Çözüldü Hızlı Başlat Zarar Verir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Turkish Kebab

Hectopat
Makaleler
6
Merhabalar geçenlerde işlemci 60 gün açık gözüktüğü için hızlı başlatmayı kapatmıştım ama hızlı başlatma sorun yaratır mı? Bilgisayarın ömrünü kısaltır mı? Bir de benim SSD biraz rahatsız.
ADATA SU650 24.03.2021 Crystal Disk Mark.PNG

Açmamı önerir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet, kronik sorunlu bir model. Nedeni o olabilir.
Yani şu anda hızlı başlatı tekrardan kapatıyorum. Zaten 5-6 saniye fark oluyor. Yazın SSD değişince inşallah yine böyle olmaz.
Kısa bir not: Cihaz Monster'dan alınmıştır 🤣 Neyse ki adamlar yerine 970 EVO koyacaklar ücretsiz şekilde :) Yanlış anlamayın her monsterda bu durum yok, V19.7 kullandım ve jet gibiydi tek sorun çıkmadı. Tek +'ları teknik servis.
Ben SSD kullanıyorum ve SSD varken hızlı başlatmanın kapatılması gerektiğini düşünüyorum.

Hızlı başlatmayı açık kullandığımda sistemde gereksiz sorunlar oluşuyor. Kapatmanızı öneriyorum. Hatta ben bu ayarın "önerilen" olarak neden açık geldiğini çözebilmiş değilim.

Ek olarak lütfen başka bir program ile test yapar mısınız? Değerler çok saçma görünüyor.

Kısa cevap:
Zararı yok.

Uzun cevap:
Büyük ihtimalle görev yöneticisinde gözüken süreye kafayı taktınız ama o sadece bir sayaç artıp azalması hiç önem arz etmiyor.
Ayrıca bazen bilgisayarın da açılmadığı durumlarda BIOS'a girmek işkenceye dönüşebiliyor.
Bu sebeple ne olur ne olmaz 5 saniye daha bekleyin, sorunsuz girin derim. Ben de şahsen kullanmıyorum zaten.

Hızlı başlat özelliği açıkken bilgisayar kapanmıyordu bende. Ayrıca SSD'de açmanız pek de gerekli değil. Daha çok HDD'li sistemlerde sistemin daha hızlı açılmasını sağlıyor.

Hızlı başlat açıkken PC tam olarak kapanmaz, bir nevi hazırda bekleme gibi.

Ama zararlı mı? Hayır tabii ki de.

Ben SSD kullanıyorum ve SSD varken hızlı başlatmanın kapatılması gerektiğini düşünüyorum.

Hızlı başlatmayı açık kullandığımda sistemde gereksiz sorunlar oluşuyor. Kapatmanızı öneriyorum. Hatta ben bu ayarın "önerilen" olarak neden açık geldiğini çözebilmiş değilim.

Ek olarak lütfen başka bir program ile test yapar mısınız? Değerler çok saçma görünüyor.
Yok hocam Adata su650 işte. Buyurun atto benchmark. @PanzerTR

Atto Benchmark.PNG

Sizin SSD sanki biraz fazla dolu gibi, %25'ini boş bırakın diye bir şehir efsanesi var SSD'lerde ama doğru mu yoksa denilen gibi efsane mi bilmiyorum. Biraz daha dolsa sanki o sınıra gelecek
1TB SSD var 130 GB boş. Hepsi boşken de aynı.
SSD'niz varsa gereksiz bir özellik. Kapatıp açılma süresini test edin, anormal bir fark yoksa kapalı tutun. Bazı kişilerde Dual-Boot gibi sorunlara yol açıyor. Zaten en fazla 2-3 saniye etkiler.
5-6 saniye fark oldu @ahmetaltkn
Açmanın veya kapalı tutmanın bir zararı yok. Sadece belki biraz geç açılacaktır.
SSD'nize de geçmiş olsun hocam. Değerler tuhafıma gitti isterseniz bir de Atto ile test yapın.
Attım hocam sonuçları. Ama mavi ekran hatasına vs. sebep olduğu yazıyor hızlı başlatmanın. @körbiginar
Hızlı başlat özelliği açıkken bilgisayar kapanmıyordu bende. Ayrıca SSD'de açmanız pek de gerekli değil. Daha çok HDD'li sistemlerde sistemin daha hızlı açılmasını sağlıyor.

Hızlı başlat açıkken PC tam olarak kapanmaz, bir nevi hazırda bekleme gibi.

Ama zararlı mı? Hayır tabii ki de.

@AJFA PC tam olarak kapanmadığı için ömrü kısaltmaz mı?

Geri
Yukarı