Hindistan F-21 Viper alsaydı, Rus yapımı uçaklara ne olurdu?

334155

Hectopat
Makaleler
2
Yer
Sakarya
Hindistan bir ara eskiyen Mig-21'lerden kurtulmak için uluslararası (Çin hariç) bir ihale açmıştı. Birçok ülke teklifte bulundu. Amerika F-16 Block 70 Viper uçakları biraz daha geliştirip F-21 Viper olarak satmayı teklif etmişti. Hatta Lockheed Martin firması ihaleyi alabilmek için elindeki tüm F-16'ların üretim hatlarını kapatıp, hepsini Hindistan'a kaydırmayı bile teklif etti.

Fakat benim asıl merak ettiğim şey, Hindistan F-21 Viper alsaydı, envanterindeki Rus uçaklarını aktif bir şekilde kullanabilir miydi? Entegrasyon açısından bir sıkıntı çekerler miydi?

@painkiller @SideWinder @Cruslan @Thermes

Entegrasyon sıkıntısı çekebilirdi. Çünkü altyapı, tedarik zinciri, tesisler, personelin eğitimi, bakım prosedürleri gibi birçok konuda yeniden yapılanma ve geliştirmeye ihtiyaç duyacaktı. Tabii bunların hepsi maliyet demek. Yani atıyorum uçak 25 milyon dolar değil mi, ama onu uçurabilmek 125 milyon dolara mal olacaktı belkide. Rus sistemler ile Amerikan sistemlerin birbirine entegrasyonu biraz dertli. Çünkü ikisi de zıt ülkeler. Yani en basitinden belki pistleri hangarları bile tekrar inşaa etmesi gerekecekti. Boyutlar ve motor etki alanı farklı olacaktı sonuçta. Ha Amerika’nın derdi Hindistan gibi güçlü bir ülkeyi Amerikan bir havacılık sistemine dahil etmek zaten. Hele ki coğrafi konumu daha da cezbediyor onu tabii.

Örneklendirelim hemen; KT-1 uçağı alındı ve geldi. HvKK aldı bu uçağı T-37’nin yerine koydu. Yeni tesis yapmadı. Eee… KT-1’in boyutları o uçak havuzuna sığmadı. Yeni havuz ve yeni test hangarı yapmak gerekti, yeni çeki demiri gerekti, yeni test ekipmanları gerekti. Bunlar ve bunların bakımı hep ekstra giderler yarattı.

Entegrasyon sıkıntısı çekebilirdi. Çünkü altyapı, tedarik zinciri, tesisler, personelin eğitimi, bakım prosedürleri gibi birçok konuda yeniden yapılanma ve geliştirmeye ihtiyaç duyacaktı. Tabii bunların hepsi maliyet demek. Yani atıyorum uçak 25 milyon dolar değil mi, ama onu uçurabilmek 125 milyon dolara mal olacaktı belkide. Rus sistemler ile Amerikan sistemlerin birbirine entegrasyonu biraz dertli. Çünkü ikisi de zıt ülkeler. Yani en basitinden belki pistleri hangarları bile tekrar inşaa etmesi gerekecekti. Boyutlar ve motor etki alanı farklı olacaktı sonuçta. Ha Amerika’nın derdi Hindistan gibi güçlü bir ülkeyi Amerikan bir havacılık sistemine dahil etmek zaten. Hele ki coğrafi konumu daha da cezbediyor onu tabii.

Örneklendirelim hemen; KT-1 uçağı alındı ve geldi. HvKK aldı bu uçağı T-37’nin yerine koydu. Yeni tesis yapmadı. Eee… KT-1’in boyutları o uçak havuzuna sığmadı. Yeni havuz ve yeni test hangarı yapmak gerekti, yeni çeki demiri gerekti, yeni test ekipmanları gerekti. Bunlar ve bunların bakımı hep ekstra giderler yarattı.
Anladım, teşekkürler.

Peki aynı durumda biz olsaydık ve İsveç gibi bir ülkeden (Türkleri pek sevmiyorlar diye biliyorum) Jas 39 Gripen alsak, sıkıntısız kullanabilir miydik?

Sonuçta Amerikan-Rus uçakları kadar zıt değiller.

Personel yetiştirmek, hangar yapmak, pist yapmak, yedek parça stoğu yapmak olayın ekonomik sorunlarıdır. Bununla birlikte işe tecrübe yani zaman girer, dolayısıyla bu 2'sinden negatif puan yersiniz. Sonuçta 70 yıl Amerikan uçağı kullanan bir ülke Avrupa uçağına da geçse, Rus uçağına da geçse tökezler ve bunun sonucunda çok fazla etkilenir.

Bunları hallettikten sonra 2 bloğun uçağını da birbiriyle uyumlu kullanmaya gelir iş. İşte zor olan ve hatta bazen imkansız olan kısım burasıdır. Çünkü dost düşman tanıma sistemlerinden data link'lere kadar ülkelerin bu uçakların ne kadar birbiriyle ''uyum içinde'' çalışmasına izin vereceği muammadır. Ki vereceklerini sanmıyorum.

Dolayısıyla 2 uçağı idame ettirirken birbirini tamamlayan sistemlere entegre edemediğin için ne kadar verimli ve ortak kullanabilirsin, burası da muamma.

İlla Amerikan - Rus zıtlığına da gerek yok. Amerikan - Fransız da, Amerikan - İngiliz de, Amerikan - İsveçli de bir Amerikan - Rus kadar zıt olmasa da birbiriyle aman aman yakın değildir. Burada uçakların uyumundan bahsetmiyorum. Personel eğitimi, yedek parça, lojistik ağ gibi konulardan bahsediyorum. Yoksa NATO uyumundan tabii ki uçaklar birbiriyle daha kolektif çalışacaktır.

Peki aynı durumda biz olsaydık ve İsveç gibi bir ülkeden (Türkleri pek sevmiyorlar diye biliyorum) Jas 39 Gripen alsak, sıkıntısız kullanabilir miydik?

Sonuçta Amerikan-Rus uçakları kadar zıt değiller.
O kadar bir uçurum olmadığı için bence sıkıntısız kullanabilirdik. Yine aynı şekilde Avrupa-Amerika farkı çok olmadığı için çeşitli alternatiflerle yapılabilirdi. Ama bir Rus veya Çin menşeili uçak veya hava aracı maalesef bu dertleri içerir. Aslında bir yerde müttefik ülkelerin hava aracı ve sistemleri biraz daha birbirine yakın oluyor diyebiliriz. Çünkü sürekli etkileşim halinde olurlar.

Hocam konuda kısaca yorumlar için benzetme yapmam gerekirse ; sayısal bölümü öğrencisinin, dil bölümüne geçiş yapması gibi bir durumdan bahsediyorlar.

Sistem değişeceği için zaman ve para kaybı olucak, Orta Doğu ülkesinde bu tür bir durum kısa sürede sorunlar yaratabilir.

Gelişmiş F16 versiyonlarını satın almak daha az
maliyetli olmaz mıydı?

@Cruslan siz ne diyorsunuz bu duruma?

Hocam konuda kısaca yorumlar için benzetme yapmam gerekirse ; sayısal bölümü öğrencisinin, dil bölümüne geçiş yapması gibi bir durumdan bahsediyorlar.

Sistem değişeceği için zaman ve para kaybı olucak, Orta Doğu ülkesinde bu tür bir durum kısa sürede sorunlar yaratabilir.

Gelişmiş F16 versiyonlarını satın almak daha az
maliyetli olmaz mıydı?

@Cruslan siz ne diyorsunuz bu duruma?
Şu an anladığım kadarıyla mesele F-16 almak değil, F-35'lere ödenen parayı kurtarmak. Yani bunun apaçık belli edildiği ortada. Daha önceden de F-15 istemiştik sanırım.

Benim düşünceme göre, S-400'lerden vazgeçip, F-15E için ortada anlaşılması şart. Hatta belki ilişkiler düzelirse Patriot bile alabiliriz.

Biliyorum, Patriot bir S-400 değil fakat bizi bir süre idare eder. Biz de o süre zarfında Hisar'ı geliştirir, yolumuza bakarız.

Hindistan hem batı hem de doğu bloğu uçakları aynı anda kullanan sayılı ülkelerden. Entegrasyon konusunda çok sıkıntı yaşayacaklarını(en azından bizim Rus uçağı alırsak olası yaşayacağımız kadar) sanmıyorum. Rafele'larda Avrupalı Meteor gibi füzeler, Sovyet/Rus uçaklarında Rus füzeleri kullanıyor. Önceden bir hazırlık vardır zaten. Zaten Hintliler F-16V alacaktı. Bu ihalede F-16V'nin de olduğu birçok rakip vardı ancak aptıkları ihalede Rafale uçağı tercih edildi. Önceki sömürgesi olduğundan dolayı oluşan ilişkilerden Rafale'ların tercih edilmesinde büyük bir sebep. Hintliler para konusunda bizim kadar sıkıntıda değiller ve paralarını çarçur etme konusunda da ellerini artlarına koymuyorlar. Alsalardı eski MiG-21'ler(bu ihale zaten MiG-21'lerin yerine uçak alımı için açılmıştı.) için iyi bir alternatif olabilirdi, Rafale'lar F-16V'lere göre pahalı uçaklar ve yük kabiliyetleri biraz daha sınırlı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı