Hidrolik frene fazladan para vermek mantıklı mıdır?

Mekanik daha uzun dayanmıyor muydu? Ayrıca hidrolikte yağını değiştirmek lazım mı belli süre aralıklarında?
Kaliteli bir fren teli ve balata uzun süre kullanım sağlar. Hidrolik frenin size fren koluna daha az kuvvet uygulamaktan başka bir getirisi olacağını düşünmüyorum.
Frenleme hissiyatında farklılıklar var mıdır?
Hidrolik fren sisteminde mekaniğe göre fren koluna daha az baskı uygulayarak aynı sonucu alırsınız.

Hocam bence gündelik kullanım için 500 TL vermeye hiç gerek yok. Mekanik fren de sizi uzun süre götürebilir. Tel kopunca da yenisini takar devam edersiniz.

Bende mekanikte iken sizin gibi düşünüyordum tel kopunca değiştiririm mantığı ama size mekanikte iken kötü bir anımı paylaşayım anayoldayım yokuş aşağı hızım 50-60 rahat var ileride de yol çalışması var yolu kapatmışlar kepçeler vs var daha sonra yavaşlamaya başladım ve frene bastım bir anda ön fren teli koptu ve arka frenle çok zor durdum az daha kepçelere çarpacaktım arka fren balatasından duman geldi o derece. O günden sonra mekaniğe bir daha asla önce can güvenliği!

@Sheep iki tip disk freni de kullanmış biri olarak size söyleyebilirim ki, 500 lira fark için hidrolik fren almaya kesinlikle değer. 3 sene NG650 29 jant kullandım ve mekanik frendi. Frenler sıkı olsa bile öncelikle fren mesafesi mekanik frende çok fazla. İyi bir fren gücü için iyi balatalar ve diskler kullanılması lazım. Ve balatalar biraz daha erken bitiyor mekanik frende.

Hidrolik disk biraz maliyetlidir ama bakımlarını aksatmazsanız sizi ömür boyu götürür. İyi ki hidrolik frene geçmişim diyorum. Ama hidrolik frenlerde de yağın her zaman uygun seviyede olması ve hava aldırılmaması lazım. Benim bisikleti arabada taşıdığımız için frenlere hava girmiş, yasaklardan sonra götürüp yaptıracağım. Hangi bisiklet derseniz Salcano Insomnia 29 Jant 2018 modeli ve Bianchi AFX9029.

@Sheep iki tip disk freni de kullanmış biri olarak size söyleyebilirim ki, 500 lira fark için hidrolik fren almaya kesinlikle değer. 3 sene NG650 29 jant kullandım ve mekanik frendi. Frenler sıkı olsa bile öncelikle fren mesafesi mekanik frende çok fazla. İyi bir fren gücü için iyi balatalar ve diskler kullanılması lazım. Ve balatalar biraz daha erken bitiyor mekanik frende.

Hidrolik disk biraz maliyetlidir ama bakımlarını aksatmazsanız sizi ömür boyu götürür. İyi ki hidrolik frene geçmişim diyorum. Ama hidrolik frenlerde de yağın her zaman uygun seviyede olması ve hava aldırılmaması lazım. Benim bisikleti arabada taşıdığımız için frenlere hava girmiş, yasaklardan sonra götürüp yaptıracağım. Hangi bisiklet derseniz Salcano Insomnia 29 Jant 2018 modeli ve Bianchi AFX9029.

Teşekkürler dostum. Hidrolik almakta kararlıyım şu anlık.

Geri
Yukarı