Hipermetrop Sonuçlarım

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar ne zamandır gitmek istiyordum. Bugün gittim.
Sağ ve sol göz de aynı oranda çıktı. İkisi de 0,50 çıktı.

1 tane gözlük taktı, farklı mercek denedi 1 tane. Onunla daha iyi falan gördüm.
Sonra gözlüğü çıkartınca normal baktım, yine rahat okuyordum ama gözlük varken daha netti.

0,5 numara için gözlük gerekli midir sizce ?

- - - Güncellendi - - -

Ve 0,5 numara için dinlendirici falan mı veriliyor ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Halk arasında dinlendirici olarak ortaya birinin uydurduğu, kim uydurmuş ise halen devam eden dinlendirici hikaye arkadaşım. Yani dinlendirici diye birşey yok. Gözlük takıp takmaman senin elinde, doktorun ne dediyse onu yap.

Lens tak. :D En iyisi ama bu numaraya verirler mi bilmiyorum. Benim en son 2.5 ti sonra ne oldu bilmiyorum ama rahat görüyorum.

Gözlük numarası verip yazdı ise takman yararına olur. 0.5 pek bişey değil ancak ilerleme gösterebileceği için erken yaşta önlem almak iyidir. Dinlendirici gözlük diye bişey var yanlış değil. CRT monitörü olanlarda boşuna koruyucu takılmıyordu önceleri.

Doktorun ağzından laf alamıyoruz ki. Yani ne kadar gerekli bunu merak ediyorum.
Programlama işini yapmaya devam edersem sıkıntı olur mu bana ?

Ben geçen sene doktora gittiğimde 0,75 miyop çıktım. Hiç gözlük kullanmadım pc oyunları bol bol oynadım.

Ve hala uzağı göremiyorum :D Ben gözlük almayacağım zaten uzakla işim olmaz :D
Ama klavye kullanırken senin ihtiyacın olabilir.

Ya klavye yakında, benim sorunum uzağı görememek :D

Benim sormak istediğim şey şu. Numaranın ilerlemesini önlemek için bu gözlüğü hep takmak zorunda mıyım ? Sokakta yürürken gibi.
Yoksa sadece en arka sıradayken ve yazı küçükken taksam, bilgisayar kullanırken taksam yeter mi ?

Sokakta her şeyi net görüyorum sonuçta. Sorun yaşadığım tek ama tek nokta uzaktan bir yazıyı okumak. Mesela 5-6 sıra arkadan tahtayı.

0.50 derece Hipermetrop ve Miyop için çok küçük bir numara. Astigmat olsaydı gözlük takıldığında fark ederdi. Sen yinede doktor'un söylediğini yap. Uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturursan takman lazım. Sokakta v.s. net görebiliyorsan takmaya da bilirsin. Ben gözlüğü genelde okulda kullanıyorum. Yukarıda Murat'ın da dediği gibi erken yaşta önlem almak göz numarasının artmamasına sebep oluyor.

Ya kalvye yakında, benim sorunum uzağı görememek :D

Benim sormak istediğim şey şu. Numaranın ilerlemesini önlemek için bu gözlüğü hep takmak zorunda mıyım ? Sokakta yürürken gibi.
Yoksa sadece en arka sıradayken ve yazı küçükken taksam, bilgisayar kullanırken taksam yeter mi ?

Sokakta her şeyi net görüyorum sonuçta. Sorun yaşadığım tek ama tek nokta uzaktan bir yazıyı okumak. Mesela 5-6 sıra arkadan tahtayı.

O zaman hipermetrop değil miyopsun :) Gözlük takıp takmaman miyopun ilerlemesiyle ne kadar alakalı bilmiyorum çünkü gözlük kullandığım halde benimki ilerliyor. Ama takman senin için daha rahat olacaktır. Sıkıntı çekiyorsan tak, rahatsız edici bir şey değil gözlük takmak. Ayrıca gözlük kötü duruyor diye gidip de lens alma sakın. Bu numarayla bu yaşta lens kullanırsan ileride sıkıntı çıkarabilir. Ayrıca lens de günün her saatinde takılmaz, evde filan yine gözlük kullanacaksın zaten göz sağlığın için. Sakın lens kullanma yani şu anda. Gözlük kullan.

Ya klavye yakında, benim sorunum uzağı görememek :D

Kullanacağın yerleri zaten numaralı gözlük yazdı ise reçete gözlük aldığın yer sana anlatacak nerelerde kullanacağını :) Elektronik eşyalar ile birlikde kullanım sırasında Göremediğin yerlerde vs takabilirsin. Aksesuar gibi düşün nasıl güneş gözlüğünü takıyorsun bunu da takabilirsin sıklığı senin görmene göre takıp takmayabilirsin. Bazen gözü yorabilir bu durumlarda 1/1.5 saat çıkartıp dinlendirebilirsin gözlerini. Eğer okulda dört göz gibi lakap takmalarından çekiniyorsan boşa aldırış etme senin sağlığın önemli bakarsın o alay edenler bir gün gelmiş hiç göremez hale gelince anlarlar ne olduğunu. Bir kişi ile hastalığı hakkında alay etmek bana göre en çirkin şey.

Yeni konular

Geri
Yukarı