Advertisement

Çözüldü Hızlı ve tam biçimlendirme arasındaki fark nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Hızlı biçimlendirme direkt boş olarak işaretliyor, tam biçimlendirmede veri yazıp siliyor. Hızlı biçimlendirmeyi kullan, tam biçimlendirmeye gerek yok.

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
74.971
Makaleler
198
Çözümler
1.817
Yer
İstanbul
Bilgisayarı satmıyorsan ya da başka birine vermiyorsan hızlı biçimlendirme yeterli.
  • Sabit diski bir kitap gibi düşün. Hızlı biçimlendirme sadece indeks sayfalarını siler. Bilgiler kitabın içindedir ama hangi sayfada olduğunu bilemediğinden tek tek her sayfaya bakman gerek veri kurtarmak için.
  • Tam biçimlendirme ise kitabı yakmak gibidir. Bilgilere bir daha ulaşılamaz.
Eskiden Microsoft bu seçeneği sunduğu için piyasada illa "Tam" biçimlendirme yapın diye bastıran çok bilmişler vardı. Gereksiz olduğu için Microsoft kaldırdı, bu arkadaşların da ağzından emzikleri alınmış oldu.
 

kaiser soze

Hectopat
Katılım
13 Kasım 2019
Mesajlar
3.085
Makaleler
1
Çözümler
44
Ek olarak belirtmek gerekirse, güvenlik gerekçesi haricinde performans ve disk sağlığı için tam formatlama da kullanılabilir. Tabi bu HDD özelinde geçerli. Beklemeye alınmış kararsız sektörlerin düzeltilmesi, düzelmiyorsa devre dışı bırakılıp yedeklerin tayin edilmesini sağlar. Eğer performansı çok düşmüş ve sağlığı azalmakta olan bir HDD varsa bu işlemi yaparak diskin kalan ömründe biraz daha rahat kullanabilirsiniz. Ancak bunu HDD dışında bilhassa SSD için yapmayınız. Faydası olmayacağı gibi boşuna yıpratmış olursunuz.
 

Yeni konular

Yukarı