Hesaplarım çalındı

BlessedIcicle

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, dün sabah saatlerinde PSN hesabıma yurt dışından giriş yapıldı ve çalındı, hesabın güvenlik seçeneklerinin hiçbiri açık değildi, yani hatalıyım bu konuda. O konuda müşteri hizmetleri ile iletişime geçeceğim. Fakat bağlı hesaplar olduğundan dolayı Epic Games hesabımda çalındı ve bu sefer her türlü güvenlik seçeneği açıktı. SMS doğrulama, mail doğrulama, iki aşamalı kimlik doğrulama. Bunların hepsinin açık tutmama rağmen hesabım çalındı ve giriş için herhangi bir kod maili, SMS gelmedi. Sadece hesabıma yurt dışından giriş yapıldığı yazıyordu. Desteğe bilet gönderdim umarım çok geç olmadan yardımcı olurlar. Mail hesabım çalınmış olabilir mi acaba? Mail hesabım da telefonuma bağlı yani telefondan onaylamam gerekiyor her giriş yaptığımda. Ne yapmam gerekiyor defalarca şifre değiştirdim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçmiş olsun. Her şeyde bağlıymış maşallah. "Bahçıvan ona o bahçıvana" hikayesi aklıma geldi. Tavsiyem eğer kurtarırsanız ki zaten ders almışsınızdır. Ana önemli hesaplarınızın güvenlikli olması ve çok bağlantı yaptığınız hesaplarında güvenlik doğrulamasından geçerek açılması (Yeni gireceğiniz cihazlarda). Ha eğer varda bana bir bildirim SMS gelmedi diyorsanız, ilk olarak e-postanız çalınmış olabilir. Çoğunluk hesapların ana merkezi orası. Benim başıma gelmez deyip güvenlik önlemlerini hiçe saymayın. Vallahi öyle bir şey olur önemli neyiniz varsa kayıp gider. Tekrardan geçmiş olsun. Umarım düzeltebilirsiniz bir an önce.

Teşekkür ederim, benim anlamadığım şey sadece şu: "Oturum açmak için telefonunuzu kullanın" seçeneğini açmama rağmen mail hesabıma giriş yapılmış olma olasılığı var mı cidden? Yoksa da nasıl girmiş olabilir ki? Şu anda eg hesabımdaki yaptığı değişiklikleri durdurmuş durumda çalan kişi, her saniye kontrol ediyorum. Hesapta değişiklik yapmayı bıraktı şu anda, hareket yok yani ama bu yine de hesabıma girebildiğini değiştirmiyor ne yazık ki. Nasıl koruyabilirim ki bu hesabı daha fazla?

Teşekkür ederim, benim anlamadığım şey sadece şu: "Oturum açmak için telefonunuzu kullanın" seçeneğini açmama rağmen mail hesabıma giriş yapılmış olma olasılığı var mı cidden? Yoksa da nasıl girmiş olabilir ki? Şu anda eg hesabımdaki yaptığı değişiklikleri durdurmuş durumda çalan kişi, her saniye kontrol ediyorum. Hesapta değişiklik yapmayı bıraktı şu anda, hareket yok yani ama bu yine de hesabıma girebildiğini değiştirmiyor ne yazık ki. Nasıl koruyabilirim ki bu hesabı daha fazla?
Gerçekten VPN falan değilse yurtdışında bu tarz ileri hackleme mevzuları vardır. Sonuçta bir açık oluyor, kapatılıyor o kapanan yerin açığı oluyor falan. Gelişmiş yöntemleri vardır. Bir şekilde onu pasif etmek gibi. İlk kez bende sizden duydum şahsen. Çok güvendiğim bir güvenlik önlemiydi bana göre telefon izni ile girilmesi. Sizin bir an önce yetkili kişilerle görüşüp destek almanız. Birde hangi mail servisini kullanıyorsanız, Google, Microsoft artık her neresiyse oranında destek ekibiyle görüşüp durumu izah etmeniz. Böyle bir durum söz konusu oldu fakat telefonuma herhangi bir uyarı gelmedi vs.

Nasıl daha fazla korurum sorusuna gelecek olursak ta aslında yapacağınızı yapmışsınız. Tüm SMS telefon onayı tarzı güvenlik önlemlerini açmak. Başka hesaplarda e-posta onaylı girişler sağlamak, birde şifreleriniz biraz daha güçlü olmalı. Önemli yerler gerekirse unutacağınız şifreler olsun. Bir yere kaydedin. Dediğim tarz mesela sanki bir Steam random key gibi karışık ve anlamsız sayı sembol harf olmalı. Diğer mecralardaki bir alt seviye hesaplarınızda da aynı şifreleri koymaktan kaçının. Biri giderse çorap söküğü gibi diğer hesaplarda gider.

Örnek olarak benim Microsoft hesabım 3JAQE-9H5VV gibi bu tarz bir şifreden oluşuyor. Yine hiç yoktan iyidir bulunma ihtimali.

Bana daha çok sizin bir açığınız gibi geldi.
Örneğin bir uygulamaya izin vermiş olabilirsiniz, e posta erişimi vs diyerek sizden çok şey istiyorlar ve bu genellikle dikkat çekmeyen bir temada sunuyor Microsoft ve Google. Doğrulama da bu şekilde pas geçilmiş olabilir.

Gerçekten VPN falan değilse yurtdışında bu tarz ileri hackleme mevzuları vardır. Sonuçta bir açık oluyor, kapatılıyor o kapanan yerin açığı oluyor falan. Gelişmiş yöntemleri vardır. Bir şekilde onu pasif etmek gibi. İlk kez bende sizden duydum şahsen. Çok güvendiğim bir güvenlik önle miydi bana göre telefon izni ile girilmesi. Sizin bir an önce yetkili kişilerle görüşüp destek almanız. Bir de hangi mail servisini kullanıyorsanız, Google, Microsoft artık her neresiyse oranında destek ekibiyle görüşüp durumu izah etmeniz. Böyle bir durum söz konusu oldu fakat telefonuma herhangi bir uyarı gelmedi vs.

Nasıl daha fazla korurum sorusuna gelecek olursak ta aslında yapacağınızı yapmışsınız. Tüm SMS telefon onayı tarzı güvenlik önlemlerini açmak. Başka hesaplarda e-posta onaylı girişler sağlamak, bir de şifreleriniz biraz daha güçlü olmalı. Önemli yerler gerekirse unutacağınız şifreler olsun. Bir yere kaydedin. Dediğim tarz mesela sanki bir Steam random Key gibi karışık ve anlamsız sayı sembol harf olmalı. Diğer mecralardaki bir alt seviye hesaplarınızda da aynı şifreleri koymaktan kaçının. Biri giderse çorap söküğü gibi diğer hesaplarda gider.

Örnek olarak benim Microsoft hesabım 3JAQE-9H5VV gibi bu tarz bir şifreden oluşuyor. Yine hiç yoktan iyidir bulunma ihtimali.

Gmail yetkililerine nasıl ulaşabilirim ki, nereye baksam hep hazır bilgiler var. Güvenliğinizi arttırın, hesap hareketlerini inceleyin vs. yani görüşebileceğim bir yer varsa ve bana belirtirseniz sevinirim.
Bana daha çok sizin bir açığınız gibi geldi.
Örneğin bir uygulamaya izin vermiş olabilirsiniz, e posta erişimi vs diyerek sizden çok şey istiyorlar ve bu genellikle dikkat çekmeyen bir temada sunuyor Microsoft ve Google. Doğrulama da bu şekilde pas geçilmiş olabilir.
Benim açığım da olabilir tabii ki ama sanmıyorum muhtemelen bu fortnite hesabı çalan tayfalardan biri çaldı. Eg hesabımı uzun süredir kullanmıyordum oyun oynamak için ve hesabıma giriş yaptığı gibi adam fortnite oynamaya başlamış.

Şimdi araştrdım fakat maalesef Gmail çağrı merkezi iletişim telefon numarası bulunmamaktadır. Ancak aşağıda verdiğimiz Gmail Yardım Merkezi Linki ile destek almak istediğiniz konuyu bulabilir, destek forumundan sizin konunun uygun çözümünü bulabilirsiniz. Gmail Yardım Merkezi Linki
Böyle bir konuya ulaştım. En yakın seçenek budur. Eğer diyecekleriniz varsa bu seçenek hiç yoktan iyidir.

PSN ve Epic Games hesabımı kurtarsam bile bu adamın mailime erişimi varsa her türlü geri gelecektir diye korkmuyor değilim. Verdiğiniz linkin topluluk kısmından soru oluşturdum umarım yardımcı olurlar. Hala aklım almıyor nasıl iz bırakmadan Gmail'den iş yapabiliyor bunlar?

PSN ve Epic Games hesabımı kurtarsam bile bu adamın mailime erişimi varsa her türlü geri gelecektir diye korkmuyor değilim. Verdiğiniz linkin topluluk kısmından soru oluşturdum umarım yardımcı olurlar. Hala aklım almıyor nasıl iz bırakmadan Gmail'den iş yapabiliyor bunlar?
İşin ehliymiş demek ki :D Şaka maka cidden iyi önlem almak lazım. Hatta bazen ne kadar önlem alsak ta yine kaçınılmaz olabilir. Misal ne demişler eşeğini sağlam kazığa bağla sonra tevekkül et. Ama bu demek değil ki biri zorlayıp o kazığı söküp eşeği çalamaz.

Geri
Yukarı