Hitler Sovyetler Birliğine savaş açmasaydı nasıl bir harita olurdu?

Hitler kaynak için saldırmadı. Kaynak için saldırılan yerler, Stalingrad ve Azerbeycan tarafları. Kaynak sorunları savaş sırasında direkt başlamıyor. Moskova önlerine gelindiği zaman başlanıyor. Zaten bu Hitler'e söyleniyor fakat Hitler dinlemiyor.

Savaşın kaybedilme anı, Stalingrad'da başlamıştır.
Katılıyorum. Hitler Stalingrad yerine Moskova'ya girseydi savaşın kaderi o an değişirdi.

ABD ve İngiltere her türlü Almanya'nın fişini çekerdi. Sovyet'i de yanlarına alabilirlerdi, Stalin de zaten muhtemelen eninde sonunda sıranın ona geleceğini tahmin etmiştir.

Benim asıl merak ettiğim Almanya, Polonya'ya savaş açmasaydı ne olabileceği. Çekoslavakya'yı yuttu, Avusturya'yı yuttu. Polonya diye diretmese yanına kar kalırdı muhtemelen bunlar. Almanya'nın savaşı kaybetmesine rağmen şu an Avrupa'nın en büyük ekonomisi olduğunu düşünürsek bir de savaşmamış hali nasıl olurdu kim bilir 🙂
Çekoslovakya'yı almalarına rağmen savaş açmamaları büyük utanç zaten. Benim merakım, Çekoslovakya'yı aldığı zaman savaş açılsa ne olurdu. Polonya'dan sonra bile savaşılmadı zaten, Hitler; Benelux taraflarına girmese, ben savaşılacağına bile inanmıyorum.
Katılıyorum. Hitler Stalingrad yerine Moskova'ya girseydi savaşın kaderi o an değişirdi.
Moskova'ya da giremezdi bence. Tanklar yürüyemez duruma gelmişti. Mecburen kaynak lazımdı, onlar da Azerbaycan ve Stalingrad tarafındaydı. Belki de girebilirdi Moskova'ya. Belli değil.

Çekoslovakya'yı almalarına rağmen savaş açmamaları büyük utanç zaten. Benim merakım, Çekoslovakya'yı aldığı zaman savaş açılsa ne olurdu. Polonya'dan sonra bile savaşılmadı zaten, Hitler; Benelux taraflarına girmese, ben savaşılacağına bile inanmıyorum.

Moskova'ya da giremezdi bence. Tanklar yürüyemez duruma gelmişti. Mecburen kaynak lazımdı, onlar da Azerbaycan ve Stalingrad tarafındaydı. Belki de girebilirdi Moskova'ya. Belli değil.

Bir ülkenin baş kenti düşünce ne olur?

Aslında Molotov-Ribbentrop paktı çok iyi pakttı. Tamam birazcık Almanlar toprak verdi ama hem saldırmazlık hem de petrol anlaşması mükemmel bir şey. Hatta Sovyetler Hitler'e destek bile verebilirlerdi. Stalin 16 yaşındaki liseli çocuk gibi aşıktı ama sevgilisi başkası ile yatıyordu gibi düşün.
Bir ülkenin baş kenti düşünce ne olur?
İlhak olur ya da savaş dışı kalır. İlhak edilmesi anlaşmadan sonra olur.

Aslında Molotov-Ribbentrop paktı çok iyi pakttı. Tamam birazcık Almanlar toprak verdi ama hem saldırmazlık hem de petrol anlaşması mükemmel bir şey. Hatta Sovyetler Hitler'e destek bile verebilirlerdi. Stalin 16 yaşındaki liseli çocuk gibi aşıktı ama sevgilisi başkası ile yatıyordu gibi düşün.

İlhak olur ya da savaş dışı kalır. İlhak edilmesi anlaşmadan sonra olur.
Sovyetler zaten Almanlar ile iyi bir ilişki kuracağını düşünüyordu. Bir faşist ile bir komünist nasıl beraber olabilir ki :).

Çekler bardağı ağzına kadar doldurdu, İngiltere ve Fransa'nın sabrı kalmadı. Orada otursa oturduğu yere muhtemelen savaş engellenebilirdi. İngiltere savaşı hiç ama hiç istemiyordu, sıra eninde sonunda onlara da geleceği için yılanın başını küçükken ezmek istedi, Almanya'nın daha da güçlenmesini istemedi. Aynı şeyi Sovyetler de eninde sonunda yapardı. Almanya savaş açmasa bile Stalin orada oturup Almanya'nın daha da güçlenmesini beklemez, ABD ve İngiltere'yle anlaşıp eninde sonunda savaşa girerdi.

Çekler bardağı ağzına kadar doldurdu, İngiltere ve Fransa'nın sabrı kalmadı. Orada otursa oturduğu yere muhtemelen savaş engellenebilirdi. İngiltere savaşı hiç ama hiç istemiyordu, sıra eninde sonunda onlara da geleceği için yılanın başını küçükken ezmek istedi, Almanya'nın daha da güçlenmesini istemedi. Aynı şeyi Sovyetler de eninde sonunda yapardı. Almanya savaş açmasa bile Stalin orada oturup Almanya'nın daha da güçlenmesini beklemez, ABD ve İngiltere'yle anlaşıp eninde sonunda savaşa girerdi.
Hocam ne savaşı ya? Referandum o referandum. Sadece görevliler yerine tank ay yani üst düzey abiler vardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı