HP 15-DB1063NT termal macun değişimi sonrası performans düşüşü

naber adamım

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba sorunum şu: Benim laptopumun işlemcisi 2.57 GHz de sabitleniyordu ama Boost frekansı ile 3.5'lere çıkabiliyor ki önceden çıkıyordu sonradan böyle bir sorun oldu laptop sadece boştayken 3 GHz'leri görüyordu.
Bende bu konuyu araştırdım ve ısıdan dolayı olduğunu ariyeten termal macun değiştirme fan temizleme gibi şeyleri yapacağımı öğrendim.
Laptopu serviste temizlettirdim ve termal macun değişimi yaptırdım ama laptop eskisinden daha kötü olmuştu. Isınıp kapandığını görmediğim laptop altında fan varken bile kapanır oldu Minecraft Dungeons ETS 2 gibi oyunlarda büyük performans düşüşü var.
Böyle sorunlar baş gösterince Cooler Master'ın termal macunlarından birini aldım vatandan ve termal macunu herhalde 3-4 kez değiştirdim.
Hem standart şekilde sürdüm çok ince sürdüm sadece nokta sıkıp basınçla yayılmasını istedim bunlarda olmayınca sinirlenip işlemcinin üstünü termal macunla kapladım hiçbir türlü bir değişiklik olmadı.
Konu biraz uzun oldu ama neyse :D
Laptopum: HP 15-DB1063NT

Termal macunu fazla taşırmış veyahut gereğinden daha az sürmüş olabilirler. Kendi deneyimimden söylüyorum eğer mahalle serviscisine verdiyseniz vay halinize. Servise gönderin garantiniz bile olmasa, elinizde kalır. Mahalle serviscisinden kastım tam olarak kendini servisci olarak tanıtıp bir şey bilmeyen insanlar. Hp'nin kendi özel servisine gönderin. Biraz daha uğraşırsanız sanırım bir şeyleri bozacaksınız, imkanınız varsa termal macunun işlemci dışında başka yerlere sürülüp sürülmediğine bakın.

Termal macunu fazla taşırmış veyahut gereğinden daha az sürmüş olabilirler. Kendi deneyimimden söylüyorum eğer mahalle serviscisine verdiyseniz vay halinize. Servise gönderin garantiniz bile olmasa, elinizde kalır. Mahalle serviscisinden kastım tam olarak kendini servisci olarak tanıtıp bir şey bilmeyen insanlar. HP'nin kendi özel servisine gönderin. Biraz daha uğraşırsanız sanırım bir şeyleri bozacaksınız, imkanınız varsa termal macunun işlemci dışında başka yerlere sürülüp sürülmediğine bakın.

Doğru söylüyorsunuz hocam ama HP'nin kendi yetkili servisine verdim.
Hemde 2 kez ama 2 sindede hiçbir şey olmadı.

Edit: Termal macun konusunda zaten konu başlığına yazdığım gibi 3-4 kez sürdüm ve her türlü sürme şeklini denedim ama sonuç yok :(

Doğru söylüyorsunuz hocam ama HP'nin kendi yetkili servisine verdim.
Hemde 2 kez ama 2 sindede hiçbir şey olmadı.

Edit: Termal macun konusunda zaten konu başlığına yazdığım gibi 3-4 kez sürdüm ve her türlü sürme şeklini denedim ama sonuç yok :(
Merhaba sanırım aynı işletim sistemini kullanıyoruz yine de sisteminizi belirtebilir misiniz? Ek olarak fanın doğru takılıp takılmadığını, en ufak oynama olmadığını ve iyice temizlendiğine dikkat edin. Çok temiz olsa da bir demir veyahut ufak bir kir parçası dönmesini engelliyor olabilir. Fazla ısınma olduğu için laptop fanı kullanıyor musunuz? Kaç saat oynuyorsunuz ve kaç yılın ardından termal macunu değiştirttiniz?

Merhaba sanırım aynı işletim sistemini kullanıyoruz yine de sisteminizi belirtebilir misiniz? Ek olarak fanın doğru takılıp takılmadığını, en ufak oynama olmadığını ve iyice temizlendiğine dikkat edin. Çok temiz olsa da bir demir veyahut ufak bir kir parçası dönmesini engelliyor olabilir. Fazla ısınma olduğu için laptop fanı kullanıyor musunuz? Kaç saat oynuyorsunuz ve kaç yılın ardından termal macunu değiştirttiniz?

1.işletim sistemim Windows 11.
2. fanı çok kez kontrol ettim çıkarıp taktım herhangi bir sorun yok fan gayet güzel temizlenmiş
Ve herhangi bir parça dönmesine engel olmuyor.
3. evet laptop fanı kullanıyorum ama artık laptop fanı varken bile ısıdan kapanır oldu.
4. oynayabilsem 3-4 saat oynayacağım ama mesela ETS 2 oynarken 30-40 dk nin sonunda laptop ısıdan kapanıyor ve PC'yi tekrar açıp oyun devam ediyorum.
5. sanırım 3 yılın ardından sonra termal macun değişitirdim.

1.işletim sistemim Windows 11.
2. fanı çok kez kontrol ettim çıkarıp taktım herhangi bir sorun yok fan gayet güzel temizlenmiş
Ve herhangi bir parça dönmesine engel olmuyor.
3. evet laptop fanı kullanıyorum ama artık laptop fanı varken bile ısıdan kapanır oldu.
4. oynayabilsem 3-4 saat oynayacağım ama mesela ETS 2 oynarken 30-40 dk nin sonunda laptop ısıdan kapanıyor ve PC'yi tekrar açıp oyun devam ediyorum.
5. sanırım 3 yılın ardından sonra termal macun değişitirdim.
Isıdan kapanması hiç hayla alamet değil. Windows 11 bilgisayarınızın sistemine fazla ağır geldiği için ısınma yapıyor olabilir mi bilemedim açıkçası. Hp'nin kendi servisi bile bozduysa bilgisayarı... Windows 11 cpu seviyesini çıkartıyor da olabilir bilmeden yorum yapmayacağım lakin windows 11den önce böyle bir problem yoksa sisteminizi windows 10a döndürmenizi tavsiye ederim...

Isıdan kapanması hiç hâlâ alamet değil. Windows 11 bilgisayarınızın sistemine fazla ağır geldiği için ısınma yapıyor olabilir mi bilemedim açıkçası. HP'nin kendi servisi bile bozduysa bilgisayarı... Windows 11 CPU seviyesini çıkartıyor da olabilir bilmeden yorum yapmayacağım lakin Windows 11'den önce böyle bir problem yoksa sisteminizi Windows 10'a döndürmenizi tavsiye ederim...

3250u veya 3200U işlemciler Windows 11 için yetiyor sorun o değildir hocam.

Isıdan kapanması hiç hâlâ alamet değil. Windows 11 bilgisayarınızın sistemine fazla ağır geldiği için ısınma yapıyor olabilir mi bilemedim açıkçası. HP'nin kendi servisi bile bozduysa bilgisayarı... Windows 11 CPU seviyesini çıkartıyor da olabilir bilmeden yorum yapmayacağım lakin Windows 11'den önce böyle bir problem yoksa sisteminizi Windows 10'a döndürmenizi tavsiye ederim...

Haklısınınz bende düşündüm ama Windows 10 da bu sorun ortaya çıktı zaten :D
Her türlü şeyi denedim açıkçası laptopu Linux Mint bile yaptım öyle söyleyeyim.

Edit: İnşallah hiçbir yerden bulamadığım yardımı buradan bulabilirim çünkü bu sorun 3 aydır falan var ve termal macunu silip laptopu çalıştırıp yakmama az kaldı 😡

Yeni konular

Geri
Yukarı