HP Compaq Mini CQ10-700ST Notebook'a Can Vermek

sergun26

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, zamanında satın almış olduğum bu eski ve güçsüz notebookuma küçük bir upgrade yapmayı düşünüyorum. Öncelikle SSD tavsiyesi istiyorum, HDD'de bad sector bulunmakta. HDD can çekişiyor ve bağırıyor. Maksimum 170 TL civarlarında olması lazım. 60 GB benim için yeterli, internette gezmek için surf bilgisayarı yapabilirim.

RAM 2 GB yapmayı düşünüyorum, ancak HP'nin sitesinde maksimum 1 GB desteklediği yazıyor. Zaten fabrikadan 1 GB çıkışlı olarak yazıyor. RAM yükseltemez miyim? Yükseltebiliyorsam tek slot mu var çift slot mu? Ona göre 1 GB daha ek yaparım, yada 1 GB'yi çıkartıp tek modül 2 GB takarım.

Şimdiden teşekkürler.

Burada tek slotlu ve 1 ya da 2GB destekler şeklinde belirtilmiş ama senin dediğin Türkçe sayfada 1 denilmiş.

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02842192

2lik alıp almamak sana kalmış, normalde işlemci maks. 2GB'e kadar destekliyor ama alt modele özel kısıtlama varsa biraz uğraştırır; gerçi internetten alırsan 2 haftaya kadar iade hakkın var.

Dediğin amaç için Linux Mint Cinnamon kullanmanı tavsiye ederim şayet Windows kullanıcısı isen.

Burada tek slotlu ve 1 ya da 2GB destekler şeklinde belirtilmiş ama senin dediğin Türkçe sayfada 1 denilmiş.

http://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c02842192

2lik alıp almamak sana kalmış, normalde işlemci maks. 2GB'e kadar destekliyor ama alt modele özel kısıtlama varsa biraz uğraştırır; gerçi internetten alırsan 2 haftaya kadar iade hakkın var.

Dediğin amaç için Linux Mint Cinnamon kullanmanı tavsiye ederim şayet Windows kullanıcısı isen.
Annem kullanacak, şuanda bilgisayarda Ubuntu kurulu ve bilgisayarı kullanmakta zorlanıyor. O yüzden Windows kuracağım.
İade olaylarıyla uğraşmak istemiyorum, 1 GB RAM ve tavsiye gelecek bir SSD ile Windows 10 kaldırır mı?

Yorar ama kaldırması gerek.
Windows 10 Specifications - Microsoft

Ben de normalde Windows kullanıcısıyım, yedek makinaya (tek çekirdekli) -Linux'dan da anlamam ama- Linux Mint Cinnamon kurdum, yabancılık yok, driver sorunu yok. Firefox'u tıklıyorum açılıyor, herşey daha hızlı, başlat menüsü de var, yabancılık çekmez zaten senin makinaya Ubuntu bence fazla.

Konu günceldir, makine şuanda yanımda değil. İzmir'e dönünce harddisk testlerini de atarım. Hala tavsiyelerinizi bekliyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı