Hindistan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bakmayın, bizim yaşadığımız yerlere boşuna Medeniyetlerin Beşiği dememişler. Son yıllarda mahvetmek için elimizden geleni yapsakta, ender bir coğrafyamız var. :) İnsanlarımız da iyi aslında, cidden, ama son yıllarda iyi insanlara acımıyor hayat...

Bu Hindular kaç milyar dolar döviz soktu ülkelerine bugüne kadar, kurumsal yazılımlardan; Dünya ile rekabet edebilecek yazılımlardan güzel paralar kazanılabiliyor. Bunu görmek lazım.

Aklıma istemsizce bunlar geldi... Hakları yenmez tabii, bunlar da Döviz sokuyor sonuçta.

Adamlar üçkağıtçı ve dolandırıcı olmak için doğmuş resmen. Neredeyse her dilde dolandırılıcılık yapıyorlar. Sadece İngilizce'de değil, geçen kendine Peter ismini veren Hintli bir dolandırıcı sözde Alman Microsoft çalışanı diye milleti söğüşlemeye çalışıyordu.

Ayrıca diğer tüm pisliklerini geçtim şu an biz Pakistan ile yakınız diye (bazı olaylarda onların tarafını tutuyoruz diye) Türkiye'ye karşı baya iğrenç bir dezenformasyon çalışması yapıyor herifler. Yunanlar ve ülkemizde bazı terör gruplarına falan internet üzerinden destek çıkmaya çalışıyorlar.

Sonuç olarak dünya üzerinde belki de sevmediğim tek milletlerden biri olabilir. Her halkın iyi kötü yanı var ama bunlar inanılmaz yıkıklar.

Hindu inançlarını oldukça merak ettiğim ülke. Irvin Yalom (Amerikalı psikoterapist ve yazar) Hindistan'da yerel halkın ayinlerine katılarak o insanların ne hissettiklerini anlamaya çalışmış yıllar evvel. Bambaşka bir ülke gibi geliyor bize ama insan her yerde insan ve bizden farklı insanları tanımak, kendi insanlığımızın farkına varabilmek için güzel bir şey.

İş gereği her gün Hindistan ile konuşuyorum. Mail trafiğinde sorun yok ancak sesli konuşmada, İngilizce'de geçen çoğu kelimeyi çok farklı bir formatta söylüyorlar. Yeni yeni alışıyorum zaten, bu Hindular yüzünden İngilizce'den soğudum büyük oranda :D

Aşağılıyoruz ancak yazılım alanında çok iyi işler çıkarıyorlar. Bugün biz satmıyoruz kurumsal yazılımları tüm dünyaya? Biz anca distribütörlük yapmak ile yetiniyoruz. Bunu bir başarı zannediyoruz. Ben aşağıladığınız yönleri ile ilgilenmiyorum. Bu kadar aşağıladığınız Hindistan bunu nasıl başarabiliyor bunu sorgulayın diyorum.

Hindular inanın çok çalışıyor. Bizim ülkedeki gibi, yatarak olmuyor hiçbir şey.

Konteyner taşımacılığı yapan uluslararası bir firmada çalışıyorum. Dünya çapında 155+ ülkede ve 500'ün üzerinde ofisimiz var. Tüm ofislerde kullanılan yazılımlar hep onlara ait. Gündelik hayatlarını bilmiyorum hiç ama iş konusunda özellikle yazılımda adamlar bizden çok çok iyi durumda. Gerçekten böyle bir ülkenin bunu başarması çok ilginç.

Kullandığınız yazılımın adı nedir belki biliyorumdur. Microsof Office365 ürünlerini de mutlaka kullandığınızı tahmin ediyorum. Zira bunları kullanmadan da olmuyor. Çoğu firma yapısında server bile barındırmamaya başladı, Azure AD'ye geçiyor.

Geri
Yukarı