Steam Hesabınız çalınırsa nasıl bir yol izlemelisiniz?

Justice16

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle, merhaba. Sizlere, daha yeni başımdan geçmiş tatsız bir olayı ve nasıl çözdüğümü anlatacağım. Birkaç gün önce Steam hesabımı, yaptığım bir dalgınlık yüzünden çaldırdım (en başta çıkan sahte dmarket sitesine oltalanmış bulundum). Ve 2 gün içerisinde hesabımı geri aldım. Sizlere hesap çalınma durumunda nasıl bir yol izlemenizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

1. İlk çalınma anı

Eğer, bende olduğu gibi hesabınız çalınışına gözlerinizle tanık olduysanız, yapmanız gereken ilk şey hesabın şifresini değiştirip değiştirmediklerine bakmak. Eğer şifre değişmediyse ve hesabınıza girebiliyor iseniz, hızlıca şifrenizi değiştirmeniz gerekmektedir. Fakat, genellikle hesaplar fark edilmeyen bir e-posta değiştirme mailini, doğrulama kodu olarak algılanması sonucu çalındıkları için, eğer hesabın e-postasını kaptırdıysanız, geçmiş olsun efendim. İkinci aşamaya geçebilirsiniz. Eğer, hesabın şifresi değişmiş ise fakat e-postası değişmemiş ise, şifremi unuttum kısmından hızlıca yeni şifre almanız ve hesabı tekrar ele geçirmeniz gereklidir. Fakat, yalnızca acemi bir hacker bu işleri sizden yavaş yapabilir. Zaten, hesap çalınırken bilgisayar başında değilseniz, yapacak bir şey yoktur.

Çalındığını ilk fark ettikten sonra yapmanız gereken ikinci şey, neden çalındığını tespit etmek olmalıdır. Bu, gereksiz bir adım gibi dursa bile çok önemli bir rol oynar. Eğer, hesabınız yediğiniz bir virüs sebebiyle çalınmışsa, herhangi bir diğer platform hesabınız da çalınma tehlikesi içerisindedir. Bilgisayarınızı hızlıca formatlamanız veya virüsü silmeniz gerekir. Diyelim ki, bende olduğu gibi hesabı oltalama yöntemiyle çaldırdınız. E-posta şifreniz, Steam şifreniz ile aynı veya benzer ise, yapmanız gereken şey hızlı bir şekilde e-posta şifrenizi değiştirmeniz ve iki aşamalı doğrulamayı aktif etmenizdir. E-postanızı kaptırsanız, Steam'i hesabın size ait olduğu konusunda ikna etmeniz zor olabilir. E-posta ve diğer önemli hesap şifrelerinizi değiştirdiyseniz, ikinci adıma geçelim.

2. Yapılması gerekenler

Bu aşamaya geldiyseniz, artık Steam hesabınız dışında başka düşünecek hiçbir şeyiniz kalmamış demektir. (virüsler, Google hesabınız vs.) Artık yapmanız gereken şey, basitçe Steam'e destek bileti açmak olacaktır. Doğrudan bilet açıp açamadığınızı bilmiyorum, fakat şifremi unuttum ve hesabım çalındı sayfalarında biraz debelenmeniz sonucu, elbet bilet sayfasına geleceksinizdir. (belki doğrudan açılıyordur ben bilmiyorumdur)

Bilet sayfasında; hesap kullanıcı adınız, hesapta kullanılan ilk e-postanız, telefon numaranız ve kredi kartı bilgileriniz isteniyor. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli şey, ilk e-posta adresinizi doğru girmek olacaktır. Hesaba kayıt ettiğiniz ilk e-posta adresinizi hatırlamıyorsanız, sorun yaşama ihtimaliniz bir hayli artacaktır. Kredi kartı bilgilerinizi de, hesapta genel olarak kullandığınız bir kartı girmek üzere doldurabilirsiniz. Ek bir açıklama ile (hesabım çalındı vb.) Biletinizi gönderin ve beklemeye geçin.

Biletiniz, elbet desteğe ulaşacaktır. Bana yaklaşık 15 saat içerisinde dönüş yaptılar, kişiden kişiye değişebiliyor. (5 saat - 5 gün gibi) Eğer Steam biletinizi göndermeniz üzerinden 1 gün gibi bir süre geçtiyse, telaşlanmayın beklemeye devam edin. Ayrıca, bileti gönderdiğiniz süreçte Steam destek ekibinin tatile çıkıp çıkmaması veya o günlerdeki yoğunluğu da etkili olacaktır.

3. Destekten gelen cevap

Aradan bir süre geçtikten sonra, destekten cevap gelecektir. Eğer, ilk aşamadaki tüm bilgileri doğru girdiyseniz, (ki girmediyseniz işiniz zor) sizden belli bir dönemdeki ödemelerinize ait belgeler isteyeceklerdir. Bu belgeleri atarken çok dikkatli olmalısınız, şayet benim yaptığım gibi satın alımın onaylandığına dair bir SS gönderirseniz, bunu kabul etmeyeceklerdir. (En azından kendileri öyle söylüyorlar, çünkü bu biletten sonra sorunumu çözdüler.) Kendileri, satın alım belgesi olarak dekont veya buna benzer daha resmi belge istiyorlar. Eğer elinizde yoksa, benim yaptığım gibi e-postayı SS atmayı deneyebilirsiniz, bende işe yaradı fakat kesinlikle garanti bir yol değil, hesabım 10 yıla yakındır açık olduğundan ve güvenilirliğim yüksek olduğumdan kabul etmiş olabilirler. Dolayısıyla, işi garantiye almak istiyorsaniz, muhakkak dekont falan atın. Bunun yanında belli bir döneme ait kullandığınız kredi kartınızın son 4 hanesi de isteniyor, ki bu çok sorun olmasa gerek. Kullandığınız kredi kartını biliyorsunuzdur herhalde. Ben, o yıllarda aktif olarak 3 - 4 adet kart kullandığım için hepsini yazdım ve kabul ettiler.

4. sonuç bekleme

Eğer buraya kadar anlattığım her şeyi doğru bir şekilde atlattıysanız ve Steam hesabın size ait olduğunu doğruladıysa, şifrenizin değiştiğine ve yeni kayıtlı e-postanın silindiğine dair bir mail alacaksınız. Ta da! Counter-Strike'ta Ruslarla küfürleşmeye devam edebilirsiniz.

-

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Hesap, içinde CS:GO bıçağı olan ve 10 yıla yakın sürelik bir hesaptı, e-postayı beklerken başka hiçbir şey düşünemedim. Fakat soğukkanlı olmak ve hayata devam etmek en iyisi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel yazı olmuş elinize sağlık. Ama bir şey eklemeyi unutmuşsunuz. Steam hesabınızın çalındığından eminseniz hesabı direkt kilitlemeniz gerekiyor. Hırsızlık ve herhangi bir oyundan ban yeme olayı olmaması için. Hesap kilitlemek çok basit bir işlem. Mailinize şifreniz değiştirildi tarzınıda bir mail geliyor. O mailin altında Steam hesabımı kilitle seçeneği mevcut.

Güzel yazı olmuş elinize sağlık. Ama bir şey eklemeyi unutmuşsunuz. Steam hesabınızın çalındığından eminseniz hesabı direkt kilitlemeniz gerekiyor. Hırsızlık ve herhangi bir oyundan ban yeme olayı olmaması için. Hesap kilitlemek çok basit bir işlem. Mailinize şifreniz değiştirildi tarzınıda bir mail geliyor. O mailin altında Steam hesabımı kilitle seçeneği mevcut.
bu kısmı unutmuşum evet, hesabınız çalındıktan sonra vac ban yerseniz, çalındığı anlaşılsa bile geri açılmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı