Honda civic FD6 vs Renault fluence

• Konuyu başlatan RDAs
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 74
  • Görüntüleme 10B
EDC'nin sorunsuz denilebilecek kadar sorunsuz olmasının nedeni ıslak kavrama olması ve vitesleri mantıklı seçip yavaş atmasıdır zaten.

Hocam sen kuru kavrama edc sürmemişsin belliki yokuş aşağı vites düşüren hatta geri kaçıran bir şanzıman sene 2016 ya kadar böyle devam etti. Düşünün sene 2016 ve hala bozuk şanzımanlı araçlar satıyordu fransızlar. Keşke şanzıman arızası ile kalsaydı bir de dci motora kuru kavrama edc de eklenince Turbo arızaları çıktı.

1 yıla yakındır EDC şanzımanlı araba kullanıyorum ve madem kronik bende neden hiçbir sorun yok acaba? EDC şanzımanın kronik bir sorunu yok, aynı 1.3Tce motoru hem Renault hem Mercedes kullanıyor ve kronik bir sorunu yok, Fluence'lerde bulunan 6 ileri olan kuru kavramalarda hafif silekeleme var ama yeni olan 7 ileri ıslak kavramada hiçbir problem yok. Ha çift kavramalarda DSG de benzer sıkıntı var çünkü hala üst segment araçları hariç Passat'ta bile kuru kavrama kullanıyor maalesef.

Kendi söylediğiniz ile kendiniz çelişiyorsunuz. Turbo problemleri yağ kaçakları gibi "kronik" problemleri var dediniz şimdi 1.5DCI problem çıkarmaz hatta cebinizde bayram eder diyorsunuz. Ben gerçekten sizin tam anlamda neyi savunup neyi belirtmek istediğinizi anlamadım.

Hiçbir fluance serisinde ve modelinde ıslak kavrama şanzıman yoktur. Ki kaldı ki konunun başından beri sürüş dinamiği ve Premium hissiyatından bahseden ben yine sıkılmış bir şekilde cevap verme gereği duyuyorum. Eğer otomatik fluance aracınız var ise şanzıman kararsızdır, silkeler hatta vuruntuda yapar. Bu da konfor ve dinamik denen hissiyatları alır götürür.

Ama cvt şanzıman Honda sizi yolda ilerlerken asla sarsmaz vites geçişlerini hissetmezsiniz. Ayrıca bozulmaz. Evet bozulmaz.

Hocam sen kuru kavrama edc sürmemişsin belliki yokuş aşağı vites düşüren hatta geri kaçıran bir şanzıman sene 2016 ya kadar böyle devam etti. Düşünün sene 2016 ve hala bozuk şanzımanlı araçlar satıyordu fransızlar. Keşke şanzıman arızası ile kalsaydı bir de dci motora kuru kavrama edc de eklenince Turbo arızaları çıktı.

Hiçbir fluance serisinde ve modelinde ıslak kavrama şanzıman yoktur. Ki kaldı ki konunun başından beri sürüş dinamiği ve Premium hissiyatından bahseden ben yine sıkılmış bir şekilde cevap verme gereği duyuyorum. Eğer otomatik fluance aracınız var ise şanzıman kararsızdır, silkeler hatta vuruntuda yapar. Bu da konfor ve dinamik denen hissiyatları alır götürür.

Ama cvt şanzıman Honda sizi yolda ilerlerken asla sarsmaz vites geçişlerini hissetmezsiniz. Ayrıca bozulmaz. Evet bozulmaz.
Birincisi yokuş aşağı inişlerde güvenlik amaçlı şanzıman aynı viteste kalır ve vites yükseltmeyerek motor devri ile fren yapmadan veya daha az fren ile yokuşu inmenize yardımcı olur, bu aşamada yokuşu inerken belirli bir sertlikte frene basarsanız bu defa da bir alt vitese geçerek sürücünün aracı yavaşlatmak istediğini düşünür ve daha çok motor freni yapar. Ha vitesi arttırmak istiyorsanız yani araç aksın diyorsanız gaza hafif dokunur veya manuel'e alıp siz müdahale edebilirsiniz. Gaza dokunursanız şanzıman sizin hızlanmak istediğinizi anlar ve üst vitese geçirir. Ya da dediğim gibi manuel mod bunun için vardır zaten. Bunlar bir arıza değil güvenlik önlemidir.

İkincisi geri kaçırır demişsiniz normaldir çünkü çift kavrama şanzımanlar bildiğiniz manuel şanzıman mantığında çalışır ve aracın hızı 0'a düştüğünde yani durduğunda vitesi boşa alır yoksa kavramayı bitirirsiniz. Tıpkı manuel araçlarda yarım debriyaj beklemek gibi. Bu da bir arıza değildir. Geri kaçırmaması için yokuş kalkış desteği olması gerekmektedir. Yani kimse kimseye bozuk şanzımanlı araç satmadı, sadece sizin gibi sürücüler bu tür şanzımanların çalışma sistemini bilmediği için kullanmayı da beceremedi. Hatta bazı DSG kullanıcıları Launch Control olmayan araçlarında hızlı kalkış yapmak adına N ye alıp devri belirli bir oranda tutup aniden D ye alıyor. Buna değil çift kavrama, Tam otomatik eski sistem şanzımanda olsa, CVT de olsa hiçbir şanzıman uzun süreli dayanamaz. Söylediğim gibi önce kullanıcılar kullanmayı bilmeli. Bizim insanımız daha kullandığı aracın şanzımanının nasıl çalıştığını bilmeden nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeden harala gürele kullanıyor sonra malzemeye suç buluyor.

Üçüncüsü bundan önceki aracım Japon bir marka ve CVT şanzımana sahipti ve 4 senedir kullanıyorum hala da bende sayılır yani kullanmaya devam ediyorum. Evet konforludur, 80 binde bir CVT sıvısı değişimi haricinde bakım gerektirmez ama hissizdir, hantaldır. Gaza basarsınır 5500 devirlere takılır ve bir mobilet gibi vites artırma olmadan hep aynı devirde kalarak sürekli hızlanmaya çalışır. Tabi sabit devirde kalabilmesi de firmanın yazılımına bağlıdır, Örneğin Nissan CVT'ler bu kadar düzgün çalışmaz ve yazılımsal arızalar vermiştir. Bunu internete yazarak kronik bir çok problemin birden fazla araçda aynı şekilde oluştuğunu görürsünüz. Bozulmaz demişsiniz neden bozulmasın? Böyle bir iddia hiçbir kul yapımı malzeme için öne süremezsiniz. Dediğim gibi CVT şanzımanda arıza verecek çok daha az parça vardır ama yazılımı önemlidir. Vites geçişlerini hissetmezsiniz demişsiniz, zaten olmayan bişeyi nasıl hissedeceğiz? O şanzımanda vites geçişi diye bir şey yok. Ayrıca yapısı gereği yüksek torklara dayanamadığı için her araçta kullanılmaz. Siz bu yorumları yaparken EDC hakkında da bilgi sahibi olmadan bence gelip buraya karalamaya çalışmayın.

Son düzenleme:
Konuyu nasıl buldum bilmiyorum, biraz göz gezdirdim hatalı bilgiler var.

2 aracı karşılaştıracak olursak Civic FD6 konfor ve kalite olarak açık ara önde. Fluence'in dandik plastik hissiyatı, dandik bez koltukları (icon'da bile) ile pek şansı yok.

Performans konusuna gelirsek de top speed'de Civic alır, iki araçla da bunu denedim, Fluence düz yolda 190'ı geçmedi geçen vardır illa ki ama ya yol eğimlidir ya da çok sabırlıdır. Hemen hemen aynı şartlarda Civic ile 210 km hızı gördüm.

Civic alt devirlerde daha canlı ama turbo olmadığı için turbo motor ataklığı yok, 5000 devirden sonra Vtec açıyor ve bu da turbo kadar olmasa da turbo etkisi yapıyor diyebilirim. 0-100 olarak iki araç da yakın performans gösteriyor.

Uzun yolda FD6 vs 1.5 Fluence testi yapmıştık hatta, Fluence havlu atmıştı.

Tasarım ve kalite olarak Civic tercih ederim ama yakıt ekonomisi önemli ise Fluence 1.5 dCi bu konuda çok iyi.
Fabrika verilerini de ekleyelim:

Fluence EDC

Motor Gücü110 hp
ŞanzımanEDC / 6 Vites / Önden Çekiş
Hızlanma 0-100 km/saat11,5 sn
Azami Sürat185 km/saat

Civic FD6

Motor Gücü125 hp
ŞanzımanOtomatik / 5 Vites / Önden Çekiş
Hızlanma 0-100 km/saat10,3 sn
Azami Sürat192 km/saat

Son düzenleme:
Konuyu nasıl buldum bilmiyorum, biraz göz gezdirdim hatalı bilgiler var.

2 aracı karşılaştıracak olursak Civic FD6 konfor ve kalite olarak açık ara önde. Fluence'in dandik plastik hissiyatı, dandik bez koltukları (icon'da bile) ile pek şansı yok.

Performans konusuna gelirsek de top speed'de Civic alır, iki araçla da bunu denedim, Fluence düz yolda 190'ı geçmedi geçen vardır illa ki ama ya yol eğimlidir ya da çok sabırlıdır. Hemen hemen aynı şartlarda Civic ile 210 km hızı gördüm.

Civic alt devirlerde daha canlı ama turbo olmadığı için turbo motor ataklığı yok, 5000 devirden sonra Vtec açıyor ve bu da turbo kadar olmasa da turbo etkisi yapıyor diyebilirim. 0-100 olarak iki araç da yakın performans gösteriyor.

Uzun yolda FD6 vs 1.5 Fluence testi yapmıştık hatta, Fluence havlu atmıştı.

Tasarım ve kalite olarak Civic tercih ederim ama yakıt ekonomisi önemli ise Fluence 1.5 dCi bu konuda çok iyi.
Fabrika verilerini de ekleyelim:

Fluence EDC

Motor Gücü110 hp
ŞanzımanEDC / 6 Vites / Önden Çekiş
Hızlanma 0-100 km/saat11,5 sn
Azami Sürat185 km/saat

Civic FD6 CVT

Motor Gücü125 hp
ŞanzımanOtomatik / 5 Vites / Önden Çekiş
Hızlanma 0-100 km/saat10,3 sn
Azami Sürat192 km/saat
Fluence rahatlıkla 210'u geçiyor ayrıca sizin bindiğiniz aracın kondisyonunu bilmiyorum ancak 50km/h rollda Civic'i yiyor. 5000 devirde vtec açma olayı 6.jenerasyon Civic'te kaldı yeni vtecler gaza basma açısına göre ayarlıyor. Düşük devirlerde atmosferik bir benzinli nasıl turbo dizel bir araçtan daha canlı oluyor onu da anlamadım. Civic konfor olarak daha iyi.

Fluence rahatlıkla 210'u geçiyor ayrıca sizin bindiğiniz aracın kondisyonunu bilmiyorum ancak 50km/h rollda Civic'i yiyor. 5000 devirde vtec açma olayı 6.jenerasyon Civic'te kaldı yeni vtecler gaza basma açısına göre ayarlıyor. Düşük devirlerde atmosferik bir benzinli nasıl turbo dizel bir araçtan daha canlı oluyor onu da anlamadım. Civic konfor olarak daha iyi.
Ben çok fazla Fluence sattım zamanında, 5-10.000 km'deki araçlar da dahil. Fabrika verileri de ortada zaten, 0-100 olarak Cıvıc fabrika verilerine göre de daha hızlı.

Atmosferik motorlar düşük devirlerde daha canlıdır, gaz tepkileri daha iyidir. turbo motorlar turbo devreye girene kadar cansızdır.
50 km roll diye bir şey ilk defa duyuyorum.

Geri
Yukarı