Hidrolik Disk Fren Bakımı Nasıl Olmalı?

Yer
Eskişehir Odunpazarı
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bu gün NG 650 HD aldım. MD almak istiyordum. Ancak bir yerde ucuza HD'yi bulunca aldım. Ancak bakımı nasıl olacak bilmiyorum. Ne kadar sürede bakım gerekiyor? Bisiklet yağmurda kalırsa sıkıntı olur mu? Nasıl hava boşluğu oluşur? Beni bu konu da bilgilendirir misiniz? Bisikletten anlayan kişileri de etiketleyebilirsiniz.

Bisiklet yağmur altında kalırsa paslanıyor. Ayrıca zincirler gıcır gıcır öterek sizin kulağınızı tırmalarken bacaklarınızı ağlatıyor. (y)

Bisiklet yağmur altında kalırsa paslanıyor. Ayrıca zincirler gıcır gıcır öterek sizin kulağınızı tırmalarken bacaklarınızı ağlatıyor. (y)
Zincirin paslandığını biliyorum ora daki yağ janta akıyor felan. Ancak bazen dışarda kalması gerekiyor bisikletin bundan fren sistemi etkilenir mi?

Arkadaşlar bakımlı bir bisiklete yağmur suyu hiçbir ama hiçbir zarar veremez, kendi bisikletimden biliyorum. Sen yağmurlu hava için uygun zincir yağı kullanırsan vites - çekiş sisteminin hiçbir kompanentine hiçbir zarar gelmez, senelerce sorunsuz kullanırsın. İster karda binersin, ister kışta binersin ister çamurda. Yalnızca çamur gibi içerisinde bol miktarda ufak artık bulunduran sular amortisör sistemlerinin içerisine zamanla kaçtığında daha uğraş gerektiren bakımlara ihtiyaç duyulabiliyor. Unutmadan deniz suyunun 100 metre yakınına bile yaklaşmıyoruz, bakımlı bisikleti bile haşat eder, kurtuluşu zor :) 30TL'ye alacağınız ZEFAL WET LUBE yağmurlu havada korkusuzca dolaşmanızı sağlar.

HD frenler ise gayet sorunsuz ve fazla bakım gerektirmeyen bir sistem, en azından orta ve üst grupta böyle. Alt gruplarda bazı sıkıntılar yaşanabiliyor yinede :)
Yalnızca kaliperlerdeki pisliği 6 ayda bir alıp ( ıslak kullanımda 3 aya düşürülebilir ) gerekirse pistonlara ufak bir yağ eklenebilir ki hareket imkanı daralmasın.
Bunun dışında balatalara, özelliğini yitirmesine neden olmayacak bir sıvı temas etmediği sürece rahat 6-8 ay tam performans ile götürür sizi. Yağmurlu havalarda kullanıldığında bazen daha kolay haşat olabiliyorlar tabi :)

Hava meselesine gelirsek kaliper veya koldan tank vidalarını açmadığınız sürece zaten sorun yaşamanız pek mümkün değil. Ters çevrilmiş vaziyetteyken kolları pompalamazsanız kolay kolay hava oluşmaz.
Oluşsa bile düz çevrilip birkaç defa pompalandığında o hava yükselir ve koldaki tanka gider.

Defalarca ters çevrilmiş vaziyette pompaladık, defalarca arada rotor yokken pompaladık :) Hiçbir problem de olmadı, taş gibi kullanıyoruz, zınk diye kitliyoruz her durumda tekeri. SLX ve üzeri fren sistemlerinde kolay kolay problem yaşamazsın. BR 39* serisi bir şeyler aldıysan onlar da gayet yeterli kaliteli.

Olay yalnızca bilinçli kullanmak ile alakalı. Şuan sahip olduğum üst seviye bisikleti 6 ay bilinçsizce kullansam ve bakımlarını yapmasam ne hale gelir siz düşünün. Sürüş zevki adına hiçbir şey kalmaz :)
İyi bir bisikletin varsa bakımlarını da iyi yapacaksın, market bisikletleri sürmüyoruz neticede.
Arabalardan çok daha fazla bakım gerektiriyor bisikletler. En ufak sorun seni psikolojik olarak rahatsız eder bisiklette, çünkü bisikletin her şeyini hissedersin, araba veya motosikletteki gibi gaz kolunu çevirip, gaz pedalına basıp keyfine bakamazsın bisiklette :)

Shimano'larda yöntem genel olarak aynıdır. Şu videoyu izleyerek yapabilirsin, yağ değişimi vs gibi şeyleri. Hatta hava vs oluşmadıkça yağ kayıplarını bu kadar uğraşmayıp bir mineral oil alarak direk kapak üstünden az az koyarak yapabilirsin. Yeter ki hava yapmasın, hava olursa da nasıl yapılacağına videodan bakabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı