Honda civic FD6 vs Renault fluence

laislabonita

Picopat
Katılım
1 Aralık 2020
Mesajlar
447
Çözümler
1
Yer
Gabon
EDC'nin sorunsuz denilebilecek kadar sorunsuz olmasının nedeni ıslak kavrama olması ve vitesleri mantıklı seçip yavaş atmasıdır zaten.

Hocam sen kuru kavrama edc sürmemişsin belliki yokuş aşağı vites düşüren hatta geri kaçıran bir şanzıman sene 2016 ya kadar böyle devam etti. Düşünün sene 2016 ve hala bozuk şanzımanlı araçlar satıyordu fransızlar. Keşke şanzıman arızası ile kalsaydı bir de dci motora kuru kavrama edc de eklenince Turbo arızaları çıktı.

1 yıla yakındır EDC şanzımanlı araba kullanıyorum ve madem kronik bende neden hiçbir sorun yok acaba? EDC şanzımanın kronik bir sorunu yok, aynı 1.3Tce motoru hem Renault hem Mercedes kullanıyor ve kronik bir sorunu yok, Fluence'lerde bulunan 6 ileri olan kuru kavramalarda hafif silekeleme var ama yeni olan 7 ileri ıslak kavramada hiçbir problem yok. Ha çift kavramalarda DSG de benzer sıkıntı var çünkü hala üst segment araçları hariç Passat'ta bile kuru kavrama kullanıyor maalesef.

Kendi söylediğiniz ile kendiniz çelişiyorsunuz. Turbo problemleri yağ kaçakları gibi "kronik" problemleri var dediniz şimdi 1.5DCI problem çıkarmaz hatta cebinizde bayram eder diyorsunuz. Ben gerçekten sizin tam anlamda neyi savunup neyi belirtmek istediğinizi anlamadım.

Hiçbir fluance serisinde ve modelinde ıslak kavrama şanzıman yoktur. Ki kaldı ki konunun başından beri sürüş dinamiği ve Premium hissiyatından bahseden ben yine sıkılmış bir şekilde cevap verme gereği duyuyorum. Eğer otomatik fluance aracınız var ise şanzıman kararsızdır, silkeler hatta vuruntuda yapar. Bu da konfor ve dinamik denen hissiyatları alır götürür.


Ama cvt şanzıman Honda sizi yolda ilerlerken asla sarsmaz vites geçişlerini hissetmezsiniz. Ayrıca bozulmaz. Evet bozulmaz.
 

Ercan OZAN

Kilopat
Moderatör
Katılım
16 Şubat 2016
Mesajlar
1.184
Makaleler
2
Çözümler
5
Hocam sen kuru kavrama edc sürmemişsin belliki yokuş aşağı vites düşüren hatta geri kaçıran bir şanzıman sene 2016 ya kadar böyle devam etti. Düşünün sene 2016 ve hala bozuk şanzımanlı araçlar satıyordu fransızlar. Keşke şanzıman arızası ile kalsaydı bir de dci motora kuru kavrama edc de eklenince Turbo arızaları çıktı.Hiçbir fluance serisinde ve modelinde ıslak kavrama şanzıman yoktur. Ki kaldı ki konunun başından beri sürüş dinamiği ve Premium hissiyatından bahseden ben yine sıkılmış bir şekilde cevap verme gereği duyuyorum. Eğer otomatik fluance aracınız var ise şanzıman kararsızdır, silkeler hatta vuruntuda yapar. Bu da konfor ve dinamik denen hissiyatları alır götürür.


Ama cvt şanzıman Honda sizi yolda ilerlerken asla sarsmaz vites geçişlerini hissetmezsiniz. Ayrıca bozulmaz. Evet bozulmaz.
Birincisi yokuş aşağı inişlerde güvenlik amaçlı şanzıman aynı viteste kalır ve vites yükseltmeyerek motor devri ile fren yapmadan veya daha az fren ile yokuşu inmenize yardımcı olur, bu aşamada yokuşu inerken belirli bir sertlikte frene basarsanız bu defa da bir alt vitese geçerek sürücünün aracı yavaşlatmak istediğini düşünür ve daha çok motor freni yapar. Ha vitesi arttırmak istiyorsanız yani araç aksın diyorsanız gaza hafif dokunur veya manuel'e alıp siz müdahale edebilirsiniz. Gaza dokunursanız şanzıman sizin hızlanmak istediğinizi anlar ve üst vitese geçirir. Ya da dediğim gibi manuel mod bunun için vardır zaten. Bunlar bir arıza değil güvenlik önlemidir.

İkincisi geri kaçırır demişsiniz normaldir çünkü çift kavrama şanzımanlar bildiğiniz manuel şanzıman mantığında çalışır ve aracın hızı 0'a düştüğünde yani durduğunda vitesi boşa alır yoksa kavramayı bitirirsiniz. Tıpkı manuel araçlarda yarım debriyaj beklemek gibi. Bu da bir arıza değildir. Geri kaçırmaması için yokuş kalkış desteği olması gerekmektedir. Yani kimse kimseye bozuk şanzımanlı araç satmadı, sadece sizin gibi sürücüler bu tür şanzımanların çalışma sistemini bilmediği için kullanmayı da beceremedi. Hatta bazı DSG kullanıcıları Launch Control olmayan araçlarında hızlı kalkış yapmak adına N ye alıp devri belirli bir oranda tutup aniden D ye alıyor. Buna değil çift kavrama, Tam otomatik eski sistem şanzımanda olsa, CVT de olsa hiçbir şanzıman uzun süreli dayanamaz. Söylediğim gibi önce kullanıcılar kullanmayı bilmeli. Bizim insanımız daha kullandığı aracın şanzımanının nasıl çalıştığını bilmeden nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeden harala gürele kullanıyor sonra malzemeye suç buluyor.

Üçüncüsü bundan önceki aracım Japon bir marka ve CVT şanzımana sahipti ve 4 senedir kullanıyorum hala da bende sayılır yani kullanmaya devam ediyorum. Evet konforludur, 80 binde bir CVT sıvısı değişimi haricinde bakım gerektirmez ama hissizdir, hantaldır. Gaza basarsınır 5500 devirlere takılır ve bir mobilet gibi vites artırma olmadan hep aynı devirde kalarak sürekli hızlanmaya çalışır. Tabi sabit devirde kalabilmesi de firmanın yazılımına bağlıdır, Örneğin Nissan CVT'ler bu kadar düzgün çalışmaz ve yazılımsal arızalar vermiştir. Bunu internete yazarak kronik bir çok problemin birden fazla araçda aynı şekilde oluştuğunu görürsünüz. Bozulmaz demişsiniz neden bozulmasın? Böyle bir iddia hiçbir kul yapımı malzeme için öne süremezsiniz. Dediğim gibi CVT şanzımanda arıza verecek çok daha az parça vardır ama yazılımı önemlidir. Vites geçişlerini hissetmezsiniz demişsiniz, zaten olmayan bişeyi nasıl hissedeceğiz? O şanzımanda vites geçişi diye bir şey yok. Ayrıca yapısı gereği yüksek torklara dayanamadığı için her araçta kullanılmaz. Siz bu yorumları yaparken EDC hakkında da bilgi sahibi olmadan bence gelip buraya karalamaya çalışmayın.
 
Son düzenleme:
Yukarı