Hoparlörden gelen cızırtı sesleri

hakan yaeger

Megapat
Makaleler
21
Daha fazla  
Herkese merhaba, bu konuda uzun zamandır çözümünü bulmaya çalıştığım ama bulamadığım bir sorundan bahsedeceğim.

Hoparlörden çok rahatsız edici şekilde cızırtı sesleri geliyor. Eski sistemimde de bu sorunu yaşıyordum, ama anakartımın eski olmasına bağlamıştım. Şimdi yeni bir sisteme geçtim, B460M-A PRO anakart kullanıyorum ve yine aynı sorunu yaşıyorum. Hoparlörden sabit bir şekilde cızırtı sesleri geliyor. Fareyi oynatmaya başladığımda ses çok fazla artıyor, sistemde olan şeylere hoparlör tepki veriyor gibi anlayacağınız. Diske okuma yazma yaparken de böyle bir durum oluyor.
İsterseniz videoya alıp paylaşabilirim.

Sorunu yeni sistemimle ilk başlarda yaşamıyordum, veya dikkatimi çekmemişti. Maalesef evde başka bir hoparlör yok, bu yüzden farklı bir hoparlörle deneme şansım da yok. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese merhaba, bu konuda uzun zamandır çözümünü bulmaya çalıştığım ama bulamadığım bir sorundan bahsedeceğim.

Hoparlörden çok rahatsız edici şekilde cızırtı sesleri geliyor. Eski sistemimde de bu sorunu yaşıyordum, ama anakartımın eski olmasına bağlamıştım. Şimdi yeni bir sisteme geçtim, B460M-A PRO anakart kullanıyorum ve yine aynı sorunu yaşıyorum. Hoparlörden sabit bir şekilde cızırtı sesleri geliyor. Fareyi oynatmaya başladığımda ses çok fazla artıyor, sistemde olan şeylere hoparlör tepki veriyor gibi anlayacağınız. Diske okuma yazma yaparken de böyle bir durum oluyor.
İsterseniz videoya alıp paylaşabilirim.

Sorunu yeni sistemimle ilk başlarda yaşamıyordum, veya dikkatimi çekmemişti. Maalesef evde başka bir hoparlör yok, bu yüzden farklı bir hoparlörle deneme şansım da yok. Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler şimdiden.
Hocam hoparlöre tık tık yapıp kafasına filan hafifçe vurmayı denediniz mi ? Ben de en son iş görüyordu temassızlık oluyordu.

Ses sistemi varsa filtre devresi hasarlı. Parazit yapıyor sistem ile ses sistemi birbirine. Aynı prize, aynı faza takılı olduğunda yapar. Ses sistemi ile sistemi ayrı faza denk getirirseniz ses çıkmaz mesela. Tabii bu mantıklı bir çözüm değil. Sadece diyagnostik amaçlı denenebilir.

Ses sistemi varsa filtre devresi hasarlı. Parazit yapıyor sistem ile ses sistemi birbirine.
Ses sistemi bulunmuyor hocam. 1+1 hoparlör kullanıyorum.
Anakartın ses yongasıdan kaynaklandığını düşünmüyorum, jak temassızlık yapıyor olabilir ya da artık hoparlörün emekliye ayrılma zamanı gelmiş. :)
Hoparlörün kalitesiz olmasından kaynaklanıyorsa mümkün olabilir hocam. Hadron marka hoparlör kullanıyorum. Zamanında 40 lira gibi bir fiyata almıştım, 4-5 senedir kullanıyorum.

Ses sistemi bulunmuyor hocam. 1+1 hoparlör kullanıyorum.
O bir ses sistemi zaten. Harici bir ses kaynağı kullanıyorsunuz sonuçta. Kalitesiz bir filtre veya arızalı bir filtre sebebi ile yaşıyorsunuz bunu. Kaynak ile ses çıkışı aynı güç kaynağına bağlıysa, parazit kaçınılmaz olur. İyi bir filtre olursa bunu duymazsınız. Mesela; eskiden arabalarda ses sistemi taktığımızda alternatör sesi sese yansırdı. Sebebi ise kötü filtreleme idi. Şimdi de benzer bir derdi siz evde yaşıyorsunuz.

Bu sorun bende de var fakat çözemedim, geçenler de ses driverını güncelledim sonra bir ses bozuldu. PC tekrar açtığımda düzeldi şu an düzelmiyor, çok acayip bir olay. Hoparlörün bozuk olduğuna da inanmıyorum, hiç problem yok 1 senedir kullanıyorum bazen bir şeyler ile çakışıyor ama bulamadım. 🙂

Geri
Yukarı