HIV ve AIDS kesin ölüm mü olur?

Kardeşim babanın kullanmış olduğu jileti kullandın onu anladım. Sen o jilet ile bir yerini kestin mi ? Kan aktı mı ? Bunlar önemli. Ben baban'da öyle bir hastalık olacağını sanmıyorum. Bende babamın jiletini kullanıyorum bazen. Eğer baban'da öyle bir hastalık yok ise sana da geçmez. Aklında bulunsun HIV, AIDS artık her neyse şu yollar ile bulaşıyor diye biliyorum. Kan yolu, Cinsel ilişki.

Aynen çünkü virüs ışığı gördüğü anda ölen bir virüs tipi.
Öyle fakat bildiğim kadarı ile bir kan olan bir yerde bir hafta yaşayabiliyor.

Eğer ciddi endişeniz varsa lütfen doktorunuza başvurun. Elisa testi ile ortaya çıkacaktır.
Bir hemşire olarak bunu yapmanızı öneririm, hepatit kapıp kapmadığınızı da öğrenirsiniz.

Kardeşim babanın kullanmış olduğu jileti kullandın onu anladım. Sen o jilet ile bir yerini kestin mi ? Kan aktı mı ? Bunlar önemli. Ben baban'da öyle bir hastalık olacağını sanmıyorum. Bende babamın jiletini kullanıyorum bazen. Eğer baban'da öyle bir hastalık yok ise sana da geçmez. Aklında bulunsun HIV, AIDS artık her neyse şu yollar ile bulaşıyor diye biliyorum. Kan yolu, Cinsel ilişki.

Öyle fakat bildiğim kadarı ile bir kan olan bir yerde bir hafta yaşayabiliyor.
1-2 kez kesmiş olabilirim.

Tükürük ile de bulaşabilir. Örnek bir öpüşme esnasında iki tarafında ağızında açık bir yara var ise. Bulaşabilir. Ben böyle biliyorum.
Tükürük ayrı kan ile bulaşması ayrı. Örneğin oral sekste iki tarafta da yara yok ise dahi bulaşmaz. Öpüşmek, aynı havayı solumak veya tükürük HIV bulaşmasını tetiklemez, vücutta açık bir yaradan kan yolu ile geçebilir sadece.

Öncelikle korkmanıza gerek yok. HIV (Human Immmunodeficiency Virus) Kan veya ilişki yoluyla bulaşan bir virüstür. HIV ilerleyen zamanlarda çoğunlukla AİDS'e (Acquired Immune Deficiency Syndrome) sebep olur. Her HIV virüsü bulaşan kişidi görülmez.

Aslında hastaları HIV öldürmez. HIV sadece senin bağışıklık sistemini zayıflatır yok eder ve normal bir gripten bile ölebilirsiniz.

Eğer kendinizi böyle sıkıntıya sokacaksanız gidin test yaptırın. Sizde olduğunu düşünmüyorum. Sorunuzun cevabınıda vereyim hastalığın ortaya çıkması 10 yılı bulmasada uzun sürüyor.
@Ömer Can Demirci

Kardeşim HIV konusunda tecrübeliyim HIV vücuda girdiğinde 2-3 ay kuluçka evresi var. Testte çıkmaz bu süre geçtiğinde herhangi bi sağlık kuruluşuna gidip ELISA testi yaptırmak istiyorum diyebilirsin. Bulaş yollarına gelirsek HIV bulaşı kan yoluyla korunmasız cinsel yolla ortak enjektör kullanımı ile ve anneden bebeğe geçer. 90'larin sonuna kadar evet HIV öldürücü bi virüstü fakat artık günde sadece tek ilaç ile sana vadedilen ömrü yaşayabilirsin.

HIV öpüşmek koklasmak ayni ortamda bulunma ortak çatal kasik kullanımı korunarak ilişki gibi şeylerle bulaşmaz ortak jilet kullanman sadece HIV için değil diğer hastalıkların(hepatit a b c) bulaşması riski de var. Bi sıkıntı olursa bana mesaj atabilirsin.

Kardeşim babanda bu hastalık varsa baban zaten bilgilidir HIV virüsü hava ile telaffuz ettiğinde yaklaşık 10 dk içinde bulaşıcılık kalkar ama yine de test yaptirmanda fayda var.

Bu hastalıklar genelde bazı insanlarda (ceza gelebilir diye yazmadım) yaygın olarak görülür.
Bazı insanlardan kastın eşcinseller ise bu hastalık cinsiyet secmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı