Hoca soruyu bilemediğim için dersten attı

Merhaba arkadaşlar bugün pazartesi günü beden dersindeydik. Hoca halk oyunları ile alakalı sorular soruyordu. Sıra bana geldi soru söyledi cevaplayamadım, çünkü bilmiyordum cevabını. Her neyse sonra bağırdı bir anda işte biz ne yapıyoruz biz burada, nasıl cevaplayamazsın dedi. Dersten atacağım sen bunu hak ettin dedi ve attı da ben şaşırdım. Sonuçta 1 tane soruyu cevaplayamadım adam öldürmüşüm gibi bağırdı bana. Şimdi burada kim haklı?
100 kez anlatmıştır. Siz de dersi dinlemeyip yapamayınca haklı oluyor öğretmen.
Öğretmen: Evet çocuklar 1+1 = 2 tamam mı?
Öğrenci: Evet hocam!
Öğretmen: Evet muhammed 1+1 kaç?
Öğrenci: Bilmiyorum hocam.....

Öğrenci: Bilmiyorum hocam...

Böyle olunca bağırması haklıdır ama dersten atması çok büyük bir saygısızlık hocaya hakaret vb. durumlar hariç atması çok kötü bir şey.

Herkes öğretmeni savunup haklı yazmış ama ben hiç haklı olduğunu düşünmüyorum. Diğer insanların da izlediği bir yayında bunu yapmaması gerekirdi. Dersten attığı kişi hiç tanımadığı bir insan değil kendi öğrencisi. Dersten sonra özelden yazarak ya da herhangi bir yolla ulaşarak dikkatini derse vermesini anlatabilirdi. Yanlış bir hareket yapmış.

Öğrenci: Bilmiyorum hocam.....
Kızmasında sorun yok zaten. Olay dersten atması.

Şimdi olay hakkında anlatılanlara eksiklik olabilir, direkt hocayı yargılamak doğru olmaz.

Bizim zamanınızda da vardı, anlattığı şey çok basit, defalarca aynı şeyi tekrar edip üstüne sorduğunda bilemiyorsan dersi dinlemediğini düşünüyordur. Dersi dinlemiyorsan derste olmanı doğal olarak istemeyebilir. Anlamadığın yeri de sormadıysan...

Direkt o, bu diyerek tarafları yargılamak doğru olmaz.

Merhaba arkadaşlar bugün pazartesi günü beden dersindeydik. Hoca halk oyunları ile alakalı sorular soruyordu. Sıra bana geldi soru söyledi cevaplayamadım, çünkü bilmiyordum cevabını. Her neyse sonra bağırdı bir anda işte biz ne yapıyoruz biz burada, nasıl cevaplayamazsın dedi. Dersten atacağım sen bunu hak ettin dedi ve attı da ben şaşırdım. Sonuçta 1 tane soruyu cevaplayamadım adam öldürmüşüm gibi bağırdı bana. Şimdi burada kim haklı?
Bağırma konusunda haklı ancak dersten atma konusunda haklılık payı var. Eğer bu konuyu haftalardır anlatıyorsa ve sen bilemediysen haklı, daha geçen hafta anlatıp bilemediysen haksız.

Arkadaşlar gelen mesajları okumayın kanser oluyorsunuz. Eğitim hakkı bir insan hakkıdır ve kişinin eğitim hakkı elinden alınamaz. Derste uyuyorsunuz diye dersten atılamazsınız, soruyu bilemediğiniz için dersten atılamazsınız, dışarıyı izliyorsunuz diye dersten atılamazsınız, a dersinde b dersine çalıştığınız için atılamazsınız. Disiplin suçu haricinde hiç bir şekilde eğitim hakkı kişinin elinden alınamaz. Öğretmen haklı diyen mi dersin, kızabilir diyen mi dersin, atabilir diyen mi dersin, öğretmen bu istediğini yapar diyen mi dersin... Bu saçmalık fazla artık, kimse kendi haklarını bile bilmiyor.

Merhaba arkadaşlar bugün pazartesi günü beden dersindeydik. Hoca halk oyunları ile alakalı sorular soruyordu. Sıra bana geldi soru söyledi cevaplayamadım çünkü bilmiyordum cevabını. Her neyse sonra bağırdı bir anda işte biz ne yapıyoruz biz burada, nasıl cevaplayamazsın dedi. Dersten atacağım sen bunu hak ettin dedi ve attı da ben şaşırdım. Sonuçta 1 tane soruyu cevaplayamadım adam öldürmüşüm gibi bağırdı bana. Şimdi burada kim haklı?
Beden dersini de adam akıllı dinleyememen kadar doğal bir durum yok.

Açıkçası çok sığ anlatmışsın olayı. Sadece bu kısmı okuduğumuzda haklısın gibi duruyor lâkin yine de konuyu daha da açmadığın müddetçe, tek bir perspektiften yönelerek kesin konuşmamak en iyisi olur.

Geri
Yukarı