Çözüldü HP 255 G7 BIOS'ta çok sesli çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

EZİC AJANI

Decapat
Makaleler
1
Selamlar, elimde HP 255 G7 Ryzen 3 3200u işlemcili bir laptop var. Bu laptop bazen oyun oynarken (ne kadar düşük FPS alsam da oynuyorum) ve BIOS menüsünde fanları uçak gibi çalışıyor ve gittikçe artıyor ve bu durum beni korkutmaya başladı. Donanımsal bir şey yapamam, termal macun falan süremem, sizce yazılımsal olarak ne yapmalıyım? Laptopun fanlarını saç kurutma makinesi ile temizlemeli miyim?
Fan Always On ayarı Enabled bu arada.

Çözüm
Hocam BIOS güncellemesini yapabiliyorum, telaşlanmayın, o ayarı kapatıp oyun oynadım, bu seferde soba gibi oldu laptop, gereksiz dosyaları silip BIOS güncelleyeceğim.
Yapacağın işlemler maalesef ki ısınma sorununu gidermeyecektir... Bilgisayar emanet ise sahibi olan kişiye de bir danışıp termal macunu değişikliğine başvurun. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir bilgisayarcıya yaptırmanızı öneririm. Yoksa işlemci Arstotzka'nın sınır duvarı gibi patlayacak elinizde 😁
Biosta çok normal fanın uçması. Yapabilecekleriniz fanlarınızın hava aldığından emin olun win 10 arkaplan uygulmalarını kapatın ve biosu en yeni hangisi varsa ona yükseltin.

"Fan Always On" ayarı açıksa BIOS menüsüne girdiğinizde, çıkana kadar çalışır fanlar. Bunu kapatmanızı öneririm. Eğer BIOS dışında, işletim sistemi açıkken aynı şeyi yapmıyorsa sorun yoktur. Ayarı devredışı bırakıp geri dönüş yapın bize.

BIOS'ta çok normal fanın uçması. Yapabilecekleriniz fanlarınızın hava aldığından emin olun Win 10 arka plan uygulmalarını kapatın ve BIOS'u en yeni hangisi varsa ona yükseltin.

"Fan Always On" ayarı açıksa BIOS menüsüne girdiğinizde, çıkana kadar çalışır fanlar. Bunu kapatmanızı öneririm. Eğer BIOS dışında, işletim sistemi açıkken aynı şeyi yapmıyorsa sorun yoktur. Ayarı devre dışı bırakıp geri dönüş yapın bize.

Hocalar o ayarı kapattım fakat şimdi oyun oynarken işlemci sıcaklığı biraz daha zorlansa 3 haneli rakamlara çıkacak, ne yapmalıyım? Bu arada yazdığınız için teşekkürler.

Hocalar o ayarı kapattım fakat şimdi oyun oynarken işlemci sıcaklığı biraz daha zorlansa 3 haneli rakamlara çıkacak, ne yapmalıyım? Bu arada yazdığınız için teşekkürler.
Bilgisayarınızın termal macununu ne zaman yenilediniz? Daha doğrusu, yenilediniz mi? Eskimiş termal macun yüzünden söz konusu olabilir bu sıcaklık. Fanınızı da bir güzel temizleyin. Glory to Arstotzka.

Bilgisayarınızın termal macununu ne zaman yenilediniz? Daha doğrusu, yenilediniz mi? Eskimiş termal macun yüzünden söz konusu olabilir bu sıcaklık. Fanınızı da bir güzel temizleyin. Glory to Arstotzka.

Hocam bilgisayar emanet, yenileyemem maalesef. Bilgisayardaki gereksizleri silip fazla yüklenmesem azalır mı bu durum? Thank you mertati. Glory to Arstotzka!

Hocam bilgisayar emanet, yenileyemem maalesef. Bilgisayardaki gereksizleri silip fazla yüklenmesem azalır mı bu durum? Thank you mertati. Glory to Arstotzka!
Elbette, gereksizleri silmeniz biraz da olsa sistemi hızlandıracaktır. RAM miktarını da öğrenebilir miyim?

Geçici dosyaları silmek için:

1. Görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın ve sonuç listesinden Disk Temizleme'yi seçin.
  2. Temizlemek istediğiniz istediğiniz sürücüyü ve ardından Tamam'ı seçin.
  3. Silinecek dosyalar bölümünde silmek istediğiniz dosya türlerini seçin. Dosya türünün açıklamasını görmek için dosya türünü seçin.
  4. Tamam'ı seçin.

Elbette, gereksizleri silmeniz biraz da olsa sistemi hızlandıracaktır. RAM miktarını da öğrenebilir miyim?

Geçici dosyaları silmek için:

1. Görev çubuğundaki arama kutusuna disk temizleme yazın ve sonuç listesinden Disk Temizleme'yi seçin.
  2. Temizlemek istediğiniz istediğiniz sürücüyü ve ardından Tamam'ı seçin.
  3. Silinecek dosyalar bölümünde silmek istediğiniz dosya türlerini seçin. Dosya türünün açıklamasını görmek için dosya türünü seçin.
  4. Tamam'ı seçin.

İşlemcim: AMD Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile GFX 2.60 GHz
RAM: 8,00 GB (kullanılabilir: 5,95 GB) 2400 MHz
Ekran kartı entegre ekran kartı, Vega 3
Depolama: Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 250 GB SSD

Aslında format atmak gerekiyor bilgisayara fakat emanet olduğu için atamayacağım, BIOS'u güncelleyip gereksiz dosyaları silersem çözüm olur değil mi hocam?

İşlemcim: AMD Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile GFX 2.60 GHz
RAM: 8,00 GB (kullanılabilir: 5,95 GB) 2400 MHz
Ekran kartı entegre ekran kartı, Vega 3
Depolama: Samsung MZVLQ256HAJD-000H1 250 GB SSD

Aslında format atmak gerekiyor bilgisayara fakat emanet olduğu için atamayacağım, BIOS'u güncelleyip gereksiz dosyaları silersem çözüm olur değil mi hocam?
Kesinlikle çözüm olmaz. Sadece az da olsa bir hızlanma söz konusu olur. BIOS güncelleme işine hiç girme, verilerini kurtaramayacağın bir yola girebilirsin. "Fans Always On" seçeneğini de kapattıktan sonra ana sorununuz çözüldü mü?

Kesinlikle çözüm olmaz. Sadece az da olsa bir hızlanma söz konusu olur. BIOS güncelleme işine hiç girme, verilerini kurtaramayacağın bir yola girebilirsin. "Fans Always On" seçeneğini de kapattıktan sonra ana sorununuz çözüldü mü?
Hocam BIOS güncellemesini yapabiliyorum, telaşlanmayın, o ayarı kapatıp oyun oynadım, bu seferde soba gibi oldu laptop, gereksiz dosyaları silip BIOS güncelleyeceğim.

Geri
Yukarı