Hidrolik diske yağ bulaşması

Yusuf Kiraz 38

Decapat
Daha fazla  
Bisikletim carraro Force 750. ön diskten fren yaptığımda bir ses geliyordu. Yağ bulaşmış. Sonra kaliperi çıkarttım, balataları da çıkarttım yağ çok fazlaydı. Elimde würth marka balata spreyi vardı. Balataları iyice temizleyip zımparalayıp kalipere geri taktım. Kaliperi de rötara taktıktan sonra fren ayarı yaptım. Sonra tekeri döndürdüğümde çok değişik bir ses geliyordu ve fren performansı kötüydü. 3 sorum olacak. Birincisi acaba kaliperim yağ mı kaçırıyor? (bisikleti 1700 km kullandım). İkincisi balatayı değiştirmediğim için mi fren performansı kötüydü. Üçüncüsü gelen ses sürtme sesi değil de sanki bilye mi dağılmış farklı bir ses geliyordu. (Technopat da ses kaydı özelliği varsa sesi kaydedip atabilirim).

1- Yağ kaçırma olasılığı oldukça yüksek. Bir gün boyunca bisikleti sabit bir yerde tutarak freni ara sıra sıkarak kontrol edebilirsin. Yerde damla veya fren ekipmanlarında yeni bir damla var mı diye.
2- 1700 KM'dir balatayı değiştirmediysen ön arka değiştir bence, gerçi durumunu görmedim ama sık kullanıyorsan önlem almak iyidir.
3- Bilemiyorum.

Diski zımparalaman pek iyi olmamış, özellikle dönüş yönünde yapmadıysan daha da kötü.

1- Yağ kaçırma olasılığı oldukça yüksek. Bir gün boyunca bisikleti sabit bir yerde tutarak freni ara sıra sıkarak kontrol edebilirsin. Yerde damla veya fren ekipmanlarında yeni bir damla var mı diye.
2- 1700 KM'dir balatayı değiştirmediysen ön arka değiştir bence, gerçi durumunu görmedim ama sık kullanıyorsan önlem almak iyidir.
3- Bilemiyorum.

Diski zımparalaman pek iyi olmamış, özellikle dönüş yönünde yapmadıysan daha da kötü.
Diski zımparalamadım balataları zımparaladım o da 4 5 saniye falan.
Diski zımparalamadım balataları 4 5 saniye zımparaladım.

Diski zımparalamadım balataları zımparaladım o da 4 5 saniye falan.
Anladım. Bence yağ kaçırıp kaçırmadığından emin olduktan sonra ön - arka diski iyice temizleyip daha sonra balataları yenilemen iyi olacaktır.
Balatayı zımparalaman çok sorun olmaz bir yerden sonra yine fren sıkmaktan kendi formunu bulur o gene.

Çok teşekkürler herkese ses kaydını en yakın zamanda paylaşacağım.
Balata zımparalabilir sorun değil. Yağ kaçağı başa bela bir dert bisikletçiye varsa garantiye verip baktırmak en mantıklısı.
garanti yok maalesef
Kaliper yağ kaçırıyor olabilir, ihtimali var.
Servisine götürüp baktırın.
Ve balataları değiştirin, yağ bulaşan bir balatadan alınan performans inanılmaz kötü oluyor.
Kayıtları atabilirsiniz, Youtube üzerine atın linkini paylaşın.
Videoyu attım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı