HP Laptop CPU sıcaklığı boşta 60 derece oluyor

Reacnem

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Kasım ayında aşağıdaki linke bıraktığım bilgisayarı satın aldım ve RAM'i 8 GB'dan 16 GB'a yükselttim. Bir süre her şey yolundaydı fakat ilk aldığımda boşta 40-45 derecelerde çalışan ve yükte 85 dereceleri gören CPU şimdi boşta 55-60 dereceleri görmekte, yükte ise 95-98 derecelere kadar çıkmakta. Hayatımda ilk kez bir "gaming laptop" kullandığım için bu değerler normal mi değil mi emin olamadım. İnternette kimi insan normal derken kimisi ise çok yüksek diyor.

Laptopu alalı daha 3 ay oldu ama termal macunu aşağıya bıraktığım linkteki termal macun ile değiştirsem mi diye düşünüyorum, bir fayda sağlar mı bu sorunuma? Ayrıca illa linkteki termal macun olmak zorunda da değil, önerdiğiniz alternatif bir macun varsa da önerilere açığım. Herkese şimdiden teşekkürler.

Bilgisayarın linki: HP Pavilion Gaming - 15-dk0021nt Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

Termal macunun linki: https://www.hepsiburada.com/coolerm...mal-macun-r2-mgz-ndsg-n15m-r2-p-hbv00000na4hd

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam herhangi bir ek soğutucu kullanmıyorsanız değerler normal olabilir linkini bıraktığınız termal macun çok kaliteli bir termal macun 3 ay içerisinde bitmiş olma olasılığı çok düşük.

Artı -1 Eksi
Selamlar hocam,

Macun eskimiş olabilir 3 ay olsa bile bu işler biraz şans işi. Ayrıca, Macunu düzgün şekilde yeniden sürün.

Başka neler yapabilirsiniz;
İyi bir alt soğutma gayet işinize yarar doğrusu 2 fanlı veya 4 fanlı soğutma işinizi görür sıcaklıkları frenler.

Undervolt;
İşlemci TDP ve GPU TDP aşağı çekme işlemi olan undervolt yapabilirsiniz böylece ısınız düşer.

Bunlar işinize yaramıyorsa laptop ısınma sorunlu olabilir fan temizliği yapın.

Hocam herhangi bir ek soğutucu kullanmıyorsanız değerler normal olabilir linkini bıraktığınız termal macun çok kaliteli bir termal macun 3 ay içerisinde bitmiş olma olasılığı çok düşük.
Hocam ufak bir yanlış anlaşılma olmuş sanırsam, linkteki ile değiştirmedim macunu, değiştirsem mi diye düşünüyorum. Önerdiğiniz daha iyi bir macun yoksa bununla değiştireceğim o halde macunu. Herhangi bir ek soğutma kullanmıyorum hocam.

Selamlar hocam,

Macun eskimiş olabilir 3 ay olsa bile bu işler biraz şans işi. Ayrıca, Macunu düzgün şekilde yeniden sürün.

Başka neler yapabilirsiniz;
İyi bir alt soğutma gayet işinize yarar doğrusu 2 fanlı veya 4 fanlı soğutma işinizi görür sıcaklıkları frenler.

Undervolt;
İşlemci TDP ve GPU TDP aşağı çekme işlemi olan undervolt yapabilirsiniz böylece ısınız düşer.

Bunlar işinize yaramıyorsa laptop ısınma sorunlu olabilir fan temizliği yapın.
O halde linkteki macunu alıp ufak da bir temizlik yapıp değiştireceğim hocam. Önerdiğiniz bir alt soğutma var mıdır peki? Onlarca marka ve model mevcut alt soğutma olarak. Teşekkürler.

Hocam ufak bir yanlış anlaşılma olmuş sanırsam, linkteki ile değiştirmedim macunu, değiştirsem mi diye düşünüyorum. Önerdiğiniz daha iyi bir macun yoksa bununla değiştireceğim o halde macunu. Herhangi bir ek soğutma kullanmıyorum hocam.

O halde linkteki macunu alıp ufak da bir temizlik yapıp değiştireceğim hocam. Önerdiğiniz bir alt soğutma var mıdır peki? Onlarca marka ve model mevcut alt soğutma olarak. Teşekkürler.
Hocam şimdi alt soğutma iyi kötü 3-5 düşürür en azından 2 fan üstü almaya bakın genel olarak kalitesiz olsa bile iş görür.

Mastergel Creator gayet iyidir ayrıca MX-8 macuna bakabilirsiniz.

Ek soğutmasız olmaz, gaming laptop alıyorsanız güzel bir alt soğutma şart yoksa o bilgifırınsayar olur.

Hocam şimdi alt soğutma iyi kötü 3-5 düşürür en azından 2 fan üstü almaya bakın genel olarak kalitesiz olsa bile iş görür.

Mastergel Creator gayet iyidir ayrıca MX-8 macuna bakabilirsiniz.

Ek soğutmasız olmaz, gaming laptop alıyorsanız güzel bir alt soğutma şart yoksa o bilgifırınsayar olur.
Önerileriniz için teşekkürler hocam. Attığım macun ile MX-4 arasında büyük bir fark olur mu peki? Eğer arada çok bir fark olmazsa MX-4'ün 4gr'lık olanından almam daha uygun olur çünkü. Bir de şu ürünü buldum alt soğutucu olarak, önerir misiniz? Bir de önce altı soğutma alıp deneyip daha sonrasında gerekirse macun alayım diyorum o şekilde daha mantıklı geldi şahsen.

Ürün: TX Red Alert 6 Fanlı Dijital Fan Kontrolcülü, Yükseklik Ayarlı Notebook Soğutucu (TXACNBRED) Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor

Eğer pek de fark etmez, en az iki fanı olsun yeter derseniz daha uygun fiyatlı ve dandik, 50-60 liralık bir şeyler bakacağım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı