e yakın bir puan alıp Türkiye'nin en iyi liselerinden birinde okudum fakat üniversite sınavına yeteri kadar çalışmadığımdan ve iyi bir üniversitede okumak istediğimden özel üniversiteye girmek zorunda kaldım. Yani iş her zaman kendinizde bitiyor. Hayatta başarılar dilerim size.

Özel ya da devlet, iş yine kişide bitiyor. Ben de dershaneye gidiyorum ama dershaneye gitmeyip bireysel çalışan arkadaşım benden daha iyi netler yapıyor. Bana göre bir eşitsizlik yok.
Bir kez daha hak veriyorum size hocam. Çevredeki psikolojik etmenler, manevi ve maddi durumlar kişiyi etkileyebilir ancak işi başarıya ulaştırmak yine kişinin elindedir.

Haklısınız ama olmuyor işte.

Olur da sen böyle dersen olmaz asıl. 3 ay kala böyle olumsuz düşüncelere kapılırsan sınav anında ne yapacaksın? Sevdiğin şeylerle uğraş bir süre. Olmadı 2-3 gün ders çalışmayıp kendinize biraz çeki düzen verin.

Allah gönlünüze göre versin inşallah. Başarılar diliyorum.

Her gün yaptığınız yanlışı görmek sizi nasıl bir insan yapardı?

Görmezden gelebilmesiniz.

Olur da sen böyle dersen olmaz asıl. 3 ay kala böyle olumsuz düşüncelere kapılırsan sınav anında ne yapacaksın? Sevdiğin şeylerle uğraş bir süre. Olmadı 2-3 gün ders çalışmayıp kendinize biraz çeki düzen verin.

Allah gönlünüze göre versin inşallah. Başarılar diliyorum.
Teşekkürler. Bu tavsiyeyi deneyeceğim.

Hocam adınıza üzüldüm, mesajınızı sonuna kadar okudum. Sizi psikolojik olarak etkileyen şeyleri bir kenara bırakmanız lazım. Çünkü eğitim sistemini biliyorsunuz, ne kadar iyi net yaparsan o kadar iyi yerlere gelirsin. Maalesef verebileceğim en iyi tavsiye budur. Çünkü öğrencileri at gibi yarıştıran bu sistemde olan yine bize oluyor.

Yaptığın yanlıştan ders çıkaramıyorsan/alamıyorsan bu yine senin sorunun.
Ülkemizdeki gençlerin en büyük sorunu bu. "Derdim var, şunum var, bunum var." diyeceğinize, tam tersini yapsanız çok daha iyi olacak sizin için. Ama nedendir anlayamadım, yapmıyorsunuz.

Hocam hayat adil mi ki sanki sınav adil olsun? Tabiki de öğrencinin eğitim aldığı yer şartlar çok önemli ama yinede en son öğrencide bitiyor tabi. Öğrencide bitiyor bitmesinede her öğrenci o şartların zorluğunda kendini motive edip güçlükle o şartlara karşı çıkamıyor.
Ne öğrenciler var çobanlık yaparken en iyi okulları kazanıyor ama aynı durumdaki biri bunu yapamıyor belki iyi şartlarda o yaşlara gelse iyi yerde okusa o da çok iyi yerleri kazanır.

Geri
Yukarı