Hometech Alfa 10TB İncelemesi

Bir de arkadaşlar 2021'in 1000 TL'si 2015'in 200 TL'si gibi alım gücü olarak, yani kabaca böyle hesaplamadan kafadan söyledim. Tam hesabı varsa lütfen yazın ama ülkede durum bu. 200 TL'lik kasaların 1000 TL olmasına göre örnekledim.

1000- 1500 TL hala büyük bir para gibi geliyor psikolojik olarak ama USD 7.25'ten 725 TL = 100 USD, 1300 TL = 179 USD ve bu paranın kocaman bir kısmı vergi. Salt tablet değil tablet, kılıf, kulaklık ve klavye üçlüsü var burada. Alternatif tabletlere bakınca salt tablet görüyorum genellikle, daha iyi bir kit tasarlarken bütçeye ucuz kablosuz klavye- fare kiti ve tablet standı bir de ucuz kulaklık seti dahil ederseniz daha sağlıklı olur hesap.

Evet ancak fiyatına değen bir ürün ve o bütçede insanların yönelebileceği bir ürün. 2000 küsur bütçesi olan için iyi.

Yahu imkanı olamayan ne yapacak peki? Haklısınız, dediklerinizde haklısınız da, 1000 TL koyamayan adam ne yapacak peki söyler misiniz?

Kim tüm çocukların iPad kullanmasını istemez? Kim tüm öğrencilerin kaliteli tabletlere kolayca ulaşabilmesini istemez? Bir de realite var, değil mi? Hani 10 senelik bilgisayarları, "EBA Canavarı" adı altında faiş fiyatlara satan bir realite.

Cihaz iyi değil. Peki imkanı olmayan bir anne ya da baba ne yapacak? Eve, bu fiyat bandında birçok alternatif var ve bu da onlardan birisi.

1000 TL fark az mı Allah aşkına? Neredeyse Asgari ücretin yarısı.

Bunu yaşı küçük çocuklar ya da teknolojiden anlamayan aileler nasıl yapacak peki? Biraz realist düşünmek lazım. İkinci el dolandırıcı dolu.
Temiz bulsalar gerisini bilgisayarcıya ya da bildikleri bir yakınına yaptırabilirler.
Bunu yaşı küçük çocuklar ya da teknolojiden anlamayan aileler nasıl yapacak peki? Biraz realist düşünmek lazım. İkinci el dolandırıcı dolu.
Bu tarz yorumları yapın lütfen, ikinci el konusuna biz editör olarak pek girmiyoruz zira çok fazla "Abi ikinci elde bunu buldum ama sağlam mıdır?" diye yorum geliyor, ikinci el bir ürünü ilandan sağlıklı değerlendirmek ve kullanıcıya tavsiye etmek çok zor. ABD'de olsak, eBay'den şuna yüklenin derim ama sahte ekran kartı satıcısı, dolandırıcısı cirit atıyor bizde. Birinci el alırken korkan insanlara ikinci el tavsiye etsem, dolandırılsa vicdan azabı çekerim. Birinci elde de tavsiye edersin, bozuk çıkar, iade almazla ama yine tüketici hakem heyeti olsun, zor da olsa işi halletmek mümkün. O noktada daha sağlam işler.
Pardon, Türkiye de olduğumuzu unutmuşum.

Son düzenleme:
Videoda cihaz kasıyor. Emin Çıtak, cihaz iş görür diyor. Nereden tutsan elinde kalıyor. Klavye vs. olması bir miktar kurtarır belki. Hediye gelmedikçe veya çok sağlam indirim olmadıkça ben bu cihazı hayatta almam.

Tutup da Android menüsünde kasacak bir cihaza 1300 TL fiyat biçilecekse, buna EBA için uygun denilenecekse kimse kusura bakmasın, eleştirmek hakkımız açıkça.

Yahu kimse almıyor zaten de, piyasadan haberin var mı senin? :D Bir sene önce iPad'ler 2100 TL idi mesela, Dolar çok fazla değişmemesine rağmen, aynı tabletler şu an neredeyse 4000'e satılıyor, büyük E-ticaret sitelerinde.

Yazılan yorumlarda haklısınız, tablet iyi değil ama biraz da realist olun bence.
Pardon, Türkiye de olduğumuzu unutmuşum.

Hatırladığına sevindim.

İnsanlar ürünü, burayı referans bilip almaya çalışacak. "İncelemelerini yaptılarsa, kötü olma imkanı yok" diye güvenen binlerce insan var. "Kalitesiz ürün önermeyiz, incelemesini yapmayız" diye temin eden yer de burası. Hometech'i övmek, bu fiyat bandına çok daha iyi ürünler duruyorken bana hiç de samimi gelmiyor. Hiç de savunulur bir yanı yok. Videoda bile apaçık bir şekilde kasıyor cihaz. Alan kullanıcıda da iyi bir izlenim bırakmayacağı bariz.

Son düzenleme:
Tutup da "EBA için iş görür" denilmiş bir üründe eleştirileri abartılı buldum, çok garip bir şekilde aşırı kötü bir ürün çok övülmüş filan sanar bu eleştirileri okuyan. Sadece markaya bakılarak yazılmış gibi geldi bana bunlar, incelemenin içeriği ya da başlığı ile ilgili bir sıkıntı yok oysa ortada. Ucuz ürünleri övgüye filan boğduğumuz yok ve tutarlıyız. İncelemeyi izlediğiniz zaman hiçbir abartı övgü ya da yergi olmadığını görebiliyorsunuz. iPad incelemelerinde "paramız yok neden inceliyorsunuz incelemeyin biz de biliyoruz iyi olduğunu vb." tarzı yorumlar görebilirsiniz. Şimdi burada da tam tersi başladı.

Bu yüzden "Technopat neden bu ucuz ürünü incelemiş?" şeklinde bir eleştiri kendi içerisinde çok anlamlı değil. Bizim sevmediğimiz şey "marka ürünler yalandır, ucuzu da aynı" tarzı yalanlar ve bunu izleyicilerimizin çok uzun zamandır anlamış olması gerekiyor. Anlamadıysanız da tekrar edelim:

Ucuz, hesaplı, bariz eksileri olan ürünlerin muhteşem olduğuna ve kendisinden daha pahalı ürünlerin kazık olduğuna, gereksiz olduğuna yönelik yorumlar yapmıyoruz, yapmayacağız. Her ürün bütçesine ve sınıfına göre değerlendirilir, ne kadar ekmek, o kadar köfte. Buna uygun olmayan yorumlar, incelemeler, başlıklar ve benzeri içerikler yanlış yönlendiren, zararlı reklamlardır.

Ucuz ürünleri gerektikçe incelemelerde görüyorsunuz, ancak her birinde cihazı olduğu gibi, hızlıysa hızlı, yavaşsa yavaş şekilde videoda izleyebileceksiniz. Yorumlar da dozunda ve ürünün fiyatına, yeteneklerine göre olacak. Övülüp göklere çıkartılmayacak ya da cidden öyle değilse yerin dibine sokulmayacak. O zaman bile dozunda bir dil kullanılacak. Biz ekran kartsız APU sistem toplarken de, hız aşırtmalı ucuz sistemleri ya da geçmişte ucuz tabletleri incelerken de bunlara uygun davrandık. Hesaplı bir farenin bir önceki modelinden bahsederken bilgimiz dahilindeyse çift basma sorunlarının zamanla geliştiğinden ya da bir SSD'nin zamanla hızının düştüğünden, orta halli ya da giriş seviyesi olduğundan, daha iyisinin nasıl olması gerektiğinden hep bahsediyoruz.

Technopat'ın bu tarz incelemelerinde "kral, reis, en iyi tablet, en muhteşem EBA cihazı, fiyat performans şampiyonu, daha iyisi yok, en mükemmeli bu" gibi suyunu çıkartan abartılar ve bariz yalan beyanlar görürseniz elbette eleştirin, ama göremezsiniz. Olursa lütfen "zayıf ürünü övüp yere göğe sığdıramamışsınız" diye yazın. Benzeri şekilde test paylaştıysak ve puanlar yanlışsa yine yazın, kullanım senaryolarında bu işi yapıyor dediğimiz bir işi yapmıyorsa yine belirtin. Sizin aldığınız o marka ürün sorunlu çıkmıştır, servis sıkıntınız vardır, yine yazın. Yıllardır her incelemede iyi kötü yapılan yorumlar küfür olmadıkça silinmeden duruyor, görüyorsunuz.

Öte yandan bu tarz videolar internette bolca var ve altında burada eleştiri yapan arkadaşların bugüne kadar bu tarz videoların ya da haberlerin altında, farklı platformlarda herhangi bir eleştirisini de görmedim. Ne zaman biri bana "Abi bak ne biçim övmüşler" diye atsa yorumlara bakıyorum da sadece övgü var, halkın yanında, garibanın yanında ne kadar süper bir video türü yazılar görülüyor. Yani hiç eleştirilmediği gibi müthiş desteklenmiş ve paylaşılmış. Bütün yorumlar silme olumlu ve destekçi. Burada bir saçmalık var özetle, yayınlara yapılan yorumlarda teknik bilgisi olmayan ve doğru teknik bilgi ya da açıklama sunmayan içeriklerin eleştirilmediğini görüyorum.

Demek ki sorun yalan beyanlar değil de bizim teknik bilgiden yoksun bazı içerikleri beğenmememiz ve yapanları onaylamıyor olmamız. Neden beğenip onaylayalım ki? Bu tarz abartılar bakkallık dediğimiz şeyin yeni ve dijital sürümünden ibaret. Bariz yalan söyleyen bir içeriği ben sadece toplumda bir kesim sevip destekliyor diye desteklemek zorunda değilim. Ha bu yüzden delirenler ya da ego krizlerine girenler olabilir, kendi problemleri. İzleyicileri de durumu rekabet olarak algılayabilir ama alakası yok. Yıllardır her gün birilerinin katıldığı ve ayrıldığı bir sektör yayıncılık. Her geçen gün sayı artarken bizden bütün yayınlara ya da YouTuber'lara karşı olumsuz bir tavır mı gördünüz? Hayır. Biz kişileri değil, sorunları ve bunlara yol açan davranışları eleştiriyoruz. O da bize özellikle "bu neden" diye sorulduğunda aldığınız bir cevap. Bunların bazıları ileride kapanacak gidecek zaten, yerlerine yenileri gelecek. O yüzden ismen eleştiri de çok mantıklı değil, sorun toplumdaki bazı genel akımlar.

İlla bu tarz yerlerde incelenen ürünleri incelemediniz, neden incelemediniz denildiğinde de; kötü bir ürün, beğenmedim, kötü ürünleri incelemek istemiyorum da diyebiliriz. Bu konudaki eleştiriler de genellikle "He, kötü ürün incelemiyorum deyip sonra kötü ürün incelemişsiniz" konusuna geliyor, bırakın da ürün iyi mi kötü mü kendimiz karar verelim. Videosu çekilmeden iade edilen gerçekten kötü ürünleri görmüyorsunuz. Neden? Firma göndermiş, iade edilmiş, bir de rezil mi edelim iyi niyetli yaklaşıp ürününü seven firmayı? Es geçelim bitsin. Sonra bir de neden kötü diye kavgalarla uğraşıp, karşılaştırıp istemediğimiz halde içerik üretmek zorunda kalacağız.

Her ürün incelenmiyor; bir deneniyor, konuşuluyor, fiyatına göre hizmet ettiği amaca, alternatiflere bakılıyor. Değerlendirme sonrasında incelenip incelenmeyeceğine, çok da incelenecek bir şey yoksa kısaca bir bilgilendirme videosu ya da yazısı yazılıp yazılmayacağına karar veriliyor. Siz de ürün eleştirisi yaptığınızda bunlar haberlerde, makalelerde ve videolarda olduğu gibi duruyor. Firma firmaya atışma ya da kötü niyetli bir spam faaliyeti olmadıkça, küfür içermedikçe, bunlara dokunmuyoruz. Bazen iki markanın birbiriyle kavga ettiğini ve yorumların güvenilir olmadığını gördüğümüzde müdahale ediyoruz.

Özetle; Technopat adına bir tutarsızlık söz konusu değil, mesele A marka ya da B ürünün iyi olup olmaması da değil. Genel olarak yayına yapılan eleştirilere ne, neden, nasıl diye örneklerle yanıt veriyorum. Oturup okumak, algılamak, karşılaştırıp olayları tartmak size kalmış arkadaşlar.
Hocam, buna 1.3K verilmez. Kalitesiz olduğu belli, övmeyelim. "EBA" için alınacaksa, daha iyisi var, bilirsin.

Örnekler;

900TL'lik tablet, övdüğünüz tabletten iyidir.

Kısacası; övdüğünüz tablet "EBA" bile kasabilir.

Sponsor kokusu alıyorum ama neyse.

Arkadaşlar dediğim gibi, şu noktada ya 6000 TL altı ürün inceleyemez hale geleceğiz ya da bu klasmandaki ürünleri abartı övgüler olmadan, eksiklerini söyleyerek ne nedir anlatacağız. Bizi eleştirin, ancak eleştirirken mantığı elden bırakmayın.
Hocam, buna 1.3K verilmez. Kalitesiz olduğu belli, övmeyelim. "EBA" için alınacaksa, daha iyisi var, bilirsin.

Örnekler;

900TL'lik Tablet, övdüğünüz tabletten iyidir.

Kısacası; övdüğünüz tablet "EBA" bile kasabilir.

Sponsor kokusu alıyorum ama neyse.
Klavye, fare, kulaklık ve kılıf ile birlikte bakmadığınız için, bunlarla kit de oluşturun lütfen
1400 TL verildikten sonra eklerle bütçe 2000 üzerine zıplamasın sonradan, daha sağlıklı bir eleştiri ve alternatif önerisi olsun diyorum. Yapılamaz demiyorum, incelemede Emin de en iyisidir demiyor. O tabletlerin incelemelerine de bakın, iPad övgüsü ve ürünlere eleştiri göreceksiniz bu arada. Samsung ya da Huawei için çöptür diyen yorumcularımız da var incelediğimizde.

Arkadaşlar dediğim gibi, şu noktada ya 6000 TL altı ürün inceleyemez hale geleceğiz ya da bu klasmandaki ürünleri abartı övgüler olmadan, eksiklerini söyleyerek ne nedir anlatacağız. Bizi eleştirin, ancak eleştirirken mantığı elden bırakmayın.

Klavye, fare, kulaklık ve kılıf ile birlikte bakmadığınız için, bunlarla kit de oluşturun lütfen
1400 TL verildikten sonra eklerle bütçe 2000 üzerine zıplamasın sonradan, daha sağlıklı bir eleştiri ve alternatif önerisi olsun diyorum. Yapılamaz demiyorum, incelemede Emin de en iyisidir demiyor. O tabletlerin incelemelerine de bakın, iPad övgüsü ve ürünlere eleştiri göreceksiniz bu arada. Samsung ya da Huawei için çöptür diyen yorumcularımız da var incelediğimizde.
Sırf "Klavye, fare, kulaklık ve kılıf" veriyor diye, niye dandik tablet alayım? Bunu da sorgulamak lazım hocam.

Sırf "Klavye, fare, kulaklık ve kılıf" veriyor diye, niye dandik tablet alayım? Bunu da sorgulamak lazım hocam.
Yahu zaten alın almayın meselesi değil ki bu, neden incelediniz, neden övdünüz diye soruldu. Övmedik diyorum, yok övmüşsünüz deniliyor. Soru soruluyor, neden nasıl diye ben de açıklıyorum. O kadar eder mi deniliyor, videonun zaten değerlendirmesini özetliyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı