HP Compaq PC BIOS Şifresi sıfırlama

odunq

Hectopat
Daha fazla  
Bir bilgisayar aldım fakat SFF olduğundan anakart standartlardan farklı. Açıldığında sadece power-on password sorusunu soran bir sistemle karşı karşıyayım. Kasanın modeli: HP Compaq Pro 6305 small form factor PC.
BIOS pili çıkarıp deneme, jumper ile sıfırlama, CMOS yazan düğmeyle sıfırlama yöntemlerinin hiçbiri işe yaramadı.
Program ile sıfırlama yöntemlerini ise şifre ekranından başka hiçbir şeye ulaşamadığım için deneyemiyorum.
3 kere yanlış girdiğimde herhangi bir kod da bulunmuyor.

Şifreyi kim koydu.

Laptop çalıntı mı?
Çalıntı değilse dolandırıldın.
İlk olarak ortada bir laptop yok.
İkincisi aldığım SFF kasa sahibi şifreyi unutmuş bulamıyormuş bu şekilde satıyordu belki çözebilirim, değerlendiririm diye aldım.
Üçüncüsü neden dolandırıldım, onu anlamadım.

BIOS Jumper ile herkes sorunu çözmüş, sen nasıl çözemedin?

Ben neden çözülmediğini sormaya geldim zaten.
Attığınız linkte belirtilen olsun buna benzer kasanın youtubedeki videolarında olsun hemen hemen benzer yöntem var. Yeşil jumperi çıkarıp kapat aç, diyor. Kullanma kılavuzu ve videolarda kasayı kapatmak gerektiği de söyleniyor. Kasayı kapatmanın mantığı kapağın kulp tarafının altında bir switch bulunması sanıyorum. O switch anakarta bağlı ve kapak kapanması ile bir şeyler tetikliyor büyük ihtimalle.

Şimdi standart prosedürde jumperi çıkarmaktan, CMOS düğmesini kullanmaktan, kasanın kapağını kapatmaktan ve bilgisayarı açıp kapatmaktan bahsediyor.
Bunlardan;

Jumperin zaten devreyi kesmekten başkaca bir görevi olamaz çıkartınca devreyi kesmiş oluyor. Sorun çıkacak bir parça olarak görmüyorum.

CMOS düğmesi kullanıldığı bütün kaynaklarda bahsedilmemiş ama sorunluysa sıkıntı ondan kaynaklanabilir.

Kasa kapağı altındaki switchin görevini tam bilmiyorum ama işlemiyorsa algılama yapmadığı için işlemi tamamlayamıyor olabilirim.

Bilgisayarı açıp kapama konusunda da her düğmeye bastığımda açılış kapanış sağlandığı için sorun olduğunu sanmıyorum.

Bu elemanlardan birinde problem olduğu için mi yoksa sıfırlanamaz şekilde de bir şifre durumu olabilir mi anakartta bilemiyorum.

Son düzenleme:
İlk olarak ortada bir laptop yok.
İkincisi aldığım SFF kasa sahibi şifreyi unutmuş bulamıyormuş bu şekilde satıyordu belki çözebilirim, değerlendiririm diye aldım.
Üçüncüsü neden dolandırıldım, onu anlamadım.

Şifre olduğu bilerek aldıysanız sorun yok.
Jumper ile BIOS sıfırlayamazsan kaba kuvvet ile şifreyi kırman gerekecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı