"Hesabınızın şifresi değiştirildi" uyarısıyla hesap çalınması

kubragurbuzz

Centipat
Arkadaşlar herkese merhaba. Yeniyim bu yüzden herhangi bir kusurum olursa şimdiden özür dilerim.
Bilindik ve insanlar tarafından "güvenilir" olarak nitelendirilen bir site üzerinde başka bir kullanıcının gönderdiği. Heic uzantılı dosyayı tıkladım ve dosyayı tıklar tıklamaz (panik anı nedeniyle tam hatırlamıyorum) Chrome sayfası açıldı. Sayfada hepimizin aşina olduğu "Hesabınızın şifresi değiştirildi. Siz değilseniz hesabınızı korumaya alın. " Tarzındaki uyarıyla karşılaştım. Bunu görür görmez de hesabımın şifresini değiştirdim. Aradan birkaç dakika geçtikten sonra tekrar değiştirdim. (Buraya kadar telefonumla gerçekleşti her şey. Yani telefonum virüs yemiş oldu. )
Mail hesabımın şifresini iki kez telefonumda değiştikten sonra bilgisayara geçiş yaptım ve hesabıma bağlı olan tüm sayfaları, kredi kartı, banka hesabı kayıtlarını kısacası mail hesabım üzerine oluşturulmuş tüm kayıtları ve iletişim seçeneklerini başka bir mail hesabımla değiştirdim ve her birinin şifresini de yeniledim. Telefonumu fabrika ayarlarına sıfırladım ancak şöyle bir ayrıntı var, sıfırlamadan önce telefonum üzerinde aktif olan bulut hesabıma bazı resim vs. belgeleri yükledim. Telefon açıldıktan sonra hiçbir sosyal medya vs şifre gerektirecek uygulama yüklemesi yapmadım, eski sistemden dosya çekmedim. Bugün bir sitede bununla ilgili araştırma yaparken de, "Samsung account şifreniz değiştirildi yeniden oturum açın. " Uyarısı geldi. O siteden çıkıp başka siteye girince yine tekrarladı. Ben de tekrardan fabrika ayarlarına sıfırladım ve şu an telefonda hiçbir şey açık değil.
1) Gerçekten virüs mü bulaştı? Hesabımın şifresi değiştirildeğil mi? (Hesap akışına baktığımda sadece benim gerçekleştirdiğim işlemler gözüküyor çünkü. )
2) Bulut hesaba yüklediğim resimler, dosyalar vs. virüslenmiş olabileceği için bulut hesabıma yüklediğimde bulut hesaba virüs geçişi oluyor mu?
3) Mail hesabımı bilgisayar üzerinde de açtım. Burada da virüs bulaşma ihtimali var mı?
4) Telefonu sıfırladığım için virüsler silinmiş midir? (Bazıları SD kart nedeniyle virüs silinmemiş olabilir demişler. )
5) Mecburi olarak saklamam gereken şeyler olduğu için virüs potansiyeli olan mail hesabımdan yeni geçiş yaptığım hesabıma mailler gönderdim. Herhangi bir virüs vs geçişi olur mu?
Bayağı uzun oldu özür dilerim ama ancak bu şekilde detaylandırabilirdim. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı