HOI4'te her türlü kaybetmek

40 width basarsan ekipman kaybın çok fazla olur. Onu dengelemen çok zor.
Maintenence, logistic support ekleyince dengeleniyor. Yüzlerce askeri fabrikan oluyor zaten.

40width panzer birlikleri kullananlar bile gördüm ben. Sovyet zaten karşına 40width'lerle çıkacak, insandan bol şeyi yok adamın. Multiplayer'da 20 width Alman'la Sovyet'i itemezsin.

Maintenence, logistic support ekleyince dengeleniyor. Yüzlerce askeri fabrikan oluyor zaten.

40width panzer birlikleri kullananlar bile gördüm ben. Sovyet zaten karşına 40width'lerle çıkacak, insandan bol şeyi yok adamın. Multiplayer'da 20 width Alman'la Sovyet'i itemezsin.
Piyadeyle itmene gerek yok zaten. Tank ile 2-3 büyük asker çevreleyip öldürürsen ondan sonra line attack verdiğin zaman işi bitiyor.

Öncellikle birimlerin 20 width veya 40 width olmasından ziyade, birimlerin kalitesi ve senin elindeki ekipmanların kalitesi daha önemli. Örnek vermek gerekir ise; sen 1942 yılında 1936 teknolojisi kullanıyorsan otomatik olarak kaybedersin. Her zaman ne kadar çok asker basanda birimlerin kaliteli ve ekipman eksiği varsa kaybedersin.
Benim Örnek Temple: ( For German)

sdasd.png

(NOT: Ülkeden ülkeye birim kalitesi değişir. Oyun başlarında Türkiye ile bunları basarsan büyük ihtimalle çok fazla equipment açığın olur.)

Dahası elindeki uçak sayısıda çok önemli bir yer tutuyor eğer savaş alanında hiç uçak kaldıramıyorsan birimlerin o alanda güçsüz olur istersen 200 tane tank temples olsun yerde havayı alamasan tankların itmesi çok zor olur hatta itemezler bile.

Son olarak bölgelere ve askerin attritionlarına ve Max planninglerine dikkat etmen lazım bunlar sana şavaş boyu zarar verirler.

Not: 40 witd singelplayer moda yapılmaz sırf zarar olur birimleriniz çok fazla attrition yer onun yerine 20 witd yeterlidir. ( Sonuçta şavaşlar tarihsel gerçekçilik ön planda değildir. German-Soviet 1945 de bile savaşabilirler.)

Not2: Birimlerini kaliteli olursa 4 veya 3 komutan ile soviet cephesini tutabilirsiniz. 1942 yılında Anlamadığım bir şekilde soviet ittirmeye çalışıyor eğer 3-4 ay beklerseniz soviet 2-3 Milyon asker kaybediyor. Bu duruma bağlı olarak ekipmanı hiç kalmıyor.

Almanya'yım. 1-2 saat boyunca sırf birlik ürettim, tank bastım. Silah açığını kapattım. Üstüne Romanya ve Macaristan'ı kuklam yaptım 30 birlik onlar verdi. Kendimin de Full silahlı 40 birliği vardı, 70 birlikle Fransa yakınlarında cephe kurdum. 600-700 uçak sırf hava üstünlüğü için gönderdim. Ama yine de kaybediyorum. Anlam veremiyorum cidden şu oyuna. Aydınlatacak biri varsa sevinirim.

Hocam ilk öncelikle 1 division içine koyduğunuz asker sayısı ve destek ekipmanları çok önemli, 70 tane kuru asker gönderiyorsanız imkanı yok. Alsas-loren üzerinden saldırırsanız ölüme gitmek olur, Belçika'yı indirip kuzeyden girmeniz lazım. 2 saatte 40 birlik değil 150'den fazla basmanız lazım oyun zaten 36 tane veriyor. Askeri fabrikalara öncelik verin. Donanmadan anlıyorsanız Belçika'ya çıkarma atıp asker kaybetmeden alabilirsiniz. Ayrıca oyunu civillian modda oynayın.

40width'ler özellikle Sovyet'e karşı çok etkili oluyor. Avrupa'yı yuttuktan sonra üretim darboğazı yaşanmıyor.
Üretimin iyi olabilir ama sovyetler de biraz ilerledikten sonra altyapı yüzünden bi güzel attirition yersin. Ayrıca tankla Pocket atarken arkanı dolduracak birsürü askere ihtiyacın var.

Geri
Yukarı