Hobi Olarak Mobil Oyun Geliştirmek

phinXx

Decapat
Hiç kodlama bilgisi olmayan ve hobi olarak mobil oyun geliştirmek isteyen bir kişi için tavsiyeleriniz nelerdir? Hangi dille başlamalıyım, hangi yolları izlemeliyim ve hangi kaynakları kullanmalıyım? ( biraz Python ve Arduino bilgim var ama hiç yokmuş gibi düşünebilirsiniz )

Unity bakabilirsiniz. Fazla bir kodlama gerektirmiyor. İnternet üzerinden "nasıl yapılır" türü videolar izleyerek çok rahat öğrenip, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Unity kullanılacaksa C# veya "bolt" gibi eklentiler ile yapılabilir. Başlangıç olarak Unity'nin kendi internet sitesinde çok güzel videolar mevcut. Basit oyunlar yaparak mantığı anlamanızı sağlıyor. Tavsiyem önce o basit oyunlar üzerine çalışın çünkü kompleks projeler insanı yaptığı işten soğutacak kadar yoruyor. Basit basit ve zevk alarak ilerlemeniz.

Hiç kodlama bilgisi olmayan ve hobi olarak mobil oyun geliştirmek isteyen bir kişi için tavsiyeleriniz nelerdir? Hangi dille başlamalıyım, hangi yolları izlemeliyim ve hangi kaynakları kullanmalıyım? ( biraz Python ve Arduino bilgim var ama hiç yokmuş gibi düşünebilirsiniz )
Mobil oyun olarak küçük oyunlar mı büyük çaplı oyunlar mı, büyük çaplı oyunlar için unreal engine ile C++ öğrenilmesini tavsiye ederim küçük oyunlar için unity ile birlikte C++, C# ve unityscript öneririm.

Unity kullanılacaksa C# veya "bolt" gibi eklentiler ile yapılabilir. Başlangıç olarak Unity'nin kendi internet sitesinde çok güzel videolar mevcut. Basit oyunlar yaparak mantığı anlamanızı sağlıyor. Tavsiyem önce o basit oyunlar üzerine çalışın çünkü kompleks projeler insanı yaptığı işten soğutacak kadar yoruyor. Basit basit ve zevk alarak ilerlemeniz.

Link vermeyi unutmuşum;

Programlamacı olacağını varsayaraktan hiç kodlama bilgin yoksa öncelikle kodlama altyapını oluşturmalısın. C# ile başlayabilirsin, Unity'nin kullandığı bir dil. Altı aylık temel eğitimden geçtikten sonra oyun motoru bilgilerine, dökümantasyonlara bakıp seçtiğin motorun eğitim setinden devam edeceksin. C# dilini Unity kullanıyor, üstteki arkadaş Unity için kod gerekmiyor demiş ama kesinlikle katılmıyorum.

Godot için başka bir dil gerekiyor. Unreal Engine ise temeli C++ olmasına rağmen blueprint sistemini öğrenmen yetiyor. Bun nedenle hangi motorda çalışacağına karar ver, sonra o motorun dilini öğrenmeye başla.

İlk başlarda Pong oyununu kendin yapmayı dene. Genelde her oyun geliştiricisi bu oyunu yaparak başlar. Genel sistemi, kodlamayı vb. öğrenmiş olursun. Keza ben de öyle başladım.

Programlama mı art kısmında mı olacağına karar ver. İkisini de olacaksan yolun çok uzun.

Geri
Yukarı