HOI4'e neden resmi Türkçe dil desteği gelmiyor?

Screwy

Hectopat
HOI4 Türkiye'de çok oynanıyor, ama 2016 çıkmış olmasına rağmen Türkçe dil desteği gelmedi. Sizce sebebi ne olabilir? Türk oyuncuları fazla takmıyor galiba bu paradox.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çıktıktan bir süre sonra Türkçe desteği gelen çok oyun yok zaten. Türk olarak ben oyun yapsam Türkçe koymak için zaman harcar mıyım emin değilim.
Çeviriden bahsediyorsanız yapmayı isteyen olmamıştır.

Çok fazla metin olduğu için çeviri işi gerçekten uzun sürüyor bu sebeple gönüllü çeviri yapanların sayısı azalıyor. Oyuna Türkçe ekleme konusundaki yorumunuz ise bana mantıksız geldi. Neyi ima ettiğinizi anlıyorum. Ülkemizde korsan oyun oynandığı için verilen emek karşılıksız kalıyor. Ancak düşünceniz yine de bana göre mantıksız. The Witcher 3 örneğini ele alalım. Oyunun kaliteli olması da bir etken tabi ama bu oyuna Türkçe gelmeseydi ülkemizde kaç kişi satın alırdı? Ülkemizdeki witcher 3 oyuncu sayısı kendi gözlemlerime göre oldukça fazla ve bana sorarsanız bunun en büyük sebebi Türkçe desteğinin ve Türkiye'ye özel fiyatlandırmanın olması. Uluslararası projelerde yerelleştirme çok önemli bir etkendir. Bu adamlar bunu yaparak belki de asla ulaşamayacakları bir çok insana ulaştı. Bana sorarsanız Witcher 3 ile yapılan bu yerelleştirme ülkemizdeki bir çok insanın korsan oyundan orijinal oyuna dönmesini sağladı. Polonyada kurulmuş küçük bir şirket Türkiye diye bir pazarın farkına varıp çok değerli vaktini harcayarak çok fazla metin bulunan oyunlarına Türkçe dil desteği getiriyor ama bu ülkede doğup büyümüş insanlar oyun yaptıklarında "ANA DİLLERİNİ" oyuna eklemeyi gereksiz görüyor. Böylece kendimizi bir paradoksun içinde buluyoruz. Adam bakıyor "bu oyunda Türkçe yok ben bunu neden alayım ki?" diyor yapımcı bakıyor "oyunu alan yok ben bu oyuna neden Türkçe ekleyeyim ki?" diyor. Bu zinciri yabancı şirketler değil biz kırmalıyız ama maalesef bu yönde bir ilerleme görülmüyor. Yıllardır beklenen Mount and Blade 2: Bannerlord'un erken erişiminde bile bu sorun baş gösterdi. Tepki almasalar oyunun şuan Türkçe dil desteği olmayacaktı. Peki soralım bakalım bu oyunu oynayanların kaçı Türkçe olmasa 120₺ verip satın alırdı? Bunun önüne geçmek bizim elimizde. O zaman hala neyi bekliyoruz?

Hayır benim anlamadığım şu. Türkçe dünyada en çok konuşulan 10 dil arasında. Ama ısrarla Türkçe'den az kullanılan dillere destek verip Türkçe'ye verilmiyor çoğu oyunda. Gerçekten bunu düzeltmek için bir şey yapamaz mıyız?

Bunun en büyük sebebi satın almamamız. Bakın Ubisoft Türkiye pazarına önem vermeye başladı. Bunun sebebi son zamanlarda artan Türk oyuncu sayısı. Ubisoft bu konuda geç kaldı bile diyebiliriz. Rainbow Six Siege oyununda oldukça fazla Türk oyuncu var. Türkçe dil desteğinin gelmesini istiyorsak korsan oyun alışkanlığı bırakmanın yanı sıra oyun satın almayı da gözümüzde büyütmemeliyiz. "Oyuna para mı verilir" mantığı bizi ileri değil geri götürüyor. Oyun eğlence için oynanır. Oyun satın almakla sinemaya gitmek arasındaki fark birinde yapılanı izliyoruz birinde yapılanı oynuyoruz. Ama sorsanız oyuna para vermek mantıksız sinemaya gitmek mantıklı derler. Oysa ki ikisi de eğlence sektörünün bir parçası ki oyun dediğimiz kategori eğlence sektörünün büyük kısmını oluşturuyor. Şuan sinema sektörüne göre çok daha büyük bir oyun sektörü var. Ama ülkemizde bir ön yargı var. "Oyun oynamak ve oyuna para vermek saçma" ön yargısı. Belki de oyun oynamayı çok sevecek bir çok insan sırf sağda solda "oyuna para mı verilir" lafını duyduğu için oyun sektörüne girmiyor. Ama pubg mobilde kızlara mesaj atmayı iyi biliyorlar...

YAPABİLİRİZ. Yukarıdaki mesajımda fikirlerimi belirttim.
Korsan oyun oynayanları da anlamıyorum ki. O oyunları yapmak çok zor ve emek gerektiriyor. Bir de o oynadıkları korsan oyunların %90'ının içinde virüs var. Bilgileri çalınıyor. Yine de cahil cahil dolaşıyorlar etrafta. "Param yok" diye geziniyorlar. Saçma! İndirimleri bekleyip 100TL verip bir sürü oyun alabilirler. Hadi o da yok. Oynama kardeşim sanki zorla oynatıyoruz. Cidden sinir oluyorum öyle tiplere.

Yapabiliriz. Yukarıdaki mesajımda fikirlerimi belirttim.

HOI4'de zaten buyuk bir Türk oyuncusu var ve Steam'de de gayette yuksek bir seviyede Türk oyuncu kilitlesi var. Abi yapan zaten yapmiyor mu? Witcher 3 ve Cyberpunk 2077 misal? O korsan oyun olayı da artik eskide kalmaya basladi ayriyeten korsan oyun alma şeysi yasal bir uygulama olmadigi surece Türkiye'de hic bitmeyecek gibi. Adamlarin belki de Türk'lere karsi bir fobisi flan vardir bilemiyorum artik.

Geri
Yukarı