HOI4 birlik gücü nasıl ayarlanabilir?

BeratKzmz

Hectopat
Daha fazla  
HOI4'te küçük ülkelerle büyük ülkelerin divisionlarını nasıl delebiliriz? Mesela örnek olarak bu videoda osmanlı divisionları aynı anda hem UK hem Fransa hem İtalya hem Almanya'nın divisionlarını çok da zorlanmadan deliyor bu nasıl mümkün oluyor? Tankların templateinde olduğunu düşünüyorum çünkü zamanında Maxmarine'de bir tank yaparak Türkiye'yle tek başına kafkaslardan soviyetleri itmişti dediğim gibi bunu nasıl yapıyorlar?

HOI4'te küçük ülkelerle büyük ülkelerin divisionlarını nasıl delebiliriz? Mesela örnek olarak bu videoda osmanlı divisionları aynı anda hem UK hem Fransa hem İtalya hem Almanya'nın divisionlarını çok da zorlanmadan deliyor bu nasıl mümkün oluyor? Tankların templateinde olduğunu düşünüyorum çünkü zamanında Maxmarine'de bir tank yaparak Türkiye'yle tek başına kafkaslardan soviyetleri itmişti dediğim gibi bunu nasıl yapıyorlar?

Şimdi senin Türkiye'yle bunu yapman için en az 200 fabrikan olması lazım yaptıktan sonra 40 wihdt 4 topcu gerisi piyade template ve birkaç Supply ile evet olabilir ama rakibede bağlı.
Maxmarinen woww Sovyet'lerden delmiş amayzın büyük bir şey değil adam Almanya'yla ve Japonya'yla şavaşıyor sence o cehpeye bakmak için uğraşırmı çeker dağ veya nehir hattına bekler orada.

Maxmarinen woww Sovyet'lerden delmiş amayzın büyük bir şey değil adam Almanya'yla ve Japonya'yla şavaşıyor sence o cehpeye bakmak için uğraşırmı çeker dağ veya nehir hattına bekler orada.
Hocam savaş bitmişti bunu yaptığında.

Şimdi senin Türkiye'yle bunu yapman için en az 200 fabrikan olması lazım yaptıktan sonra 40 wihdt 4 topcu gerisi piyade template ve birkaç Supply ile evet olabilir ama rakibede bağlı.

Hocam sorularım:
1- 200 fabrika çok değil mi nazi almanyasının bile savaş ortalarına doğru 200 fabrikası ancak oluyor.
2- wihdt nedir?
3- çok pahalı bir template yapılmaya değer mi?

Hava gücü (Özellikle CAS) gerekiyor. CAS olmadan ittiremezsiniz.
Supply iyi olması gerekiyor.

Birlik Templatelerinizin iyi olması gerek ve karşı tarafın Templatesinin Antisini yapmalısınız. Bunun için karşı tarafın birliklerini inceleyin. Ajan, radar veya sınıra koyduğunuz askerlerin istihbaratı sayesinde birliklerin içini görebilirsiniz. Ben eğer karşı tarafta fazla tank varsa Anti-Tank olarak ayrı birlikler oluşturuyorum veya fazla birlik varsa Soft Attack ağırlıklı birlikler yapıyorum.

Tabi bunlar basit olanlar. Diğer önemli etken; Tasarımlar. Tanklarınızın iç tasarımları önemli. "Man The Guns" DLC'si varsa bu biraz daha karışık bir hal alıyor. Ülkeye ve yapacağınız saldırıya göre tankın içini ayarlamanız gerek. Ama Düz oynuyorsanız daha basit. Mesela Almanya oynuyorsanız ve Hıza önem veriyorsanız Tanklarınızın motorlarını iyi yapmanız gerek. Böylece kolay Pocket atabilirsiniz.

Sovyetleri ittirmek istiyorsanız Stratejik ve Taktik Bombardıman uçakları ile Supply vurun. Sovyet direkt pert olur. Bunun için Fighter ve Stratejik Bombardımana önem verin, azda CAS basın. Çok kolay ittirirsiniz.

Aslına bakılırsa Supply hatları gittiği zaman hiçbir ülke karşınızda duramaz. Daha detayı var, isterseniz anlatabilirim.

Hava gücü (özellikle CAS) gerekiyor. CAS olmadan ittiremezsiniz.
Supply iyi olması gerekiyor.

Birlik templatelerinizin iyi olması gerek ve karşı tarafın templatesinin antisini yapmalısınız. Bunun için karşı tarafın birliklerini inceleyin. Ajan, radar veya sınıra koyduğunuz askerlerin istihbaratı sayesinde birliklerin içini görebilirsiniz. Ben eğer karşı tarafta fazla tank varsa anti-tank olarak ayrı birlikler oluşturuyorum veya fazla birlik varsa soft attack ağırlıklı birlikler yapıyorum.

Tabii bunlar basit olanlar. Diğer önemli etken; tasarımlar. Tanklarınızın iç tasarımları önemli. "man the guns" DLC'si varsa bu biraz daha karışık bir hal alıyor. Ülkeye ve yapacağınız saldırıya göre tankın içini ayarlamanız gerek. Ama düz oynuyorsanız daha basit. Mesela Almanya oynuyorsanız ve hıza önem veriyorsanız tanklarınızın motorlarını iyi yapmanız gerek. Böylece kolay pocket atabilirsiniz.

Sovyet'leri ittirmek istiyorsanız stratejik ve taktik bombardıman uçakları ile Supply vurun. Sovyet direkt pert olur. Bunun için Fighter ve stratejik bombardımana önem verin, azda CAS basın. Çok kolay ittirirsiniz.

Aslına bakılırsa Supply hatları gittiği zaman hiçbir ülke karşınızda duramaz. Daha detayı var, isterseniz anlatabilirim.

Tüm DLC paketlerine üyeliğim var dediğiniz şeyleri az çok anladım ancak anlamdığım CAS uçağı ne işe yarar onu bilmiyor daha doğrusu oyunu genelde kara odaklı oynadığım için uçak ve deniz araştırmalarını neredeyse hiç yapmıyorum (özellikle deniz) çok oynayışa etki eder mi ? bunları açıklarsanız ve kalan detayı anlatırsanız seve seve dinlerim.

Tüm DLC paketlerine üyeliğim var dediğiniz şeyleri az çok anladım ancak anlamdığım CAS uçağı ne işe yarar onu bilmiyor daha doğrusu oyunu genelde kara odaklı oynadığım için uçak ve deniz araştırmalarını neredeyse hiç yapmıyorum (özellikle deniz) çok oynayışa etki eder mi? bunları açıklarsanız ve kalan detayı anlatırsanız seve seve dinlerim.
CAS uçakları yerdeki birimlere vurur. Her birimin bildiğiniz üzere canı var. CAS uçaklarını düşman toprağına koyarsanız siz saldırmasanız bile CAS uçakları havadan-karaya atak yapar ve canlarını, organizasyonlarını azaltır. Çok kolay ittirirsiniz. Hatta şöyle bi 3-4K basıp koyarsanız birliklerin içi tamamen boşalır.

Deniz Uçakları zaten denizleri korumak, çıkarma engellemek amacıyla kullanılıyor. CAS'de aynısını yapabiliyor, tabi Deniz uçakları kadar kaliteli değil. İkisini ayrı basmak yerine CAS ve Stratejik bassanız yeter. Deniz Üstünlüğünü alırsınız zaten. Ama İngiltere'ye çıkarma atmak istiyorsanız Deniz Uçağı şart.

Deniz Araştırmalarını yapın. Hele Almanya'da oynuyorsanız kesin yapın. Almanya'da çıkarma atmak ve gelecek çıkarmaları engellemek çok ama çok önemlidir. Ben hep Denizaltı basarım. Hem basımı kolay hemde çok efektif bir birimdir. Denizaltı basıp "Konvoy Engelleme" verirseniz çıkarma yemezsiniz. Tabi bunu İngiliz Sularında yapmayın, tüm donanmanızı keserler.

Uçak ve Deniz araştırmaları oyunun kalbidir. Hele uçak. Havayı alamazsanız düşmanı ittiremezsiniz. Birimleriniz savaşmasa bile hasar alırlar ve silahlarınız, tanklarınız falan boş yere yok olur. Avcı ve CAS kesinlikle basın. Ayrıca CAS'in gittiği yere Avcı götürün. CAS'ler kendini savunamaz. Siz 1K CAS koyarsanız ve düşman karşılık olarak 100 Avcı koyarsa 1K CAS'niz anında gider.

bunları açıklarsanız ve kalan detayı anlatırsanız seve seve dinlerim.
Birimleri ittirmek için sadece Hava değil Combat Width'de önemlidir. Biraz detaylı bir konu, pek müsait değilim o yüzden bu videoya bakmanızı öneririm:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CAS uçakları yerdeki birimlere vurur. Her birimin bildiğiniz üzere canı var. CAS uçaklarını düşman toprağına koyarsanız siz saldırmasanız bile CAS uçakları havadan-karaya atak yapar ve canlarını, organizasyonlarını azaltır. Çok kolay ittirirsiniz. Hatta şöyle bir 3-4K basıp koyarsanız birliklerin içi tamamen boşalır.

Deniz uçakları zaten denizleri korumak, çıkarma engellemek amacıyla kullanılıyor. CAS'de aynısını yapabiliyor, tabii deniz uçakları kadar kaliteli değil. İkisini ayrı basmak yerine CAS ve stratejik bassanız yeter. Deniz üstünlüğünü alırsınız zaten. Ama İngiltere'ye çıkarma atmak istiyorsanız deniz uçağı şart.

Deniz araştırmalarını yapın. Hele Almanya'da oynuyorsanız kesin yapın. Almanya'da çıkarma atmak ve gelecek çıkarmaları engellemek çok ama çok önemlidir. Ben hep denizaltı basarım. Hem basımı kolay hem de çok efektif bir birimdir. Denizaltı basıp "konvoy engelleme" verirseniz çıkarma yemezsiniz. Tabii bunu İngiliz sularında yapmayın, tüm donanmanızı keserler.

Uçak ve deniz araştırmaları oyunun kalbidir. Hele uçak. Havayı alamazsanız düşmanı ittiremezsiniz. Birimleriniz savaşmasa bile hasar alırlar ve silahlarınız, tanklarınız falan boş yere yok olur. Avcı ve CAS kesinlikle basın. Ayrıca CAS'in gittiği yere avcı götürün. CAS'ler kendini savunamaz. Siz 1K CAS koyarsanız ve düşman karşılık olarak 100 avcı koyarsa 1K CAS'niz anında gider.

Hocam böyle anlatınca hava ve deniz konusunda çok bir bilgim olmadığı öğrendim eğer işiniz yoksa havadaki ve denizdeki birimlerin hangi amaçla kullanıldığını yazabilir misiniz mesela bildiğim üzere destroyerlar donanmayı korumak amaçlı basılıyor zaten siz demiştiniz CAS'ler de karayı zayıflatmak için yapılıyormuş ancak devamını bilmiyorum.

Hocam böyle anlatınca hava ve deniz konusunda çok bir bilgim olmadığı öğrendim eğer işiniz yoksa havadaki ve denizdeki birimlerin hangi amaçla kullanıldığını yazabilir misiniz mesela bildiğim üzere destroyerlar donanmayı korumak amaçlı basılıyor zaten siz demiştiniz CAS'ler de karayı zayıflatmak için yapılıyormuş ancak devamını bilmiyorum.
Kara ve Deniz dedikleriniz şey mi hani Topçu, Tank, Carrier vesaire ne işe yarar gibisinden mi?

Hocam mesela havada Fighter, Stratejik bombardman, Light, Medium vs. Denizde Destroyer, Submarine (denizi çok bilmiyorum) gibi.

Hava:

Avcılar zaten adı üstüne Uçakları avlarlar. Eğer Avcıların içini güzel dizayn eder ve teknolojide ilerlerseniz takasları kazanmanız kolay olur. Takas dediğimiz mesela sen 5 uçak düşürürsün düşman 1 uçağını düşürür bu durumda 4 uçak kara geçersin ve düşmanı 4 kat hızlı mağlup edersin.

Stratejik Bombardıman uçakları, düşman ülkeyi bombardımana tutmaya yarar. Taktiksel Bombardıman Uçaklarına kıyas daha iyi bombardıman yaparlar, mahvederler.

Taktik Bombardıman Uçakları ise sadece Kara değil aynı zamanda Deniz bombardımanı da yapabilir. CAS vurabilir. Yani karma bir uçaktır. Tabi bunları Stratejik Uçak kadar iyi yapamaz.

Deniz:

Destroyer gemileri Denizaltı avlamak için birebirdir. Aynı zamanda Carrier (Uçak Gemisi) üreten bir ülkeyseniz kesinlikle Destroyer gerekli bir birimdir. ABD olarak oynuyorsanız kesinlikle basmalısınız. Eğer İngiltere üstünlüğü istiyorsanız şart.

Cruiser gemileri ise hafif savaş gemileridir. Büyük savaş gemilerine kıyas daha az vururlar ama hızlıdırlar. Destroyer gemilerini kolay avlarlar.

Battleships adı üstüne Savaş gemisi. Tüm gemi sınıflarına cehennemi yaşatırlar ancak korunmaları gerek çünkü en ufak hasarda 2 ay bakıma girerler. 2 ay kullanamazsınız. Ama vuruş güçleri inanılmazdır. Aynı zamanda hantaldırlar. Denizaltılarına karşı pek savunma gösteremezler ama yinede saldırı yapabilirler. Çoğu konuda güçlüdür yani. Son olarak üretim maliyetleri fazladır. 30 Denizaltı basabilirsiniz ama bir savaş gemisini zor basarsınız.

Carrier, namı değer Uçak gemileri. ABD, İngiltere, Japonya gibi büyük ülkelerin kullanması gereken bir birim. Amacı zaten belli. Carrier basıyorsanız Kruvazatör ve Destroyer basmanız gerek. Çünkü denizaltıları bunları keklik gibi avlıyorlar. Hayvani şekilde pahalıdırlar. Bakıma girerlerse çıkana kadar ömür geçer. Ondan dolayı iyi korunmaları gerek. Bana kalırsa pekte önemli bir rolleri yok.

Denizaltılar, basit ve ucuzdurlar. Hızlıdılar. Görünmezler (görünmeleri zordur yani.)
Ama Destroyerlere karşı savunmasızdırlar. Aynı zamanda havaya karşı çok kötüdürler. Rakip Deniz Uçağı koyduğu anda pertsiniz. Bundan dolayı o bölgeye Fighter götürmeniz gerekebilir. Ama Konvoy Avlama konusunda üstünü tanımam. Çok iyidirler. Çıkarma engellemek için birebir.

Yeni konular

Geri
Yukarı