Hiçbir sistem %100 güvenli olamaz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

MapPack

Centipat
Yanlış Bilgilendirme
Öncelikle açıklayayım hiçbir sistem %100 güvenli olamaz.
Alttakilerin yanında virüslü olduğunu düsündüğünüz dosyayı sandboxie ya da sanal makineda açın ve açmadan önce.
VirusTotal taratın 55 ayrı antivirüsü tarar bu site.

Anti virüsler hakkında detaylı açıklama;
Bugüne kadar neredeyse piyasadaki her anti virüsü kullandım ve benim analizime göre. Avast: 2005 2007 yılları arasının en iyi anti virüsüydü. Her ne kadar yeni sürümleri cıkmıs olsa da günümüzdeki anti virüslere göre kendini çok da geliştiremedi. Kısacası kesinlikle tavsiye etmiyorum. Yanlıs alarm ve saldırı engelleyemiyor vasat bir anti virüs.
Bilinen tehditlere karsı iyi fakat bilnmeyenlere bir şey yapamıyor sezgisel taraması çok kötü. Kaspersky: Evet herkes bu antivirüsü kral olarak ve en iyi görür. Doğrudur Kaspersky en iyi antivirüstür. Fakat bu kadar iyi olmasının yanında bazı dezavantajları da vardır.
Öncelikle sistem özellikleriniz ne kadar iyi olursa olsun sisteminizi aşırı derece kasar, bilgsyar acılısı ve kapanısı en az 15 sn geçiktirir. Kısacası pcnizi korur ama yavaş yavaş ta öldürmeye başlar. O yüzden tavsye etmiyorum ben 2 sene kullanmıştım şu an o PCM evde yatıyor rahmetli sebebi HDD'si yandı, ESET: Tek kelimeyle özetlemesi gerekirse uzak durun gördüğünüz yerde kaçın, ESET kadar kötü bir anti virüs yoktur. Geçilmesi en kolay antivirüs bana göre, ki herkeste artık ESET'i kolay geçiyor o yüzden tavsiye etmiyorum. Anlamadığım bir şey herkes ESET ESET diyor ama ESET'te ben o kadar bir şey göremedim. Bypass etmek 2 dk ble sürmüyor.
Virüsleri silemiyor. Panda: Panda içinde Kaspersky ile aynı seyler geçerli. Güvenlk duvarında KMS'e yarısamaz ama cok kasar o yüzden tavsye etmiyorummcaffe: Bu anti virüste sistem dosyalarınızı zararlı görmesyle ünlü olmuştur. Tavsye etmiyorum her şeye virüs diyor. Norton 360 v5: Norton yıllardan beri faliyette olan ve kalitesni hiç bırakmayan kaliteli bir antivirüstür fakat yine cok kasmasıyla bilnmektedir.
Kişisel kullanım için önermiyorum kesinlkle ofis srket gibi yerlerde kullanalıablr.

AVG: Kesinlikle önermiyorum tam bir fiyasko. Sadece görünüş. Daha doğru dürüst PC'den bile kaldıramıyor kendini. Bitdefender: Kullanımı karısık olması nedenyle önermiyorum. Tecrübeli bir kullanıcı değilseniz başınızıa işler acabilir. Simdi gelelim benim önerdiğim anti virüse.
Bu yukarıda önerdğim tüm anti virüsler ücretli yani lisans gerektiyor.
Smdi size önereceğim anti virüs ise hem kaliteli hemde ücretsiz. Avira personel antivirüs: Kısacası benim favorim 1 senedir kullanıyorum 1 tane virüs kacırdgını görmedim. Nerde ne varsa buluyor ve kesnlkle yanlıs alarm vermiyor.
Ücretsiz olması da ayrı bir avantaj. Tek dez avantajı inglzce olması fakat o kadar cok blmenzde gerek yok virüs buldugu zaman size 3 secenek sunar.

Remove details. Decline remove derseniz virüs silnir details derseniz virüsün bulaştııgı tüm dosyalar cıkar. Decline dersenizde oldugu gibi bırakır.
Benim tek geçemediğm anti virüs aviradır.
Hiç bir şeklde bypass ve crypted olmuyor.
Crypt ediyorum trojan. Crypt diyor tekrar deniyorum bu sefer downloader diyor bir daha deniyorum Win. Agent diyor kısacası baş belası bir anti. Trojanlere karsı gayet etkli.
Kısacası avira her zaman bir numaradır.

Bir diğer konu da browser (tarayıcı güvenliği) coğu kisi bunu kücmser ama artık keylogger ve trojanlerde tarihe karısıyor. Bir ksi sadece cookies handling yaparak tüm bilgilernizi alablr bunun için ne yapmalıyız.
Mutlaka her internete girş cıkısımızda cookiesleri temizlemelemeliyiz peki nedir bu cookiesler bunlar internette sifremi kaydet dediğinzde tutulan kayıtlardır.
Sifrelernz bilgsyarınzda sfreli bir halde bir klasörde tutulur.
Hiç düşündünüzmü şifremi hatrla dedignzde ckıyorsunuz terkar grdgnzde şfreniz orada duruyor o sfre havadan gelmiyor değil mi,
Bu yüzden cclener ile her defasnda internet geçmsnizi temzletiniz.
Browser olarak da kesinlkle ya Firefox ya da Opera kullanın hem hızlı hem güvenli hem de rahat.
Kesinlkle internet Explorer ve choremeden uzak durun.

Bu kadar bilgi yeterli sanırım simdi gelelim gerekli dökümanlara,
5 Kademeli bir güvenlik sistemi kuracağız.
Ve üstelik bu 5 program bir Kaspersky kadar bile kasmayacak.

İlk olarak trojan ve virüslere karsı anti virüs yani avira, kolay kurulumu vardır sizi uğrastırmaz.
Temel özellikleri:

• 730, 000 virüsü tanır, bulur ve yokeder.
• Tanınmayan virüsleri engelleme özelliğine sahiptir (Pro-active)
• Virus guard özelliği ile internetten indirdiğiniz dosyaların tehlike oluşturmasını önler.
• Makro virüslerini tanır ve onarır.
• Dialer programlarını önler.
• Trojan, worm, backdoors vb. zararlı yazılımlara izin vermez.
• Kolay yönetilir ve güncellenir.
• Boot virüslerini engeller.
• Windows vista XP, Win 7 ile uyumludur.

Comodo firewall (aynı zamanda davranış analizi özelliğede mevcut)

(Ücretsiz güvenlik duvarı) profesyonel bir ekip tarafından hazırlanarak tamamen ücretsiz olarak kullanıma sunulan güçlü bir yazılım. Sisteminizi iç ve dış ataklara karşı korumak için kullanabileceğiniz bu çözüm, zararlı yazılım ve hacker saldırılarına karşı etkili. Kişisel bilgilerinizi korumak için ihtiyaç duyabileceğiniz bu güvenlik duvarı yazılımı basit yapısı ile size yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor.

Özellikle kolay yapılandırılabilir ayarları ve basit kullanıcı arayüzüyle dikkat çeken program düzenli güncellemelerle en güncel tehditlere karşı kullanıcıları koruyor.
Öne çıkan özellikler.
İnternet ataklarına karşı bilgisayar koruması.
Bilgisayarda çalışan uygulamaları monitörleme.
Kötü niyetli yazılımları engelleme.
Sandbox teknolojisi.
Bulut (Cloud) temelli davranış analizi ve listeleme.

Zemana antilogger (keylogger ve trojan için)

Özellikleri;

Antilogger, zararlı yazılımların saldırı metodlarına karşı geliştirilmiş, güçlü anti-eylem metodları içeren, yenilikçi güvenlik modülleri ile "bilgi güvenliği"nizi imza veritabanına ihtiyaç duymadan, sezgisel olarak koruma altına alır.

Antilogger, bilinen tüm yöntemler ile çalışan bilgi hırsızlığı amaçlı zararlıları engellemektedir. Kullandığı sezgisel koruma metodu ile henüz ortaya çıkmamış ve bilinmeyen yeni saldırı yöntemlerine karşı da "bilgi güvenliği"nizi sıfır zamanlı olarak koruyabilmektedir.

Yaygın olarak kullanılan ve dünyaca tanınmış çeşitli güvenlik yazılımlarının bile yakalayamadığı bilinmeyen zararlılara karşı size yepyeni ve çok güçlü bir koruma sağlar.

Sıraladığımız maddeleri kısaca açıklayacak olursak;
* SSL Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün anti-SSL logger modülü.
* Webcam Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün anti-Webcam logger modülü.
* Key Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün anti-Key logger modülü.
* Screen Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün anti-screen logger modülü.
* Clipboard Logger'lara karşı koruma sağlayan üstün anti-clipboard logger modülü.
* Işletim sisteminizi koruyan üstün sistem savunma modülü.

Malwarebytes' anti-malware.
Malwarebytes' anti-malware ile bilgisayarınıza bulaşıp yerleşen virüsler, solucanlar, truva atları, rootkitler, çeviriciler, casus yazılımlar ve malware denen kötü amaçlı tüm yazılımlara karşı sisteminizi taratıp temizleyebilirsiniz. Yaptığınız her taramada program sisteminizi tanıyarak işini daha iyi yapmaya çalışmaktadır. Yeni teknolojisi sayesinde kötü amaçlı yazılımları hızlıca bulur, sisteminizdeki etkilerini kaldırır ve engeller.

Programın tarama seçenekleri:

# Hızlı tarama: Malwarebytes’ın hızlı tarama teknolojisini kullanarak sisteminizi en yaygın kötü amaçlı yazılımlar için tarar.
# Derin tarama: Kullanıcı tarafından belirlenmiş tüm sabit disk sürücülerini analiz eder.

Malwarebytes' anti-malware, popüler antivirüs ve antimalware yazılımlarının bile çoğu zaman bulup yok etmekte etkisiz olduğu kötü amaçlı yazılımları temizleme kabiliyetine sahiptir.

Malwarebytes' anti-malware, gelişmiş izleme motoru sayesinde (anlık korumalı ücretli sürümünde) her çalışan uygulamayı kontrol eder ve kötü bir işlem başlatmadan önce araya girerek işlemi sonlandırır.

Malwarebytes' anti-malware, gelişmiş sezgisel tanıma teknolojisi (anlık korumalı ücretli sürümünde) sayesinde, sisteminizde olası tehlikeleri daha iyi analiz ederek tehlikeli işlem yapma ihtimali olan yazılımları önceden tespit edebilir.
Malwarebytes' anti-malware; yaklaşık 75.000 adet kötü amaçlı yazılımı tanıma özelliğine sahiptir.
Programın ayrıntılı özellikleri:
# Oldukça hızlı tarama yöntemi.
# Tüm bilgisayar sürücü ve klasörlerini, dosya biçimi ayırt etmeden kontrol edebilme.
# Anlık koruma özelliği (sadece kayıtlı sürümde)
# Sürekli güncellenen veritabanları.
# Karantina seçeneği.
# Hem tarayıcı, hem de anlık koruma sistemi için hariç bırakma kuralları tanımlayabilme.
# Gelişmiş performans seçenekleri ayarları.
# Zararlıları elle temizlemek için eklenen ipucu pencereleri.
# Çoklu dil desteği seçimi (her ne kadar yapılan çeviriyi pek başarılı bulmasak da Türkçe de gerek kurulum, gerekse de çalışma aşamasında destekleniyor - çok yakında sitemiz editörlerinden bosluk tarafından, mevcut çevirmen hiredblade ile birlikte çeviri güncellenecektir)
# Diğer virüs tarayıcısı programlar ile tam olarak uyumlu çalışabilme.
# Komut satırı seçenekleri.
# Windows gezgini sağ tuş tıklamasına eklenebilme özelliği ile, dosyaları kolaylıkla tek olarak tarayabilme.

Program kurulumu:

1. setup dosyasından programı Free olarak kurun.
2. Update güncellemelerini de Free olarak yapın.
3. bitiminde şifre üretici dosyasından üreteceğiniz kodu programda aktivasyon için istenen yere girin.
4. işlem tamam. Bundan sonra güncellemeleri yapabilirsiniz.
Not: Bu programı sadece tarama amaçlı kullanın gerçek koruma özelliğini açmayınız.

Ccleaner (cookies temizleyici ve kayıt defteri düzenleyicisi)

Ccleaner v3.07. 1457.

Tertemiz ve hızlı ve sorunsuz bir bilgisayar için kullandığımız yazılımın en son sürümü ücretsiz PC optimizasyon aracıdır. Program ile kullanılmayan, gereksiz dosyalar bir fare tıklaması ile temizlenebiliyor. Program, Windows kayıt defterindeki (registry) gereksiz dosyaları da silebiliyor. Bunun yanı sıra programın “Tools” bölümünden, kaldırıldığı halde program Ekle/Kaldır’da listenenen uygulamaları temizleyebilirsiniz.

Temizlediği bileşenler:

# Internet Explorer.
# Geçici dosyalar.
# URL geçmişi.
# Önbellek (cache)
# Çerezler (cookie)
# Index.dat dosyası.

# Opera.
# Firefox.
# Geçici dosyalar.
# Önbellek (cache)
# Geri dönüşüm kutusu.
# Pano (clipboard)
# Windows geçici dosyaları.
# Windows günlük (log) dosyaları.
# En son kullanılan belgeler listesi (başlat menüsü üzerindeki)
# Çalıştırılmış dosya geçmişi (başlat menüsü üzerindeki)
# Windows XP arama asistan geçmişi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alttakilerin yanında virüslü olduğunu düsündüğünüz dosyayı sandboxie ya da sanal makineda açın ve açmadan önce.

Katılıyorum, fakat doküman açmadığınız sürece çok işlevsel bir yöntem değil bu. Kurmanız gereken her program sanallaştırma altında doğru çalışmayabilir.

Yanlıs alarm ve saldırı engelleyemiyor vasat bir anti virüs.
Bilinen tehditlere karsı iyi fakat bilnmeyenlere bir şey yapamıyor sezgisel taraması çok kötü.

Avast/AVG her ne kadar kullanıcı verisi höpürdetmeyi seven bir antivirüs olsa da algılama kabiliyeti yüksekti diye hatırlıyorum. AVG'yi satın aldığından beri onun davranış kalkanını kullanıyor, neden bilinmeyen tehditlere karşı güçsüz olduğunu söylediniz bilmiyorum. Varsayılan ayarlarda vasat mıdır bilmem fakat bunun için eskiden açtığım bir konu var. Yine de şuan kullanmanızı önermem.

Eki Görüntüle 412965

Avast Secure Broser'i yüklememesi için tiki kaldırın. Yüklenmesini isteyen kutucuğu işaretli bırakabilir.

Eki Görüntüle 412966

Avast, beraberinde bir ton gereksiz özellik ile geliyor. 'Asgari Koruma' yı seçerek en gerekli 3 modülü yüklemenizi öneririm. Bilgisayarında Thunderbird gibi e-posta sunucusu kullanan varsa 'Posta Kalkanı'nı da yükleyebilir.

Eki Görüntüle 412967

Tamamen kurulduktan sonra karşınıza gelecek ekran bu. Sol panelde; tarama, kalkan durumları ve karantina dışında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Sağ üstten menüye giriş yapın.

Eki Görüntüle 412968

Ben veri toplama özelliklerini kapatıyorum. Avast'a katkı olmak isteyen ilk seçeneği aktif bırakabilir.

Bundan sonra vereceğim görüntülerdeki ayarları bire bir, veya tercihinize göre uygulayabilirsiniz. Ne olduğunu bilmediğiniz ayarları benim gösterdiğim şekilde ayarlamanız daha iyi olur.

Eki Görüntüle 412969

Eki Görüntüle 412970

Eki Görüntüle 412971

Eki Görüntüle 412972

Ek ayarlara ulaşmak için işaretlediğim bölüme tıklayın

Eki Görüntüle 412973

Aynı şekilde ayarları uygulayın.

Eki Görüntüle 412974

Eki Görüntüle 412975

Eki Görüntüle 412976

Bypass etmek 2 dk ble sürmüyor.

Biraz daha açık olabilir misiniz? Hangi virüsün bypass ettiğini gördünüz? Her antivirüs her şeyi yakalayacak diye bir şey yok. ESET genel olarak iyi bir program bildiğim kadarıyla, gerek koruması gerek performansı bakımından.

Panda: Panda içinde Kaspersky ile aynı seyler geçerli.

Panda'nın korumasının iyi olmadığını hatırlıyorum.

Kısacası avira her zaman bir numaradır.

Üzerine bantla yapıştırdıkları çirkin yeni arayüzü hariç güzeldir.

Mutlaka her internete girş cıkısımızda cookiesleri temizlemelemeliyiz.

Her giriş çıkışınızda kullanıcı adı şifre girmek size zahmet olmuyorsa çerezleri silmeye devam edebilirsiniz. Pratik bir yöntem değil.

Konuyu neresinden tutsam elimde kalıyor :D

Tek tek cevap verelim.

Virüslü programı sanal makine veya Sandboxie ile açın demişsiniz. Sanal makine de aşılabiliyor, Sandboxie'de.

Ne Kaspersky kasıyor ne de Norton. Bu bahsettiğiniz iki yazılım da günümüzde çok hafif antivirüs programlarından biri.

Panda kasıyor demişsiniz Panda en kasmayan yazılımlardan biridir. Kendim şahit oldum zamanında Intel Atom işlemcili ve 2GB bellekli bilgisayarlarda kur-unut şeklinde rahat rahat kullanılıyordu.

ESET iki dakikada kim bypass edebiliyor acaba çok ilginç bir durum. ESET son zamanlarda gayet iyi ilerleme sağlayan yazılımlardan biri ve lisanslı ESET iyi bir koruma sağlıyor.

Bitdefender arayüzü oldukça güzel bir yazılım. Sisteme zarar verme gibi bir olayı yok kullanıcı düzgünce kullanırsa. Bilmediği ayarlar ile kimse oynamamalı.

İki dakikada antivirüs bypass eden, geçebilene tebrik ettiğimi söyleyin. Elbette mümkün fakat öyle iki dakika, üç dakika olayı değil bu.

Avira en iyisidir demişsiniz ama maalesef testler öyle demiyor. Avira ücretli olanı ücretsize göre çok daha iyidir. Ama ücretsiz versiyon açısından bir şey diyemem.

En son kısımda beş yazılım vereceğim bunlar Kaspersky kadar bile kasmayacak kısmına gelebiliriz.

Bahsettiğiniz tüm yazılımları gerçek zamanlı koruması açık kullansan zaten sıkıntı. MBAM, Zemana, Avira gerçek zamanlı korumaları aktif haldeyken çakışacaktır.

Comodo Firewall iyidir orası doğru. Çok güzel bir yazılım.

CCleaner ise koruma değil temizlik programıdır. Ha dediğiniz gibi çerez felan temizlersiniz o ayrı. Onun dışında koruma ile felan alakası yok.

O kadar uğraşmak yerine tek paket bir IS yazılımı içersinde çok daha güzel koruma teknikleri barındırıyor.

Konu uzun olduğu okumadım ancak doğru. Hiçbir sistem için %100 güvenli demek doğru olmaz. Windows gibi macOS, GNU/Linux dağıtımları, BSD´ler, mobil platformlar için de zararlı yazılımlar var.

Ben amacı, konu başlığını, konu içindeki bir yerden bir yere geçişleri çok karışık bulduğumdan tam okumadım. Doğru olan taraflar da var olmayan yerler de, bu da karmaşıklıkta kaybolmuş bana göre.

Baştan aşağı karışık bana göre daha ne diyeyim :) Niyet öğretici olmak heralde ama kafa yanmış heralde yazarken :D

İnternete bağlamazsam?
Eee... Aslında sınırları zorlarsak HDD ışığından veri çalmak mümkün gözüküyor, internete bağlı olmasa da. 🙂

Tabii ki işin şakası. O sisteme bunun için bir şekilde zararlı yazılımın bulaşması lazım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı