Herkesin eşit olmadığı gerçeği

Yaptığın yanlıştan ders çıkaramıyorsan/alamıyorsan bu yine senin sorunun.
Ülkemizdeki gençlerin en büyük sorunu bu. "Derdim var, şunum var, bunum var." diyeceğinize, tam tersini yapsanız çok daha iyi olacak sizin için. Ama nedendir anlayamadım, yapmıyorsunuz.
Her gördüğümde düzeltmeye çalışıyorum ancak olmuyor.
Yaptığın yanlıştan ders çıkaramıyorsan/alamıyorsan bu yine senin sorunun.
Ülkemizdeki gençlerin en büyük sorunu bu. "Derdim var, şunum var, bunum var." diyeceğinize, tam tersini yapsanız çok daha iyi olacak sizin için. Ama nedendir anlayamadım, yapmıyorsunuz.
Ayrıca evet bende de sorun var kabul ediyorum.

Her gördüğümde düzeltmeye çalışıyorum ancak olmuyor.

Ayrıca evet bende de sorun var kabul ediyorum.
Hayata güzel yönlerinden bak. Hiçbir güzel yan bulamıyor musun?
Aileni düşün, kendini düşün.
Senin yaşında anne veya babası olmayanlar var. Veya senin bulduğun fırsatları (mesela özel okula gitmen) bulamayanlar var. Düşünsene onlara da "ezik" dendiğini, kim ezik olur bu durumda?
İnsanların çenesi var konuşuyor. Kendini bir tek sen tanıyorsun. Başkalarının dediklerini umursama. Hayat senin hayatın, gelecek senin geleceğin. Ne yaparsan kendine.

Özel ya da devlet, iş yine kişide bitiyor. Ben de dershaneye gidiyorum ama dershaneye gitmeyip bireysel çalışan arkadaşım benden daha iyi netler yapıyor. Bana göre bir eşitsizlik yok.
Psikolojik hasarın etkisinde olan birisi istediği kadar ders çalışsın toparlayamaz psikoloji diyip geçiyoruz ama insanı belki en çok yıpratan şeylerden birisi.
Geçmiş olsun dostum.

Eşit olsaydık zaten okulların 40 farklı çeşidi olmazdı. Herkes de bunun farkında ama kurabildiği tek cümle "Oku memur ol yiğenim." diyen insan türünün nesli tükenmediği sürece öğrencilerin bu sisteme baş kaldırması hiç bir şeyi değiştirmeyecek. Meslek liseli biri olarak nasıl bir bataklığın içinde olduğumu anlatıyorum ama anlayan yok. Ben de artık bıraktım anlatmayı, onaylayıp geçiyorum.

OBP saçmalığına ne demeli özel lisede
OBP'yi şişiriyorlar bazıları hiç yoktan
2 kat çalışman gerekiyor onları geçmek
İçin bazen de geçemiyorsun

OBP'yi kaldırsınlar herkes eşit olsun
O zaman görelim durumları.

Eşitsizlik yok diyen adam sistemin açıklarının nimetlerinden faydalanan adamdır. Çok basit bir örnek vereceğim. Sınavda herhangi bir alanın ya da TYT kısmının ilk binine girenlerin haberlerine bakın. O listeye giren kaç kişi meslek lisesi çıkışlı ya da kaç kişi kötü (ciddi anlamda kötü okul, yani okulun sınav puanı yüz altı gibi) okul çıkışlı ? Bunun istisnalarını gördüm tabiki, yani hiçbir imkan olmadan yüksek derecelere giren insanlar fakat o adamların bundan başka seçeneği yok arkadaşlar. Yani ya girecek ya da girecek o insanlar. Emin olun bu sıralamalara belli başlı insanlar giriyor. Adamın ilk ve orta okulu zaten güzel geçiyor, bunun meyvesini güzel bir lisede okuyarak yiyor ve üniversiteyi de, genelde, güzel bir okulda okuyor. Yani bunların, bu ayrıcalıkların hepsi küçüklükten başlayan bir şey. Demek istediğim şey, bu insanların hayatı zaten ders çalışmakla geçiyor yani başarısız olmaları imkansıza yakın bir şey. Başarısız olmaları imkansız olan şeyse sadece ders çalışmak, başka da bir şey değil. Çünkü girilen sınavlarda yetenek ya da zeka ölçümü yapılmıyor maalesef.
Yukarıda bir yazar OBP'den bahsetmiş, ona da hakkını vermeden geçmeyeyim. Dediğim sıralama konusunda da bunun işe yararlığını herkes biliyordur diye düşünüyorum. Ve işin en kötü yanı, bu puanınız bir iki puan düşük olsa sizi bayağı geriye atıyor sıralamada.

Yeni konular

Geri
Yukarı