Hiç şınav çekemiyorum

artifactr

Kilopat
Daha fazla  
Yaşım 17 boy 1.70 kilo 65.askerde çektirdikleri için şınav çekmeye alışmam lazım anlık olarak hiç çekemiyorum. Tam yere eğilirken kollar titriyor yanıyor ve yapışıyorum.

Duvar şınavı ve diz şınavı /dizler yerde ayak havada şınav/ varmış diz şınavını 3-4 civarı çekiyorum duvar basit geliyor. Hangisinden kaç set kaç tane yaparsam şınav çekebilmeye başlarım?

16 yaşındayım, kilom 60 küsür, boyum 1.70 küsür. Amatör olarak MMA dövüş sporu yapıyorum ve ısınmış halimle 60-70 şınav çekebiliyorum (rekorum 80). Eskiden bende çekemiyordum ama hiç vazgeçmedim. İlk hafta sadece 5 tane çekeceksiniz belki, ama o ayın sonunda bu sayı 10'da olabilir, 20'de. Sayı tamamen sizin azminize ve düzenli çalışmanıza bağlı. Haftanın en az 4 günü her set 5 şınav olacak şekilde 5 setlik antrenman yapın. Demem o ki düzenli şekilde çalışırsanız kendinizi geliştirebilirsiniz

İlk günlerde fazla zorlamamaya çalış çünkü ertesi gün gögüste fazla ağrı olabilir ve birkaç gün geçmeyebilir. O yüzden ilk 1 hafta biraz daha kısa tutabilirsin. Set veya tekrarlara fazla önemseme yapabildiğin kadar yap sonra bırak. Eğer ertesi gün ağrın yoksa tekrar yapabilirsin.

Hızlı arttırabileceğini düşünüyorum.

İlk günlerde fazla zorlamamaya çalış çünkü ertesi gün gögüste fazla ağrı olabilir ve birkaç gün geçmeyebilir. O yüzden ilk 1 hafta biraz daha kısa tutabilirsin. Set veya tekrarlara fazla önemseme yapabildiğin kadar yap sonra bırak. Eğer ertesi gün ağrın yoksa tekrar yapabilirsin.

Hızlı arttırabileceğini düşünüyorum.

Peki hangi hareketi yapmam gerekiyor? Videodakini mi?
yukarıdaki video gayet yeterli👍
yukardaki videodaki o diz hareketini yapabiliyorum fakat kaç set kaç tekrar yapmalıyım ki asıl şınavı çekebileyim ?
Bu arada şınav çekebilsem şurada ki rehberle sayı arttırmayı deneyeceğim fakat hiç çekemediğimden şınavı 1 2'de olsa çekebilmek için diz şınavını kaç tane yapmalıyım diye soruyorum.

Peki hangi hareketi yapmam gerekiyor? Videodakini mi?

Yukardaki videodaki o diz hareketini yapabiliyorum fakat kaç set kaç tekrar yapmalıyım ki asıl şınavı çekebileyim?
Bu arada şınav çekebilsem şurada ki rehberle sayı arttırmayı deneyeceğim fakat hiç çekemediğimden şınavı 1 2'de olsa çekebilmek için diz şınavını kaç tane yapmalıyım diye soruyorum.

Diz şınavından 3 4 yapabiliyormuşsun. Bir kez yap 1 2 dk bekle tekrar çıkarabildiğin kadar yap. Bu şekilde limitini zorlayana kadar yap. Yorulduktan sonra duvar şınavına geçersen o zaman duvar şınavı sana daha zor gelecek ama yapabildiğin kadar burada da yapmaya çalış. Birkaç sette burada yapabilirsin.

Ancak önce biraz ısınma hareketi yap. Genel vücudu ısıt sonra biraz omuzlarını falan ısıt. Sonra başlayabilirsin diz şınavına. Çünkü omuz kolay sakatlanabilecek bir yer. Isınmak önemli.

Düz mantık yürütürsek daha iyi şınav çekmen için şınav yapman gerekiyor. Bunun için kolay versiyonundan başlayarak yapmak mantıklı.

Şu an hiç çekemediğin için bu hareketler yeterli. Ama ilerleyen dönemde daha fazla çekmeye odaklanırsan o zaman farklı hareketlere geçiş yapılabilir.

Bu arada sadece şınava odaklanmanı önermem. Tüm vücudunu çalıştırabilirsen çok iyi ve daha doğru olur. Ama yapamazsan şınavla başlayabilirsin sıkıntı olmaz.

Aylardır evde spor yapmaya çalışan birisi olarak bu yorumu yapıyorum :) İlerleyen dönemde yapmak istersen tüm vücudu çalıştıran egzersizleri tavsiye edebilirim.

Sonra da barfiks çekmeye başlarsın belki :)

Spor yaparken geliştiğini görmek gerçekten insanı mutlu ediyor.

Yaşım 17 boy 1.70 kilo 65.askerde çektirdikleri için şınav çekmeye alışmam lazım anlık olarak hiç çekemiyorum. Tam yere eğilirken kollar titriyor yanıyor ve yapışıyorum.

Duvar şınavı ve diz şınavı /dizler yerde ayak havada şınav/ varmış diz şınavını 3-4 civarı çekiyorum duvar basit geliyor. Hangisinden kaç set kaç tane yaparsam şınav çekebilmeye başlarım?

tek seferde kaç tane çekebiliyosun

1-2 ay önce bende senin gibiydim 2 3 tane anca çekiyordum. Her gün ağırlık kaldırmaya başladım kollarımı güçlendirdim şu an 13 14 tane çekiyorum.

Geri
Yukarı