HP Omen 15 laptop klavyesinden tiz bir ses geliyor

InTheDarkness

Hectopat
Yer
Blackhole
Merhaba, HP Omen 15 (5800H ve RTX 3060) laptopta, kulağınızı klavyenin sağ tarafına, yön tuşlarının oraya doğru yaklaştırdığınızda tiz bir ses duyuyor musunuz. Özellikle bu ses 2900RPM ve üstüne çıkınca daha net duyulmaya başlıyor. (Sizinki şu an 2900RPM'de çalışmıyorsa fan ayarını manuele çekin, en düşük ayara getirin) 3100RPM'de çalışırken kontrol eder misiniz, tiz bir çınlama sesi duyuyor musunuz?

@losthell @geneben @masterium @Raks @Batuhan Büber @Zystein

Bende ekleyeyim Trendyol Teknorya'dan 11.500'e 8 GB RAM R5 5600h RTX 3060 olan modeli aldım. Genel konuşacak olursak pili çok iyi gidiyor bazen fanlar bile çalışmıyor bu iyi ders iş vs. ekran kaliteli fakat ekran kasası esnek dikkat etmek gerek dün AC Odyssey oynayayım dedim Full ayarlarda işlemci 82-92 arası ve fanları 5900 RPM ( sonuna kadar ) çıkardı fan sesinden ( fanları bayağı kudretli sağlam üflüyor ) tadım kaçtı oyunu sildim. Şahsen CS:GO'da bir sorunum olmadı hatta pilde performans moduna alarak sadece Ryzen Radeon grafik birimiyle 80-130 FPS aldım. Fakat ileri ki dönemde 2*8 16 GB RAM takviyesi yapacağım. Ve bir de 2900RPM fandan itibaren çok değil belki ama özellikle sağ köşeye eğildiğiniz zaman daha net duyulacak şekilde tiz bir ses oluyor 3100-3200RPM'den sonra duyulmuyor fan sesinden dolayı. Ha bir de MUX Switch yok arkadaşında dediği gibi.

Hocam Ryzen GPU'yu nasıl kullanıyorsunuz sadece pilde mi çalışıyor? Ben Windows 10 grafik ayarlarından Ryzen seçmeme rağmen LoL için NVIDIA'yı açıyor. Pilde denemedim ama deneyeceğim. AC Odyssey oyunu için Turbo Boost kapattınız mı peki espor oyunları harici Turbo Boost açmanıza gerek yok pek kayıp olmuyor. CPU çok fazla ısındığı için fanlar 5900RPM oluyor. Örneğin CoD Warzone'de Turbo kapattığımda 4300RPM açtığımda ise 5300RPM'lere çıkıyor.

Dey Elektronikten aldım, 1 aydır kullanıyorum. Bana gelen laptopta bazı sorunlar var, onlar haricinde memnunum. Yine de MUX'un olmaması bazı oyunlarda üzüyor. HP mi Lenovo mu diye sorulsaydı Lenovo'yu almayı tercih ederdim.
Arkadaşım aldı memnun şu an fakat daha iyisi olsaydı keşke diyor. Aoruslar falan 11. nesil olsa tercih edilebilirdi. Bu arada işlemcinin ayarı stok olarak agresifte geliyor eğer Omen'de ısı sorunu yaşayanınız varsa şu videoyu izlesin:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam Ryzen GPU'yu nasıl kullanıyorsunuz sadece pilde mi çalışıyor? Ben Windows 10 grafik ayarlarından Ryzen seçmeme rağmen LoL için NVIDIA'yı açıyor. Pilde denemedim ama deneyeceğim. AC Odyssey oyunu için Turbo Boost kapattınız mı peki espor oyunları harici Turbo Boost açmanıza gerek yok pek kayıp olmuyor. CPU çok fazla ısındığı için fanlar 5900RPM oluyor. Örneğin CoD Warzone'de Turbo kapattığımda 4300RPM açtığımda ise 5300RPM'lere çıkıyor.

Hocam bende hem şarjda hem de pilde internette dolaşırken işlerimi hallederken ( sakin kullanım ) RTX 3060'ı inaktif konumda tutup Radeon grafik biriminden kendi işini görüyor. Eğer oyuna girersem GPU aktif oluyor. Oyundayken Gaming Hub üzerinde performance ve fan Auto seçeneklerini kullanıyorum. BIOS vs. HP Support assistant üzerinden güncelleyin.

Hocam bende hem şarjda hem de pilde internette dolaşırken işlerimi hallederken ( sakin kullanım ) RTX 3060'ı inaktif konumda tutup Radeon grafik biriminden kendi işini görüyor. Eğer oyuna girersem GPU aktif oluyor. Oyundayken Gaming Hub üzerinde performance ve fan Auto seçeneklerini kullanıyorum. BIOS vs. HP Support assistant üzerinden güncelleyin.

NVIDIA inaktif oluyor hocam o konuda sorun yok hepsi güncel. Sizin ayarsız AMD'ye kendi mi geçiyor pildeyken diye sormak istemiştim. Windows ayarlarından AMD'yi aktif ettiğimde oyuna NVIDIA'sız girdim. Turbo kapalı pilde düşükten bir üst ayardaydı laglı geldi bana ve Alt Tab yaparken gecikmeli geçiyordu. NVIDIA performansı beklememek lazım tabii.
Edit: Takılma MSI Afterburner açtığım için oluyormuş. NVIDIA inaktif ile aktif hale getiriyor. Performansı iyi bayağı Vega 8'in.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı