Hiberfil.sys Nedir, Nasıl Silinir?

Hızlı Başlatma özelliğinin açık olduğu sistemlerde Windows'un daha hızlı açılması için kullanıcı bilgisayarı kapat dediğinde Windows kapatmaz, derin uyku moduna alır ve bu dosyaya hızlı açılış için gereken verileri depolar. Açılışta, daha doğrusu bir sonraki "uyanışta" ise verileri buradan okur. Bu dosya bir nevi önbellek görevi görür.

Bu dosyaya ulaşmak için, "Seçenekler > Klasör ve arama seçeneklerini değiştir" deyin:

klasör ve arama seçeneklerini değiştir.jpg

"Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle" işaretini kaldırın:

Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle.png

Hızlı Başlatma açık ise Windows'un kurulu olduğu dizinde hiberfil.sys dosyası görebilirsiniz.

Hiberfil.sys dosyasını silme:

SSD'li sistemler zaten hızlı açıldığından bu özelliğe pek gerek yok diyebiliriz. Bu özelliği kapatarak SSD'de yer açmak için yönetici haklarıyla çalıştırılan bir Komut İstemine bu komutu girerek Hızlı Başlatma özelliğini devre dışı bırakabilir ve hiberfil.sys dosyasını silebilirsiniz:
Kod:
powercfg -h off

Bilgisayara herhangi bir zarar verir mi? Ona göre kapatıcağım, bilgisayar 10 saniyede açılıyor nasıl bir etki yapar?
Herhangi bir zarar vermez boot süresi de uzar. Tekrar açmak istersen powercfg -h on yazarak açabilirsin. Hiberfil'in SSD'lerde kapatılması uzun vadede daha sağlıklı sonuçlar verir.

Hocam ben powercfg-h off kodunu yazdıktan sonra bilgisayar 8-10 dakika arasında açılmaya başladı.(windows 10). Bu normal bir şey mi ? Powercfg-on yaptım. Yine de 10 dakikada açılmaya başladı.

Bu özelliği kapatarak SSD'de yer açmak için yönetici haklarıyla çalıştırılan bir Komut İstemine bu komutu girerek Hızlı Başlatma özelliğini devre dışı bırakabilir ve hiberfil.sys dosyasını silebilirsiniz:
SSD'de yer açmak dışında sistem stabilitesini de arttırıyor. Malum "Hızlı Başlatma" kaynaklı bir sürü sorun ortaya çıkıyor.

SSD yoksa normal diyebilirim. Sabit disk çok yavaş olabilir.

Hocam SSD var ama eskiden 10-15 Sn'de açılıyordu. Powercfg on yapsam bile bu süre 10 dakika sürüyor. Format ile çözülür gibi bu durum ama formatsız bir çözüm işe yaramadı bende. Hızlı başlat falan açık olarak da denedim olmadı. Her zaman 10 dakikada açılıyor. BIOS süresi 3.5 saniye falan sürüyor ama Monster logosunun altında dönen simge kısmı 10 dakika sürüyor.
@MF hocam aynı zamanda sürücüleri iyileştir - en iyi duruma getir bölümünde son çalıştırılma 25 gün önce falan diyor. Bununla alakalı olabilir mi problem?

Hocam ben powercfg-h off kodunu yazdıktan sonra bilgisayar 8-10 dakika arasında açılmaya başladı.(Windows 10). Bu normal bir şey mi? Powercfg-on yaptım. Yine de 10 dakikada açılmaya başladı.

Yanlış yönlendirme var, normal disk 1, 5 dk geçiyorsa anormallik var. SSD zaten 5 10 sn arasında açar 10dk normal demek nedir yau. Technopat gibi yerde böyle yanlış yönlendirmeler olması ilginç. 10 dk açan sistem bozulmuş demektir RAM slotu oynamış veya VGA slot oynamış veya güç yani Power sorunlu olabilir. Uzun süre kullanılan PC ise hard disk bozuluyor olabilir.

Hocam SSD'de yer acmak icstiyorum kisaca kapatsam sorun olur mu ne gibi etkiler olur kisaca cevaplarsaniz sevinirim.
Hocam SSD'de yer açmam lazım silsem ne gibi sorunlar olur ne gibi etkiler olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı