Herkesin eşit olmadığı gerçeği

JessePinkMan09

Picopat
Katılım
26 Eylül 2020
Mesajlar
260
Son sebebim ise "Algı Kapasitesi". Mesela bir kişi tek derste o konuyu anlarken ben anlamıyorum. Ya da anlasam bile yapamıyorum. Ama ben bu adam ile aynı saat ders alıyorum ve bu kişi ile "eşit şartlarda" aynı sınava giriyorum.
Dostum bu sınavın kesinlikle yakından uzaktan hiçbir şekilde zekayla alakası yok. Senin o zaman anlamaman baş ağrısı, hasta olman, kafanın bir şeye takılması, konunun önceki kısımlarında mantığı oturtamaman, yorgun olman, o kişinin önceden konuya aşina olması gibi birçok sebebe bağlı olabilir. TYT AYT tamamen çalışmaya bağlıdır ne kadar çok çalışıp tecrübelenirsen o kadar başarılı olursun. Asla zeka ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Ben de şu an sınava hazırlanıyorum ben de b.k gibi lisede okudum milletin obpsi 85 90 larda benimki 70lerde. Tabi kendi suçum da var çalışmamak gibi. Yine de dediğin gibi okullardan dolayı büyük bir eşitsizlik var ancak bunları düşünüp geçmişine üzülerek gününü geçirirsen başaramazsın. Ben eski halimi düşünseydim, 9sınıfta matematikten 07 aldığımı kafama taksaydım şu an vasat durumdayım ama eski yılları hiç umursamadım ve sene başından beri düzenli çalışıyorum. Denemede matematikten 30 net yaptım sınavdan 07 almış olmama rağmen 90 100 alan çocukların netlerine ulaştım. Sistemin saçmalıklarını düşünürsen başaramazsın evet her yönden adaletsiz, aptal bir eğitim sistemi var ancak sürekli bunu ve geçmişini düşünüp üzülmek yerine önüne bak ve çalış.
 

Camila

Kilopat
Katılım
23 Nisan 2015
Mesajlar
2.933
Makaleler
11
Çözümler
2
Her özel lisede OBP şişirmedikleri gibi her devlet okulunda da OBP'yi kırmıyorlar. Verilen notlar da aslında okulun seviyesine bağlı. Bizim okulda sınavlara çalışmayan birisi yüksek not alamazdı; çok zor değil ama ortalamanın üstünde sorular olurdu özellikle FKB, matematik gibi derslerde. Sınav haftası boyunca günde 8-12 saat çalışmayla ancak hallediliyordu çoğu ders. Buna rağmen okulda neredeyse herkes sınavlara çalışırdı ve yüksek not alırdı. Çalışmayıp 15-20 alan nadiren çıkardı. Genel olarak başarı yüksek olunca da az çalışanlar dışında herkesin sözlüsü yüksekti, 4-5 ders hariç 100 dışında sözlü notum olmamıştır. Bu şartlar altında ancak 96 ortalama yapabildim ve 10-11 din sınavları dışında da şişirme not verilen bir ders olmadı. Bu durumda OBP olmasa bizim okuldakilere haksızlık olurdu, çünkü 4 yıl boyunca yaklaşık 4-5 ayımız sıkı çalışma ile geçti. Zaten kötü bir lisede olsanız bile o kişilerin arasından sivrilen bir öğrenciye düşük sözlü veren çıkmaz, yüksek ortalamayı tutturup üstüne okul birincisi olur.
 

Mavi__

Decapat
Katılım
23 Şubat 2019
Mesajlar
106
Çözümler
2
Evet maalesef eğitim ve öğretim dünyanın hiçbir yerinde eşit değildir, olamaz da. Mesela özel okullarda notları şişirilmiş olan arkadaşlarım vardı. Tuvalet kapısı bile olmayan okullarda öğrenim gördüm. Benden daha kötü durumda öğrenim görmüş olanlar da var. Önemli olan senin yapabileceğinin en iyisini yapmandır.
 

Yeni konular

Yukarı