Hız yükseltmem mantıklı mı?

Lütfen yanlış bilgiler vermeyin!
20dB günümüz şartlarında mükemmel bir gürültü seviyesidir.
10-15 arası sağlıklıdır, 10'un altına düşmesi sıkıntı başlangıcı, 8'in altına düşmesi bağlantı kopması başlangıcıdır.

Yanlış bilgi vermedim :) Altyapı desteklemiyor ise hız yükselttikçe değer düşer kopma yaşarsın dedim. Sakin olun. Ayrıca 8 kopma başlangıcıdır dediğiniz durum altyapısı yeni yapılar için geçerlidir. Ana panoya gelen bakır kabloları 5-6 yılı geçkin binalarda 16 margin değerinde onlarca kopma örneği gördüm ben sevgili hocam. Bilmediğim konuda sırf olsun diye yorum yapmam o yaşı geçtim merak etmeyin.

Yanlış bilgi vermedim :) Altyapı desteklemiyor ise hız yükselttikçe değer düşer kopma yaşarsın dedim. Sakin olun. Ayrıca 8 kopma başlangıcıdır dediğiniz durum altyapısı yeni yapılar için geçerlidir. Ana panoya gelen bakır kabloları 5-6 yılı geçkin binalarda 16 margin değerinde onlarca kopma örneği gördüm ben sevgili hocam. Bilmediğim konuda sırf olsun diye yorum yapmam o yaşı geçtim merak etmeyin.

Sevgili hocam,
2001 yapımı yani 21 senelik binamızın bulunduğu sokağa, yaklaşık 5-6 yıl önce dolaba kadar fiber çekilip, yeni kablo döşendi. Yani senin mantığın ile 5-6 yıllık bir bakır kabloya sahibiz. Bina içi tesisatta ise 21 yıllık. Bu durumda ben akşam snr değerinin 8'lerde seyretmesini içime sindiremeyip (günde 1-2 kopma ile) 10-12 seviyesine çıkarttırmak adına hızımı 10 mbps aşağı çektirdim. Hızımı 82 mbps'den 72 mbps'e düşürttüm.
Bu oranlardan yola çıkarak tezini çürütebiliyorum.
Daha eski saha dolaplarında ise zaten dolaba kadar fiber yok.

margin değerinin akşam saatlerinde 10 olması yeterlidir.
Saygılar..

Sevgili hocam,
2001 yapımı yani 21 senelik binamızın bulunduğu sokağa, yaklaşık 5-6 yıl önce dolaba kadar fiber çekilip, yeni kablo döşendi. Yani senin mantığın ile 5-6 yıllık bir bakır kabloya sahibiz. Bina içi tesisatta ise 21 yıllık. Bu durumda ben akşam SNR değerinin 8'lerde seyretmesini içime sindiremeyip (günde 1-2 kopma ile) 10-12 seviyesine çıkarttırmak adına hızımı 10 Mbps aşağı çektirdim. Hızımı 82 Mbps'den 72 Mbps'e düşürttüm.
Bu oranlardan yola çıkarak tezini çürütebiliyorum.
Daha eski saha dolaplarında ise zaten dolaba kadar fiber yok.

Margin değerinin akşam saatlerinde 10 olması yeterlidir.
Saygılar.

Ben de kendi gördüklerim ve bizzat şahit olduklarımdan dolayı emin konuşuyorum. Demek ki her yerde aynı tezi sunmamak gerekiyor hocam. Bazı yerlerde siyah doğru iken diğer yerde beyaz doğru olabiliyor. 2009'daki binada altyapısı Türk Telekom olan yerde 16 margin değeri ile kopma yaşayan belki 6 tane müşterimiz var. Bu arada umarım takıldığın yer 5-6 yıl demem değildir. Mesajını okuyunca 6 yıl önce yeni bakır kablo çekildiği örneğini vermişsin. 6 yıllık kabloda elbette ki kopma yaşanmaz. Kendimi yanlış anlatmış olabilirim, o yıllar örnek amaçlıydı. Anlatmak istediğim altyapının eski olması olasılığıdır.

Ben de kendi gördüklerim ve bizzat şahit olduklarımdan dolayı emin konuşuyorum. Demek ki her yerde aynı tezi sunmamak gerekiyor hocam. Bazı yerlerde siyah doğru iken diğer yerde beyaz doğru olabiliyor. 2009'daki binada altyapısı Türk Telekom olan yerde 16 margin değeri ile kopma yaşayan belki 6 tane müşterimiz var. Bu arada umarım takıldığın yer 5-6 yıl demem değildir. Mesajını okuyunca 6 yıl önce yeni bakır kablo çekildiği örneğini vermişsin. 6 yıllık kabloda elbette ki kopma yaşanmaz. Kendimi yanlış anlatmış olabilirim, o yıllar örnek amaçlıydı. Anlatmak istediğim altyapının eski olması olasılığıdır.

Saygılı cevabınız için teşekkür ederim.
Dolaba kadar altyapı zaten fiber bu yüzden eski olması imkansız gibi bir şey. VDSL kullanmak için zaten altyapının fena olmaması gerekiyor. Saha dolabına kadar fiber olması ve saha dolabına uzaklığınızın çok fazla olmaması gerekiyor. Bu arkadaş zaten 24 Mbps paketi kullanıyor. Ve ankastreye gelen hızlar belki de modemde gösterilenden daha fazla. Yani modemdeki hız, modeme gelebilecek hız.
Bu yüzden altyapıda sıkıntı oluyor demek çok çok çok yanlış.
Bahsettiğiniz müşterilerinizin muhtemelen bina içi tesisatında sıkıntı vardır. Kablolarda bir ezilme gibi.

Siyah her daim siyah, beyaz her daim beyazdır.
Siyahı beyaz görmek isteyen düşüncelerimiz bizi tozpembe sandığımız yollara sokar.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dolaba kadar altyapı zaten fiber bu yüzden eski olması imkansız gibi bir şey. VDSL kullanmak için zaten altyapının fena olmaması gerekiyor. Saha dolabına kadar fiber olması ve saha dolabına uzaklığınızın çok fazla olmaması gerekiyor. Bu arkadaş zaten 24 Mbps paketi kullanıyor. Ve ankastreye gelen hızlar belki de modemde gösterilenden daha fazla. Yani modemdeki hız, modeme gelebilecek hız.
Bu yüzden altyapıda sıkıntı oluyor demek çok çok çok yanlış.

Yine varsayım üstüne mesaj yazmışsınız. Konu sahibi ne şehir belirtmiş ne de adres. Nereden biliyorsunuz binasına gelen altyapının ne kadar eski olduğunu? Bakın beni anlamıyorsunuz. İlk mesajımdan beri aynı şeyi yazıyorum, altyapı eski ise sıva altı kablolardan dolayı bile kopma olabilir. Burada kesinlik yok konu sahibi deneme yapar ikimizden biri yanlıştır. Siz ısrarla diyorsunuz ki 16 ve üstünde asla kopma olmaz. Ben de diyorum ki altyapı desteklemiyorsa 20 de bile kopma olur. Kaldı ki çok oldu, örneğini çok yaşadım. Beni anlarsanız mevzu kalmıyor.

Yine varsayım üstüne mesaj yazmışsınız. Konu sahibi ne şehir belirtmiş ne de adres. Nereden biliyorsunuz binasına gelen altyapının ne kadar eski olduğunu? Bakın beni anlamıyorsunuz. İlk mesajımdan beri aynı şeyi yazıyorum, altyapı eski ise sıva altı kablolardan dolayı bile kopma olabilir. Burada kesinlik yok konu sahibi deneme yapar ikimizden biri yanlıştır. Siz ısrarla diyorsunuz ki 16 ve üstünde asla kopma olmaz. Ben de diyorum ki altyapı desteklemiyorsa 20 de bile kopma olur. Kaldı ki çok oldu, örneğini çok yaşadım. Beni anlarsanız mevzu kalmıyor.

Başkanım, şehir belirtmesine gerek yok. Ne kadar eski olabilir ki? Siz Türk Telekom'un FTTC işine ne zaman girdiğinizi bilmiyor musunuz? Müşteri falan diyordunuz. Bilmeniz gerek. Bilmiyorsanız sorun açıklayayım.
SNR değerinin 15 olduğu yerde kopma oluyorsa genel bir sıkıntı var demektir. Sağlayıcıdan kaynaklı bir sıkıntı var demektir. Yani o bölgede o sağlayıcı kullanan herkeste internet gider. Doğal olarak bağlantı hızını 1 Mbps yapsa bile interneti gidecektir.
Arkadaş hız yükseltmeli miyim diye sormuş.
Bunun için şehir belirtmesine gerek yok. DSL değerlerini atması kafi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şöyle anlatayım. Portun uzaklığı yaklaşık 800 metre porta kadar fiber kablo mevcut. Porttan bana gelen ise bakır kablo. Tesisat en az 10 senelik belki beş emin değilim

Şöyle anlatayım. Portun uzaklığı yaklaşık 800 metre porta kadar fiber kablo mevcut. Porttan bana gelen ise bakır kablo. Tesisat en az 10 senelik belki beş emin değilim

Evet orasını anladık hocam. Vdsl'lerin çoğu FTTC, birazı da FTTB kullanıyor. FTTB olan genelde 100 mbps'te sorun yaşamıyor zaten :)
Direk dsl bilgi ekranının ss'ini atar mısın?

Geri
Yukarı