High Power 600W 80+ Gold PSU sessiz mi?

WaIter White

Decapat
Makaleler
1
Başlıkta belirttiğim PSU’yu alacağım. Kalite konusunda iyi olduğunu biliyorum. Fakat sessizlik konusunda kullanan veya bilgisi olan kişiler deneyimlerini paylaşırsa sevinirim. Önceki PSU motor tarzı bir ses çıkardığı için sessiz PSU istiyorum. Aşağıya sistemimi bırakıyorum. Başka önerilerde de bulunabilirsiniz. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

MSI 2070S Gaming X Trio.
R5 3600.

Son düzenleme:
Yahu alan arkadaş Performance GD'yi sormuş, farklı model kullananlar atlamış yorumlara. Aynı markanın bütün PSU'ları aynı fanı mı kullanıyor? Onu da geçtim, sistemin güç tüketimine ve aldığınız PSU'nun gücüne göre aynı model PSU'nun fanı farklı devirlerde çalıştığından farklı miktarda ses yapabilir.

@WaIter White Attığınız modeli bizzat kullanıyorum. Gerçekten kaliteli bir model (Türkiye fiyatına göre). Sessizlik konusunda Asus ROG Strix, FSP Aurmn tarzı üst düzey PSU'lar gibi sessiz değil (Doğal olarak, fiyatı belli). Ancak alacağınız giriş seviyesi PSU'lar gibi gürültülü ve dandik bir fana da sahip değil. Yani sessiz denebilir.

Ben R5 1600AF (65W) ve Sapphire RX580 Nitro+ (185W) sistemle beraber kullanıyorum. 600W'ın tamamını 12V kanalından verebiliyor PSU. Güç tüketiminden tahmin edebileceğiniz üzere PSU hiçbir zaman tam yükte çalışmıyor. Hatta oyunlarda%60-65 yükü gördüğünü sanmıyorum. Bu sistemde PSU'nun sesi hiç duyulmuyor. Duyulacak derecede çıkarıyorsa bile, bu ses ekran kartı ve işlemci tarafından bastırılıyordur muhtemelen. Bu yüzden duymuyorumdur.

Siz ise güç gereksinimi daha yüksek bir sistemde kullanmayı planlıyorsunuz. Ben PSU'nun sesini daha önce hiç duymadım ancak sizin sisteminiz %100 yükteyken PSU biraz da olsa ses yapabilir. Yapsa bile sizi rahatsız edecek derecede, fark edilir derecede olacağını sanmıyorum. Kesinlikle eski PSU'nuz gibi olmayacağı kesin ama :)

Şunu da ekleyeyim, fiyatındaki en sessiz PSU budur herhalde. Ya da en sessizlerinden biridir.

Yukarıda @Bir Matmazel yazmış ama ben de tekrar edeyim. O sisteme aynı PSU'nun 750W'ını öneririm.

Son düzenleme:
Yahu alan arkadaş Performance GD'yi sormuş, farklı model kullananlar atlamış yorumlara. Aynı markanın bütün PSU'ları aynı fanı mı kullanıyor? Onu da geçtim, sistemin güç tüketimine ve aldığınız PSU'nun gücüne göre aynı model PSU'nun fanı farklı devirlerde çalıştığından farklı miktarda ses yapabilir.

@WaIter White Attığınız modeli bizzat kullanıyorum. Gerçekten kaliteli bir model (Türkiye fiyatına göre). Sessizlik konusunda Asus ROG Strix, FSP Aurmn tarzı üst düzey PSU'lar gibi sessiz değil (Doğal olarak, fiyatı belli). Ancak alacağınız giriş seviyesi PSU'lar gibi gürültülü ve dandik bir fana da sahip değil. Yani sessiz denebilir.

Ben R5 1600AF (65W) ve Sapphire RX580 Nitro+ (185W) sistemle beraber kullanıyorum. 600W'ın tamamını 12V kanalından verebiliyor PSU. Güç tüketiminden tahmin edebileceğiniz üzere PSU hiçbir zaman tam yükte çalışmıyor. Hatta oyunlarda%60-65 yükü gördüğünü sanmıyorum. Bu sistemde PSU'nun sesi hiç duyulmuyor. Duyulacak derecede çıkarıyorsa bile bu ses ekran kartı ve işlemci tarafından bastırılıyordur muhtemelen. Bu yüzden duymuyorumdur.

Demek istediğim, siz güç gereksinimi daha yüksek bir sistemde kullanmayı planlıyorsunuz. Ben PSU'nun sesini daha önce hiç duymadım ancak sizin sisteminiz %100 yükteyken PSU biraz da olsa ses yapabilir. Yapsa bile sizi rahatsız edecek derecede, fark edilir derecede olacağını sanmıyorum. Kesinlikle eski PSU'nuz gibi olmayacağı kesin ama :)

Şunu da ekleyeyim, fiyatındaki en sessiz PSU budur herhalde ya da en sessislerdendir.

Yukarıda @Bir Matmazel yazmış ama ben de tekrar edeyim. O sisteme aynı PSU'nun 750W'ını öneririm.
Taksitle alacağım için 750W almak mantıklı geliyor. Hem ileride RTX 4000 serisine geçersem yeni PSU almama gerek kalmaz hem de 750W’nin hepsini verebiliyor. Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim.

Üstteki yazımda belirtmeyi unutmuşum.

PSU'da Zero RPM teknolojisi (Düşük sıcaklıkta/yükte fanı durdurma) bulunmuyor. Zaten fanın sesi bilgisayar yük altında değilken duyulmaz ancak yine de olsa iyi olurdu. Hem tozlanma da daha az olurdu bu sayede.

Zero RPM olsun diyorsanız Cooler Master'ın MWE White V2 modeli var ancak kalite olarak kesinlikle Performance GD ile bir değil.

Geri
Yukarı