HP Omen 16 İncelemesi (Intel Core i7-12700H, RTX 3070)

Tekrar merhaba,

Konuyu düzenleyemediğim için güncel test sonuçlarını buraya ekleyeceğim. Gerçekten de acele davranmakla cihaza biraz haksızlık etmişim. Testleri BIOS'tan Advanced Optimus'u iptal edip dGPU'yu seçerek tekrarladım. Tüm testler harici ekran bağlı değilken 1440p çözünürlükte yapıldı. Turbo Boost açık olduğu için işlemci sıcaklığı anlık olarak çok yüksek değerleri görse de bunun süreklilik arz etmeyen bir durum olduğunu gözlemledim. Sanırım anlık FPS düşüşlerini de Turbo Boost'a bağlayabiliriz.

Testlere geçmeden daha önce atladığım ya da üzerinde yeterince durmadığım birkaç noktayı belirtmek istiyorum: İlki, şansıma cihazın ekranında birazcık bile ışık sızması ya da "backlight bleeding" yok (Omen 15'te az da olsa vardı). Ayrıca Omen 15'e göre ekran yüksekliğinin fazla olması oyun oynamayı daha keyifli hale getiriyor; Omen 15'in çerçevesi bu bakımdan biraz dar kalıyordu.

Laptop'ın sessiz çalışmasını ne kadar övsem azdır. Yük altındayken bile otomatik fan modunda 3.000-3.500 RPM arası hızlarla dönen fanın sesi belli belirsiz duyuluyor. Monster'dan ve Omen 15'ten sonra ilaç gibi geldi, bayıldım bu sessizliğe. Bunun yanı sıra Laptop'ın klavyesi ve bileğimizin temas ettiği kısım neredeyse hiç ısınmıyor. Genel olarak cihazın soğutmasını ve FPS değerlerini de yeterli buldum. Bu doğrultuda, ilk yorumlarımı Omen 16'nın oyun için alınabilecek bir laptop olduğu yönünde güncelliyorum.

Şimdi gelelim testlere (CPU ve GPU sensör değerlerindeki sütunlar, sırasıyla "Anlık", "Min", "maksimum" ve "Ortalama" şeklindedir);

FurMark GPU Testi - Preset: 1440 (QHD)

CPU Burner - 20 Threads / 20 dakika

3DMark Time Spy

3DMark Time Spy - CPU Değerleri

3DMark Time Spy - GPU Değerleri

Cyberpunk 2077 - Ultra, RT: Tümü Açık, DLSS: Dengeli

Cyberpunk 2077 - Ultra, RT: Kapalı, DLSS: Otomatik

Cyberpunk 2077 - Benchmark CPU Değerleri

Cyberpunk 2077 - Benchmark GPU Değerleri

Red Dead Redemption 2 - Ultra/High, DLSS: Dengeli

Red Dead Redemption 2 - Benchmark CPU Değerleri

Red Dead Redemption 2 - Benchmark GPU Değerleri

Metal Liquid mi var bu cihazlarda termal macunmu hocam?

Hocam, kapağı açmadım ama metal Liquid olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
Tekrar merhaba,

Konuyu düzenleyemediğim için güncel test sonuçlarını buraya ekleyeceğim. Gerçekten de acele davranmakla cihaza biraz haksızlık etmişim. Testleri BIOS'tan Advanced optimus'u iptal edip dGPU'yu seçerek tekrarladım. Tüm testler harici ekran bağlı değilken 1440p çözünürlükte yapıldı. Turbo Boost açık olduğu için işlemci sıcaklığı anlık olarak çok yüksek değerleri görse de bunun süreklilik arz etmeyen bir durum olduğunu gözlemledim. Sanırım anlık FPS düşüşlerini de Turbo Boost'a bağlayabiliriz.

Testlere geçmeden daha önce atladığım ya da üzerinde yeterince durmadığım birkaç noktayı belirtmek istiyorum: İlki, şansıma cihazın ekranında birazcık bile ışık sızması ya da "backlight bleeding" yok (Omen 15'te az da olsa vardı). Ayrıca Omen 15'e göre ekran yüksekliğinin fazla olması oyun oynamayı daha keyifli hale getiriyor; Omen 15'in çerçevesi bu bakımdan biraz dar kalıyordu.

Laptop'ın sessiz çalışmasını ne kadar övsem azdır. Yük altındayken bile otomatik fan modunda 3.000-3.500 RPM arası hızlarla dönen fanın sesi belli belirsiz duyuluyor. Monster'dan ve Omen 15'ten sonra ilaç gibi geldi, bayıldım bu sessizliğe. Bunun yanı sıra Laptop'ın klavyesi ve bileğimizin temas ettiği kısım neredeyse hiç ısınmıyor. Genel olarak cihazın soğutmasını ve FPS değerlerini de yeterli buldum. Bu doğrultuda, ilk yorumlarımı Omen 16'nın oyun için alınabilecek bir laptop olduğu yönünde güncelliyorum.

şimdi gelelim testlere (CPU ve GPU sensör değerlerindeki sütunlar, sırasıyla "anlık", "min", "maksimum" ve "ortalama" şeklindedir);

FurMark GPU testi - preset: 1440 (QHD)

CPU burner - 20 threads / 20 dakika

3DMark time spy

3DMark time spy - CPU değerleri

3DMark time spy - GPU değerleri

Cyberpunk 2077 - Ultra, RT: Tümü açık, DLSS: Dengeli

Cyberpunk 2077 - Ultra, RT: Kapalı, DLSS: Otomatik

Cyberpunk 2077 - benchmark CPU değerleri

Cyberpunk 2077 - benchmark GPU değerleri

Red Dead Redemption 2 - Ultra/High, DLSS: Dengeli

Red Dead Redemption 2 - benchmark CPU değerleri

Red Dead Redemption 2 - benchmark GPU değerleri

Hocam, kapağı açmadım ama metal Liquid olduğunu sanmıyorum.

Benim yazdığım ürünü satın alıp servise verip o macunu sürdürebilirsiniz sıcaklık konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz :D

Benim yazdığım ürünü satın alıp servise verip o macunu sürdürebilirsiniz sıcaklık konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz :D

Bunu dikkate alacağım.

Bu arada umarım testleri paylaştığım mesajda tam boyutlu görsel kullanmam sorun olmamıştır. Yalnız sonradan fark ettim; mesajı yazdıktan sonra yanlışlıkla tıkladığım "Düzeltme" seçeneği, "Yazım denetimi"ni işaretlemediğim halde büyük-küçük harfleri bozup, bazı sözcükleri değiştirmiş.

Konu bence yanlış yere açılmış. :) "Kullanıcı incelemeleri" bölümü daha mantıklı olurdu. Cihazla ilgili yoruma gelecek olursam işlemci gerçekten yanıyor. Oyunlarda 95-100 arası sıcaklık değerlerini görmek kesinlikle bana mantıklı gelmiyor. İyi bir termal macun ve cihaza uygun bir soğutucu (yükseklik ayarlı) şart diyebilirim. Sıcaklıkları kontrol altına alana kadar turbo boost'u kapatmanızı öneririm.

Konu bence yanlış yere açılmış. :) "kullanıcı incelemeleri" bölümü daha mantıklı olurdu. Cihazla ilgili yoruma gelecek olursam işlemci gerçekten yanıyor. Oyunlarda 95-100 arası sıcaklık değerlerini görmek kesinlikle bana mantıklı gelmiyor. İyi bir termal macun ve cihaza uygun bir soğutucu (yükseklik ayarlı) şart diyebilirim. Sıcaklıkları kontrol altına alana kadar Turbo Boost'u kapatmanızı öneririm.

+1 bunlar olursa tadından yenmez performansda katlanır çünkü işlemci frekans yükseltir.

Konu bence yanlış yere açılmış. :) "Kullanıcı incelemeleri" bölümü daha mantıklı olurdu. Cihazla ilgili yoruma gelecek olursam işlemci gerçekten yanıyor. Oyunlarda 95-100 arası sıcaklık değerlerini görmek kesinlikle bana mantıklı gelmiyor. İyi bir termal macun ve cihaza uygun bir soğutucu (yükseklik ayarlı) şart diyebilirim. Sıcaklıkları kontrol altına alana kadar turbo boost'u kapatmanızı öneririm.

Forumda yeniyim; ilgili bölümü fark etmemişim, kusura bakmayın. Yönetici arkadaşlar konuyu taşıyabiliyordur umarım.

Sıcaklık değerlerine gelirsek; yukarıda paylaştığım testlerde de görebileceğiniz gibi RDR2 ve C77 benchmark sonuçları ortalama 70-75 derece arasında değişiyor (GPU ortalamasıysa 60-65 arası). Bir umut, 70 derece altında kalacağını hayal etsem de bana çok kötü görünmedi bu değerler. Tabii ortalamaya ve anlık artışların süresine bir de 2-3 saat kesintisiz oynayıp bakmak lazım.

Forumda yeniyim; ilgili bölümü fark etmemişim, kusura bakmayın. Yönetici arkadaşlar konuyu taşıyabiliyordur umarım.

Sıcaklık değerlerine gelirsek; yukarıda paylaştığım testlerde de görebileceğiniz gibi RDR2 ve C77 benchmark sonuçları ortalama 70-75 derece arasında değişiyor (GPU ortalamasıysa 60-65 arası). Bir umut, 70 derece altında kalacağını hayal etsem de bana çok kötü görünmedi bu değerler. Tabii ortalamaya ve anlık artışların süresine bir de 2-3 saat kesintisiz oynayıp bakmak lazım.

Hocam cihazı almayı düşünenlere yardımcı olmak için;
Steam'den 3Dmark'ın demo sürümünü ücretsiz indirin ve Timespy testi yapın.
Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O sayfa linkini buraya kopyalayın.
Ayrıca "Detailed Monitöring" kısmının fotoğrafını çekip buraya atın.
Böylece ortalama ve anlık sıcaklık değerlerini de görmüş oluruz.

Not: Chazınızı performans moduna almayı unutmayın. Mümkünse mutlaka soğutucu kullanın.

Örnek resimler altta. Aynı zamanda kendi cihazınızı diğer cihazlarla da kıyaslamış olursunuz. En azından bir fikir edinirsiniz.

Düzenleme: Eğer sıcaklıklar normal görünürse belki omen 17'de ki "termal pump out" sorunu yaşanıyor olabilir.

Dosya Ekleri

• j1.jpg
    j1.jpg
    120,8 KB · Görüntüleme: 20
  • j2.png
    j2.png
    520,2 KB · Görüntüleme: 21
  • j3.jpg
    j3.jpg
    152,3 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Geri