Hoca soruyu bilemediğim için dersten attı

@MuhammetJerich0 Lise öğrencisi mi? Hahaha. Liseyi bitireli 10 sene oluyor. Sınıfımda senin gibi gereksiz birçok öğrenci ile okudum. Dersi kaynatan, hocayı delirten öğrencilerin sayısı hiç az değildi. Her dersi sevme imkanım zaten yok fakat bu bana o derste farklı şeyler yapmamı veya dersi kaynatma hakkı vermez. Bu kafayla umarım iyi yerlere gelirsin, daha uzatmayacağım.
Anlattıklarımdan disiplinsiz öğrencileri savunduğumu ve öğrencilerin dersi kaynatmalarının gayet normal olduğunu çıkarmanız, sizin de ne kadar iyi yerlere geldiğinizi gösteriyor açıkçası, iyi günler.

İlkokul haricinde öğretmenlerin son derece profesyonel olması gerekiyor.
İlkokulda neden olmasın? İlkokulda çocukları yetiştiriyorlar, alacakları duyguları aşılıyorlar gelecekte o tarz bir kişilik oluyor. Ben 1. sınıfta başka, 2. sınıfta başka bir okuldaydım. 1. sınıftaki öğretmenim bize disiplinliği öğretiyordu ve 1. sınıf sonunda annem ve babam bana çok disiplinli diyorlardı ancak 2. sınıftan itibaren öğretmenden dolayı disiplinimi kaybettim. Ayrımcılık yapıyordu ve çok disipline dayalı bir kişiliği yoktu bizi hep rahatlığa alıştırdı. Şuanda disiplinli olduğumu söyleyemem.

Haklı. Ben de bir şeyi anlatsam ve sonra soru sorunca cevap almazsam sinirlenir atardım. Ama yapamamak ayrı düzgün bir şekilde anlatsaydı keşke.

@Predeous Doğru eğitimin en küçük yaştan başladığından bir haber o arkadaş, o yüzden çok takılmayın. En profesyonel olması gereken yer ilkokul. Temel oradan geliyor çünkü temel bozuk olursa öğrencinin toplaması da o kadar zor oluyor.

5. sınıfa kadar 3 öğretmen değişti bizim sınıfın, 2 ve 3. öğretmenler o kadar taraflı davranıyorlardı ki. 5. sınıfta hoca bundan bir şey olmaz dedi öğrencinin bir tanesine, ortaokulda sürekli il de derece yapıyordu olmaz dediği öğrenci.

Profesyonel olmak duygusuzca ders anlatmak değildir ki. Bir kere öğretmenlik ders anlatmak değildir. Bu düşünceler 2005'ten önce geçerliydi ancak 2005 yılı itibariyle öğretim programlarında yapılandırmacı yaklaşım esas alındı. Yapılandırmacı yaklaşıma göre öğrenme yaşantılar yoluyla gerçekleştirilir ve öğretmen rehber rolündedir. Öğretmen hazır bilgi aktarımı yapmaz. Eğitim sistemimizde sorun yok aslında gayet güncel ve günümüz şartlarına bir sistemimiz var. Ancak buna adapte olamayan hatta bunlardan bihaber olanlar sebebiyle yanlış düşünceler ortaya konabiliyor bu şekilde. Öğretmen adaylarına tavsiyem henüz üniversitedeyken öğretim programlarına göz atmaları olacaktır.

Profesyonel olmakla ilkokul arasında nasıl bağ kurdunuz anlamadım. Anaokulundan itibaren tüm öğrenciler profesyonel eğitimciler tarafından öğrenim görmelidir arkadaşlar. Yok o taraflıymış bu disiplinliymiş. Bunların profesyonellikle ne ilgisi var?

Öğrenci dersi dinlemek zorunda değil. Dinlediyse kesin anlayacak diye birşey de yok. Kimse hayatında adam akıllı yer etmeyen bir insandan azar işitmek zorunda değil, bağırmaya hakkı yok. Kimse kimsenin kaprisini çekmek zorunda değil. Eğer öğrenci derse odaklanmayıp, öğrenmemekte ısrar ediyorsa. Onun cezasını sınav verir zaten. Hala bağırma ile eğitim olabileceğine inanan insanlar var. Dersten atmasına zaten lafım yok. Külliyen terbiyesizlik.

Öğrenci sorunun cevabını bilmiyor olabilir ancak hangi sebeple öğrenciyi dersten atıyor? Onu anlayamadım. Eğer öğrenci sorunun cevabını bilmiyorsa doğru yöntemle yönlendirme yaparak öğrencinin edinemediği kazanımı edinmesini sağlamalıydı.

Defalarca anlatılan bir konuyu öğrencinin hatırlamaması gayet doğal bir durum. Neden mi? Çünkü yanlış öğretim yöntem tekniğini kullanıyor olabilir. "öğretmen anlattı, öğrenci öğrenmeliydi" yaklaşımını doğru bulmuyorum. Öğretmen öğrencilerini tanımalı, bireysel farklılıkları da gözeterek tüm öğrencilere hitap edecek şekilde düzenlemeli dersini. Mesleğe yıllarını vermiş öğretmenleri yargılamak eleştirmek bana düşmez elbette ancak konu sahibi arkadaşın anlattıklarından bu sonuçlara ulaşacak yeterliğe sahip olduğumu düşünüyorum.

Ayrıca tüm bunlardan bağımsız olarak yok efendim halk oyunuyla ilgili soru sormuş, spor dalıyla ilgili soru sormuş, kaç adımda ne gerekmiş... Bunlara gerçekten gerek var mı? Bunları bilmesi öğrencinin hayatında ne değiştirecek? Uzaktan eğitimde zaten verim çok düşükken bir de dümdüz bilgi aktarımı yapmak, hele de öğrencinin hiçbir işine yaramayacak bilgilerle dersi geçirmek pek mantıklı gelmiyor bana. Elbette bu yönde kazanımlar vardır ancak öğretim programları özellikle de bu tip durumlarda bazı sınırlarda esnetilebilir. Veya aktarılması gereken bilgiler uygun yöntem tekniklerle verilip öğretim zenginleştirilebilir. Öyle de olmalı. Sistem buna gayet müsait. İşin dersten atma noktasına gelmesi için hiçbir gerekçe göremiyorum.

Hocam gerçek anlamda hocam olabilir misiniz?

Sen haklısın. O öğretmenin kafasına yazık bal gibi de öğretmek zorunda. Soruyu bilemedin diye dersten atmaya hakkı yok bal gibi de sen anlamasan bile anlayana kadar öğretmek zorunda çünkü işi bu. Aileler okula para veriyor ve o paralar ile öğretmenlerin maaşı ödeniyor. Yani seni sırf soruyu bilemedin diye dersten atmaya hakkı asla ve asla yok.

Öğrenci sorunun cevabını bilmiyor olabilir ancak hangi sebeple öğrenciyi dersten atıyor? Onu anlayamadım. Eğer öğrenci sorunun cevabını bilmiyorsa doğru yöntemle yönlendirme yaparak öğrencinin edinemediği kazanımı edinmesini sağlamalıydı.

Defalarca anlatılan bir konuyu öğrencinin hatırlamaması gayet doğal bir durum. Neden mi? Çünkü yanlış öğretim yöntem tekniğini kullanıyor olabilir. "Öğretmen anlattı, öğrenci öğrenmeliydi" yaklaşımını doğru bulmuyorum. Öğretmen öğrencilerini tanımalı, bireysel farklılıkları da gözeterek tüm öğrencilere hitap edecek şekilde düzenlemeli dersini. Mesleğe yıllarını vermiş öğretmenleri yargılamak eleştirmek bana düşmez elbette ancak konu sahibi arkadaşın anlattıklarından bu sonuçlara ulaşacak yeterliğe sahip olduğumu düşünüyorum.

Ayrıca tüm bunlardan bağımsız olarak yok efendim halk oyunuyla ilgili soru sormuş, spor dalıyla ilgili soru sormuş, kaç adımda ne gerekmiş... Bunlara gerçekten gerek var mı? Bunları bilmesi öğrencinin hayatında ne değiştirecek? Uzaktan eğitimde zaten verim çok düşükken bir de dümdüz bilgi aktarımı yapmak, hele de öğrencinin hiçbir işine yaramayacak bilgilerle dersi geçirmek pek mantıklı gelmiyor bana. Elbette bu yönde kazanımlar vardır ancak öğretim programları özellikle de bu tip durumlarda bazı sınırlarda esnetilebilir. Veya aktarılması gereken bilgiler uygun yöntem tekniklerle verilip öğretim zenginleştirilebilir. Öyle de olmalı. Sistem buna gayet müsait. İşin dersten atma noktasına gelmesi için hiçbir gerekçe göremiyorum.

İşte umudum dediğim hocalar bunlar, keşke atanabilseler.

Atansalar hemen ablamdan kurtulayım😁

Hoca kızabilir çünkü anlatmasına rağmen yanlış cevaplanıyor ama dersten atması yanlış çocuğun doğru cevabı kahinlerden mi öğrenmesini bekliyor ?

Geri
Yukarı