Hint Bülbülü&Muhabbet kuşu

vilgax

Kilopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Talebe :)
Herkese merhaba arkadaşlar evcil hayvanlar bölümü açılmış dedim hazır böyle bi başlık var ilk konuyu ben açayım :) Arkadaşlar ben 2-3 yıl civarı hint bülbülü besledim ayrıca kuzenimin de muhabbet kuşları vardı onlarada bakardım arada eğer aranızda besleyen ya da beslemeyi düşünen varsa bilmek istediklerini yazabilir çok fazla şey biliyorum demiyorum ama elimden geldiğince cevap vermeye destek olmaya çalışırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
2 tane muhabbet kuşum var... 3-4 tane yumurta yapıp bir iki hafta üstüne yattıktan sonra bir daha yatmadı ve sonuç olarak yumurtaların bir kısmı kırıldı, bir kısmının da içi kurudu. Ama şimdi tekrardan yumurta yaptılar... Aynı şeyin bir daha olmasını istemiyorum! Ne yapmalıyım? Bu ilk yumurtlaması olduğu için falan mı zorlu geçirdi?

2 tane muhabbet kuşum var... 3-4 tane yumurta yapıp bir iki hafta üstüne yattıktan sonra bir daha yatmadı ve sonuç olarak yumurtaların bir kısmı kırıldı, bir kısmının da içi kurudu. Ama şimdi tekrardan yumurta yaptılar... Aynı şeyin bir daha olmasını istemiyorum! Ne yapmalıyım? Bu ilk yumurtlaması olduğu için falan mı zorlu geçirdi?
Çok fazla rahatsız edildiklerinde yapabiliyorlar böyle şeyleri. Ayrıca yumurtadan yavru çıktı diyelim çok fazla strese sokarsa hayvanı yavrularınıda öldürüyorlar

Bir dişi ve bir erkek olmak üzere 2 tane muhabbet kuşum var. Ne yaptıysak çiftleşmediler. Yanlış olduğunu biliyorum ama televizyonun tam yanında duruyorlar ve kafesin bulunduğu kısım diz hizasında. Yuvalıkları var ancak dişi olan önündeki sopanın durması gereken oyuğu kemirerek sopadan aşağıya doğru 5-6 cm kadar oydu. Dişi bazen içeriye girip duruyor ama yuvalığın içinde hiçbir şey yok. Arada büyük kavgalar ediyorlar ve dişi bizimkini bir güzel dövüyor. Kavga genelde erkeğin dişinin peşinden gitmesi veya kuyruğunu çekmesi üzerine oluyor. Yemek yiyecekleri zaman aynı anda yerler ama dişi her zaman gidip diğer yemlikteki erkeği kovar ve o yemlikten yemeğe devam eder. Erkek diğer yemliğe geçince bunu yineler. Erkek dişiye kur yapar, Birbirlerinin tüyünü temizlerler. Onları kafeslerinden dışarıya çıkartmıyorum.

Bir dişi ve bir erkek olmak üzere 2 tane muhabbet kuşum var. Ne yaptıysak çiftleşmediler. Yanlış olduğunu biliyorum ama televizyonun tam yanında duruyorlar ve kafesin bulunduğu kısım diz hizasında. Yuvalıkları var ancak dişi olan önündeki sopanın durması gereken oyuğu kemirerek sopadan aşağıya doğru 5-6 cm kadar oydu. Dişi bazen içeriye girip duruyor ama yuvalığın içinde hiçbir şey yok. Arada büyük kavgalar ediyorlar ve dişi bizimkini bir güzel dövüyor. Kavga genelde erkeğin dişinin peşinden gitmesi veya kuyruğunu çekmesi üzerine oluyor. Yemek yiyecekleri zaman aynı anda yerler ama dişi her zaman gidip diğer yemlikteki erkeği kovar ve o yemlikten yemeğe devam eder. Erkek diğer yemliğe geçince bunu yineler. Erkek dişiye kur yapar, Birbirlerinin tüyünü temizlerler. Onları kafeslerinden dışarıya çıkartmıyorum.
Elinde başka bi kafes varsa ayır kardeşim 2 3 hafta ayrı kalsinlar ama birbirlerini görsünler bu şekilde dişi erkeğin değerini anlayacaktır. Kulağına belki komik gelebilir bu söylediğim ama 13 senedir muhabbet kuşu besliyorum. Az buz bilgim var kuşlara karşı

Bizim kuş ötüyordu ama konuşamıyordu rahmetli. Konuşma vitamini filan da vermiştik hala niye olduğunu çözemedim.
Konuşma vitamini diye bi saçmalık mi olur hocam. Bu bi ara internette satılan ingilizceyi öğreten haplar gibi bişey :) ne kadar ilgi gösterirsen kuşa o kadar güzel konuşur. Kuşunuz dişiyse hiç uğraşmayın konusturmaya konuşmaz. 1 -2aylik erkek kuş alın kuşa belli başlı kelimeleri günde 10-15dk soylesejiz bile 4-5 aylikken konuşmaya başlayacaktır

Hint bülbülleri (zebra ispinozları), muhabbet kuşları gibi değillerdir. Çok besledim. Ne eline alışır, ne de sana. Öyle sık sık onları izleme, yumurtalarına bakma. Çok sık yumurta yaparlar. Ayrıca onların bir yuvası olur, içine doldurmaları için yün, pamuk vs. atın ama siz doldurmayın. Onlar yaparlar.

Öncelikle arkadaşlar hepinizden özür dilerim bir süre giremedim kusura bakmayın. Lafı fazla uzatmadan konuya geçeyim arkadaşlar bende herşeyi biliyorum gibi birşey iddia etmiyorum sadece bildiklerimi cevaplamaya çalışacağım. Emin kardeş soruna gelicek olursak bunun birden çok sebebi olabilir korkmuş, enerjisiz kalmış ya da hasta olabilir tam bilemiyorum cevabı kafesin bulunduğu konum nerde fazla kontrol ettinmi onları sana tavsiyem biraz rahat bırak yemek su ver gerisini onlar halleder :) ama unutma bi ara benim hint bülbülleride ikide bir yumurtlayıp yavru falan çıkarmıyorlardı sonrada rahat bıraktım fazla üzerlerine gitmedim bi sabah uyandığımda yavru vardı kafeste :)

Bizim kuş ötüyordu ama konuşamıyordu rahmetli. Konuşma vitamini filan da vermiştik hala niye olduğunu çözemedim.

Kuşun cinsine göre değişir muhabbet kuşundan bahsediyorsan erkek muhabbetler konuşmaya daha yatkındır ve eğer kuş birşeyden ürküp korkmuşsa konuşmayabilir ona güven vermelisiniz. Yanında fazla ani hareketler yapmamaya çalışın ürkebilir sizden.

Biraz agresif bir dişiymiş :) dişi erkek muhabbet kuşunu beğenmemiş olabilir. Aralarında sorun var anlaşılan dikkat et onlara kavgada falan dişi erkeği fena sakatlayabilir bazı forumlarda bi müddet ayırın diyorlar ne kadar doğru bilmiyorum hiç denemedim biraz araştırırsan bu konuyu iyi olur. Kafesin içini kemiriyor demişsin kafesi neden kemiriyor bilemedim şimdi ama illa kemirmek istiyorsa gaga taşı al kafesin ulaşabilecekleri bir köşesine asarsın onu kemirirler :) Ama bazı dişiler kafesin altını kemirip talaş niyetine kullanıyorlar kuşunun niyeti oda olabilir. Kafese az miktarda talaş falan koyabilirsin kendi alıp yuvaya taşıyacaktır. Kafes televizyonun yanında durmassa daha iyi olur birde kafesi diz hizasına koyma genellikle bir insanın göğüs hizasında olması daha iyi olur. Biraz araştırırsan bu konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsin Uzman Tv diye bi internet sitesi var orda muhabbetler hakkında falan bilgi verici videolar var izleyebilirsin yararına olur.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı