HOI4 için yapacağım mod hakkında telif hakkı ihlali endişelerim

Ascendency

Hectopat
Makaleler
3
Hearts of Iron IV için bir mod yapmayı planlıyorum. Sıkıntı ise şu, modun gerçekçi olması adına 2. Dünya Savaşı döneminde kullanılmış ekipman, savaş uçağı, tank gibi şeylerin gerçek isminin kullanılması gerekiyor. Ek olarak orijinal oyunda şirket logolarının aynısı kullanılmış, benim de kullanmam gerçekçilik açısından önemli. Oyunda zaten kullanılmış ama yapımcı firmanın gidip yüzlerce araba yapımcısından lisans aldığını sanmıyorum. İnternette araştırma yaptım ve 75 yıl geçince patentin geçerliliğini yitirdiğini öğrendim. Tabii ABD içinmiş, Türkiye için nasıl oluyor bilmiyorum. Bunların uluslararası patenti var mı onun hakkında da bir fikrim yok. Bazı modellerin patentinin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra da devam ettiğini düşünüyorum. Örneğin İzlanda'nın askeri envanterinde 1. Dünya Savaşı'ndan kalma silahlar varmış. (wikipedia'dan baktım.) Ve muhtemelen bu lisanslı. Tek tek nasıl ayıklayabilir ve öğrenebilirim? 2. Dünya Savaşı'ndaki fotoğrafları kullanmam gerekiyor (birisi bunların public domaine sahip olduğundan sorun olmayacağını söyledi. Ama bunun da doğruluğundan emin değilim.) Ve o tanka pek çok benzemeyen bir 3D model, 2D tasarım (bu benzemeli) ve doğru adını kullanmam gerekiyor. Ayrıca mesela Rockstar Games'in oyunlarında her şeyin adı değiştiriliyor ama bu oyunda direkt orijinal isimler kullanılmış. Bu benim de yapabileceğim anlamına mı geliyor?
Modum kâr amacı elde etmiyor ve ücretsiz dağıtılacak. Ona göre değerlendirirseniz sevinirim. Aşağıya da orijinal oyundan örnekler bırakacağım. Yıllardır bu oyuna modlar yapılıyor ve neredeyse kimse bu konuyu umursamamış ama yasal bir sıkıntı çıkmasını istemiyorum.

1612116043345.png

1612116150350.png

1612116195351.png

1612116228386.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilinçsiz bir tahminde bulunacağım:

Kâr amacı olmaması, ücretsiz dağıtılacak olması gibi sebeplerden dolayı sorun olacağını düşünmüyorum. Modun paylaşılacağı sayfada "telif sahiplerinin talebi doğrultusunda içeriklerin kaldırılacağı" ibaresini de eklerseniz bence bir sorun olmaz.

Bu konuda istediğiniz ayrıntıda bilgiye sahip birini bulabileceğinize de şüpheliyim. Reddit'ten İngilizce kaynak araştıracağım biraz sizin için. Bulursam eklerim.

Tasarımların tek tek telif durumunu araştırmak ise inanılmaz zaman alır. Uğraşılacak bir iş değil bence.

Asıl tam tersi, bütün o firmalara tek tek gidiyorlar. İzin alıp oyuna ekliyorlar.

Mesela aynısı ETS'de de var. Tırın kasası, bildiğin Mercedes-Benz, ama ismi Meriles :)

Burada insiyatif alınacak bir durum yok. Logosu, ismi geçecek her kurum veya ürünün halkla ilişkiler biriminden yazılı bir belge almanızı öneririm. Ya da halka açık lisanslı kaynakları kullanın.

Leichttraktor zamanı yanlış.
Renault FT-17 1918'de üretilmiştir, yani doğru. Adını yanlış yazmışlar sadece.
Hearts of Iron IV için bir mod yapmayı planlıyorum. Sıkıntı ise şu, modun gerçekçi olması adına 2. Dünya Savaşı döneminde kullanılmış ekipman, savaş uçağı, tank gibi şeylerin gerçek isminin kullanılması gerekiyor. Ek olarak orijinal oyunda şirket logolarının aynısı kullanılmış, benim de kullanmam gerçekçilik açısından önemli. Oyunda zaten kullanılmış ama yapımcı firmanın gidip yüzlerce araba yapımcısından lisans aldığını sanmıyorum. İnternette araştırma yaptım ve 75 yıl geçince patentin geçerliliğini yitirdiğini öğrendim. Tabii ABD içinmiş, Türkiye için nasıl oluyor bilmiyorum. Bunların uluslararası patenti var mı onun hakkında da bir fikrim yok. Bazı modellerin patentinin 2. Dünya Savaşı'ndan sonra da devam ettiğini düşünüyorum. Örneğin İzlanda'nın askeri envanterinde 1. Dünya Savaşı'ndan kalma silahlar varmış. (wikipedia'dan baktım.) Ve muhtemelen bu lisanslı. Tek tek nasıl ayıklayabilir ve öğrenebilirim? 2. Dünya Savaşı'ndaki fotoğrafları kullanmam gerekiyor (birisi bunların public domaine sahip olduğundan sorun olmayacağını söyledi. Ama bunun da doğruluğundan emin değilim.) Ve o tanka pek çok benzemeyen bir 3D model, 2D tasarım (bu benzemeli) ve doğru adını kullanmam gerekiyor. Ayrıca mesela Rockstar Games'in oyunlarında her şeyin adı değiştiriliyor ama bu oyunda direkt orijinal isimler kullanılmış. Bu benim de yapabileceğim anlamına mı geliyor?
Modum kâr amacı elde etmiyor ve ücretsiz dağıtılacak. Ona göre değerlendirirseniz sevinirim. Aşağıya da orijinal oyundan örnekler bırakacağım. Yıllardır bu oyuna modlar yapılıyor ve neredeyse kimse bu konuyu umursamamış ama yasal bir sıkıntı çıkmasını istemiyorum.

Eki Görüntüle 860480

Eki Görüntüle 860484

Eki Görüntüle 860486

Eki Görüntüle 860488
Bir oyun için üreten şirketlerden lisans ve telif için izin alındığını düşünürsek sıkıntı olabilir.
1612118114410.png

Biraz araştırdım. Parayla satılacak oyunlarda kullanılan tasarım ve lisansların izinli olması gerekiyor. Bu basit bir mantık zaten.

EA geçtiğimiz yıllarda "kitaplarda silah isimleri geçiyor, bizler de bir hikaye anlatıyoruz, bu silah isimlerine, görünüşlerine para ödememeliyiz" diyerek bir karar almış. Ama sonrasında oyunlarında kullandıkları bir helikopter modelinin üretici firması tarafından dava edilip, uzlaşmak durumunda kalmışlar. Ama EA'in yaptıkları oyunların ve kullandıkları modellerin gerçekçiliği, kazandıkları paralar düşününce para ödememeye çalışmaları tipik EA uyanıklığı.

Şimdi, yine bilinçsiz yorumum: 3D modelleri zaten HOI4 gibi bir oyunda ne kadar benzetebilirsiniz diye düşünüyorum, ancak dış görünüş tipini benzetebilirsiniz. Biraz uğraşıp sadece andırır şekilde yapın. 2D modeller de benzer şekilde. 2D modeli de birebir benzetmeniz zor gibi zaten.

Geriye sadece isim kalıyor, ismi birebir kullanmak istiyorsanız ben sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum modeller birebir olmadığı sürece. Zaten böyle birçok mod olduğunu, hiçbirinde dikkat edilmediğini de söylemişsiniz.

Kâr amacı kesinlikle güdülmediğini, talep doğrultusunda kaldıracağınızı da mutlaka ekleyin.

Kesinlikle içiniz rahat etsin istiyorsanız, bir avukata danışmak veya ismi geçecek her şeyin hak sahibi firmasına bir şekilde ulaşmak durumundasınız. En güvenlisi ikisini birden yapmak olur. Biz burada ne desek boş.

Yapmaktan vazgeçmeyi düşünüyorum. Çünkü sıkıntılı. Yorumlarınız için teşekkürler. İşi tam olarak bilen birisi anlatana kadar bekliyorum. Leichttraktor'u ben eklemedim. Attığım görüntüler zaten oyunun orijinal halinden. Doğrudan firma logoları da kullanılmış.

Şu an başka bir moda bakıyorum. Bunlar da görüntüler:
1612118963498.png

1612118987707.png

Yapmaktan vazgeçmeyi düşünüyorum. Çünkü sıkıntılı. Yorumlarınız için teşekkürler. İşi tam olarak bilen birisi anlatana kadar bekliyorum. Leichttraktor'u ben eklemedim. Attığım görüntüler zaten oyunun orijinal halinden. Doğrudan firma logoları da kullanılmış.

Şu an başka bir moda bakıyorum. Bunlar da görüntüler:
Eki Görüntüle 860569
Eki Görüntüle 860570

Kanka bence bir sorun olmaz o kadar kişi mod yapıyor gidipte izin aldıklarını zannetmiyorum zaten para kazanmak için yapmıyorsun ama tabii araştırmakta fayda var bir de modunu merak ettim nasıl bir mod yapacaktın.

Kanka bence bir sorun olmaz o kadar kişi mod yapıyor gidipte izin aldıklarını zannetmiyorum zaten para kazanmak için yapmıyorsun ama tabii araştırmakta fayda var bir de modunu merak ettim nasıl bir mod yapacaktın.
2. Dünya Savaşı'nın alternatif olarak çıkması. Yani savaş başkalarının arasında çıkacaktı ve yeni mekanikler de geliştirecektim. Geniş bir hikaye planı yapıyordum. Yine de boşver..

Geri
Yukarı