HP Compaq 6510b sitesinde yazan "genişleme yuvaları: PCI" doğru mu?

Selimoex

Decapat
Daha fazla  
Merhaba. Anakartımı satan bir sitede genişleme yuvaları: PCI yazıyor. Doğru mudur? Var mıdır? Fotoğraf da bırakacağım siteyi de. https://tr.aliexpress.com/i/863588454.html?gatewayAdapt=glo2tur satın almayacağım. Sadece doğru mudur? Var mı onu söylerseniz sevinirim. Herhalde resimdeki siyah slot olan.

1663866906740.png

1663867046838.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hattın varlığından bahsediyor, ki bu da normal. Masaüstü bilgisayar anakartlarındaki gibi ekran kartı değiştirebileceğiniz bir PCI-e slotu olduğu anlamına gelmiyor bu. Siyah slot dediğiniz şuysa o RAM slotu:

1663867046838.png

Hattın varlığından bahsediyor, ki bu da normal. Masaüstü bilgisayar anakartlarındaki gibi ekran kartı değiştirebileceğiniz bir PCI-e slotu olduğu anlamına gelmiyor bu. Siyah slot dediğiniz şuysa o RAM slotu:

Eki Görüntüle 1525183

Yok hocam zaten sadece burada değil ben aygıt yöneticisinde sistem aygıtlarında PCI veri yolu var sonra hocam datasheet de laptop özelliklerinde PCI yazıyor yani bir de orada 2 tane slot var siyah beyaz siyah olan RAM. Olarak geçiyor ne blm belki takılabilir diye girişleri benziyor.

@Bora Dere hocam bunu görüp cevap verirseniz çok sevinirim.

Dosya Ekleri

• IMG-20220913-WA0002.jpg
    IMG-20220913-WA0002.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 8
    IMG-20220913-WA0002.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleme:
Bahsettiğiniz şeyler ilk mesajımda dediğimle aynı mantıkta. Zaten ekran kartı attığınız görselde CPU soketinin yanında (mor soket) görülüyor. Buradan da anlaşılabilir, ekran kartınız değişmiyor. Beyaz slot nedir bilemedim ama MXM slotu olmadığı bariz.

Bahsettiğiniz şeyler ilk mesajımda dediğimle aynı mantıkta. Zaten ekran kartı attığınız görselde CPU soketinin yanında (mor soket) görülüyor. Buradan da anlaşılabilir, ekran kartınız değişmiyor. Beyaz slot nedir bilemedim ama MXM slotu olmadığı bariz.

Hocam bakım şimdi ben bu konuyu çok araştırdım evet o ekran kartı ben onu değişmicem o entegre ve doğru MXM slotu değil fakat o beyaz slot PCI slotu olma ihtimali olabilir hocam zaten. Nereye baksam PCI var sistem aygıtlarında PCI var ve o beyaz slot pcmcıa slotu pcmcıa slotuda PCI girişini destekliyor bunun bir üst modeli HP 8510p de o benzer slota o ekran kartı takılıyor fotoğraf koyacağım. Şimdi tabii ki şey diyeceksiniz anakartlari aynı değil HP comqaq 8510p anakartinın bütün özellikleri bende de var onunda fotoğrafını koyacağım(siyah olan. HP comqaq 8510p datasheet) (kırmızı olan HP comqaq 6510p datasheet) + zaten sitede genişleme yuvası zaten nedir biliyorsunuzdur. Orada PCI yazıyor mesela bazı anakartlarda PCI yazmıyor + bu PCI Intel üretmiş ve benim laptop Intel yapımı. Bunların okuyup cevap. Verirseniz sevinirim.

@Bora Dere bir de hocam şey masaüstü PCI slotuyla laptop anakart PCI slotları aynı değildir belirtmek isterim.

Dosya Ekleri

• unknown.png
    unknown.png
    360,1 KB · Görüntüleme: 8
    IMG-20220913-WA0002.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 13
  • IMG-20220913-WA0003.jpg
    IMG-20220913-WA0003.jpg
    141,3 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Son düzenleme:
o slotun ne olduğunu öğrendim, o da RAM slotu:

Düzenleme: Üstünkörü bakmışım, aynı slot değil bu. Araştırmaya devam ediyorum.

Dediğim geçerli. Bahsettiğiniz tüm PCI ibareleri dediğim gibi hattın varlığından bahsediyor.

Hocam ben hattın varlığından derken nasıl yani, anlamadım hocam. Oralara RAM takılabilir ama oraya pcmcıa ses kartı. Tamam gördüm bir videoda. Peki hocam hadi hattın varlığından diyelim de peki aygıt yöneticiden bunlar hattın varlığı olamaz ki? PCI veri yolu diyor hocam. Hadi onları geçtim laptop özelliklerinde PCI contrell yazıyor hocam, fark ettiyseniz PCI giriş slotlarina çok benziyor. Ben de çok araştırdım çünkü zor bir konu. Ben de sizinle birlikte araştırıyorum. Ama maalesef hocam o beyaz slotla benim anakartta olan slot aynı değil, iyi bakarsanız anlarsınız. Onun da fotosunu koyacağım. Ve hocam üst link de RAM takılı olan slot ve benim anakartta slot olan yerle aynı değil.

@Bora Dere ama hocam benim düşüncem siyah olan RAM çünkü Max RAM laptopta 8 görünüyor. Bence birisi beyaz PCI ama gene araştıralım. Ve hocam şu siteyede bakabilirsiniz ses kartı pcmcıa 247.31EGP |HP COMPAQ 6510B PÖrrrrralортама аудиа слотом PCMCIA 6050 a2085501|Dizüstü Bilgisayar Tamir Bileşenleri| - AliExpress bakın hocam fotoğrafa bizimki gibi 2 slot var. Birisine RAM öbürüsüne pcmcıa ses kartı takmış. Video kalitesi maalesef düşük. Ve hocam dikkatli bakarsanız tam benim anakartımın olduğu o slota takmıştır tam aynı yerdeler.

1664055456890.png

@Bora Dere peki hocam benim burada amaçladığım şey dikkatli bakarsanız o slota taktığı pcmcıa ses kartının girişi ve NVIDIA GeForce GT 555m girişleri çok aynı. Ben bunu oraya takmayı planlıyorum. Bunu yapabilsem bayağı bir işe yarayacak çünkü hocam bu koşullarda maalesef PC almak zor.

1664055612921.png

Dosya Ekleri

• 20220925_002045.jpg
    20220925_002045.jpg
    156,4 KB · Görüntüleme: 6
  • 20220925_001321.jpg
    20220925_001321.jpg
    333,1 KB · Görüntüleme: 16
  • 20220925_001334.jpg
    20220925_001334.jpg
    366,7 KB · Görüntüleme: 5
Son düzenleyen: Moderatör:
Ve hocam üst linkte RAM takılı olan slot ve benim anakartta slot olan yerle aynı değil.
O yüzden üstünü çizdim zaten. 9 saat otobüs yolculuğu üstüne 2 saat uykuyla baktım, fark edememişim.

...siyah olan RAM...
Öyle zaten, ilk mesajımda bunu yazdım.

O videoyu ben de gördüm, artık çok yorulduğumu fark ettiğim için daha çok araştıramadan yatmıştım.

Yalnız şu an benim de kafam karıştı. Evet, videodaki ürünle attığınız linkteki ürün aynı ama PCMCIA slotu gördüğüm kadarıyla pinli bir yapıda:

PCMCIA_Amiga_Replacement_Slot_AMIGAstore_01.jpg

Takılan kartla burası uyuşmuyor. Kaldı ki "girişleri çok aynı" diye bir şey yok. Üstüne üstlük PCMCIA GPU diye bir şey de yok. Velev ki ikisi de var ve aldınız, taktınız ekran kartı. Nasıl soğutacaksınız? Cihazda zaten bir tane fan var, oraya uzanan bakır ısı borusu, bloğu da yok. Zaten bir kere almayı düşündüğünüz ekran kartına bakarsanız orasında burasında laptop anakartına tutturmak için vida yerleri var. Sizin anakartınızda bu da yok.

O yüzden üstünü çizdim zaten. 9 saat otobüs yolculuğu üstüne 2 saat uykuyla baktım, fark edememişim.

O videoyu ben de gördüm, artık çok yorulduğumu fark ettiğim için daha çok araştıramadan yatmıştım.

Yalnız şu an benim de kafam karıştı. Evet, videodaki ürünle attığınız linkteki ürün aynı ama pcmcıa slotu gördüğüm kadarıyla pinli bir yapıda:

Eki Görüntüle 1527231

Takılan kartla burası uyuşmuyor. Kaldı ki "girişleri çok aynı" diye bir şey yok. Üstüne üstlük pcmcıa GPU diye bir şey de yok. Velev ki ikisi de var ve aldınız, taktınız ekran kartı. Nasıl soğutacaksınız? Cihazda zaten bir tane fan var, oraya uzanan bakır ısı borusu, bloğu da yok. Zaten bir kere almayı düşündüğünüz ekran kartına bakarsanız orasında burasında laptop anakartına tutturmak için vida yerleri var. Sizin anakartınızda bu da yok.

Yok hocam attığınız slot farklı ben onu demiyorum pcmcıanın ses kartının giriş kısmı sizin gösterdiğiniz slot farklı bir şey fotoğrafda işaretleyeceğim. Ben pcmcıa GPU diye zaten bir şey yok hocam ben fotoğrafda gösterdiğim NVIDIA GeForce GT 555m takmayı düşünüyorum. Pcmcıa ses kartının giriş yerleri o sizin gösterdiğiniz farklı yani sizinki pcmcıa slotu ben pcmcıa slotunun giriş kısmını kastetmiştim o giriş kısmı benim slota takılıyor ve o giriş kısmına PCI deniliyor.

Yalnız şu an benim de kafam karıştı. Evet, videodaki ürünle attığınız linkteki ürün aynı ama pcmcıa slotu gördüğüm kadarıyla pinli bir yapıda:

Eki Görüntüle 1527231

Takılan kartla burası uyuşmuyor. Kaldı ki "girişleri çok aynı" diye bir şey yok. Üstüne üstlük pcmcıa GPU diye bir şey de yok. Velev ki ikisi de var ve aldınız, taktınız ekran kartı. Nasıl soğutacaksınız? Cihazda zaten bir tane fan var, oraya uzanan bakır ısı borusu, bloğu da yok. Zaten bir kere almayı düşündüğünüz ekran kartına bakarsanız orasında burasında laptop anakartına tutturmak için vida yerleri var. Sizin anakartınızda bu da yok.

Hocam şu an takılsın sonrasını düşünürüm. Ve anlıyorum hocam yorgun olabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• IMG-20220925-WA0000.jpg
    IMG-20220925-WA0000.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG-20220925-WA0001.jpg
    IMG-20220925-WA0001.jpg
    72,2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG-20220925-WA0002.jpg
    IMG-20220925-WA0002.jpg
    103,3 KB · Görüntüleme: 4
Takılsın sonrasını düşünürüm diye bir şey de yok. Soğutmasız GPU 100 dereceyi geçince düşünemezsiniz bir şey. Diyeceğimi dedim, düşünceniz mantıksız ve önermiyorum. Uyumlu mu ona bile emin değiliz.

Yeni konular

Geri
Yukarı