HP Omen 17 aldıktan sonra yapılması gerekenler

Merhaba bende geçen hafta HP Omen 17 aldım 3070li versiyonundan. Sol ve sağ üst köşelerden bende de ışık sızması var başta takılmıştım sizin gibi ama araştırınca gayet doğal olduğunu gördüm çok üstüne düşmedim o yüzden beyaz tonlu duvar kağıtları ile 1 2 tık parlaklık kısık kullanınca hiç belli olmuyor. Ayrıca ilk başlarda cihazım çok ısınıyordu bios dahil bütün güncellemeleri yapmama rağmen CPU 80 - 90 dereceden aşağıya inmedi oyunlarda hatta bir kere kapanmıştı sıcaklıktan. Testleri yaptığımda da hiçbir problem gözükmüyordu. Daha sonra hp omen gaming hub kısmından Graphics Switcher discrete olarak değiştirdim. Bu sayede ikinci ekran kartını kapatınca bütün yük işlemciye binmedi. Ayrıca undervolting intelligent olarak ayarlarak işlemci güç tüketimi azalttım. 50 -70 arasında takılıyor sıcaklık değerleri. Çok memnunum şuanda fan sesi duymuyorum bile nerdeyse gerçekten güzel soğutuyor cihaz kendini. Ayrıca HP Dizüstü Bilgisayarlar - Pili test ve kalibre etme (Windows) | HP® Müşteri Desteği burdan bakabilirsiniz pili manuel olarak kalibre etmeyi unutmayın.
Undervolting işlemini elle mi yapıyorsunuz yoksa Omen hub üzerinden otomatik mi yapılıyor?

Undervolting işlemini elle mi yapıyorsunuz yoksa Omen hub üzerinden otomatik mi yapılıyor?
Hocam custom ve intelligent seçeneği mevcut. Akıllı mod'da cihazı test ediyor bir 15 dakika civarı ve ona göre yapıyor. Custom'da zaten el ile ayarlıyoruz.

Hocam custom ve intelligent seçeneği mevcut. Akıllı mod'da cihazı test ediyor bir 15 dakika civarı ve ona göre yapıyor. Custom'da zaten el ile ayarlıyoruz.
Anladım, birde sormak istediğim discrete modunda mux switch çalışıyor mu? sadece ekran kartını mı kullanıyor yoksa hem işlemci hem ekran kartını mı bölüşüyor?

Anladım, birde sormak istediğim discrete modunda mux switch çalışıyor mu? sadece ekran kartını mı kullanıyor yoksa hem işlemci hem ekran kartını mı bölüşüyor?
Açıkçası cihazda en beğendiğim şey bu MUX olayı. Evet discrete moda aldığınızda yükü işlemcinin üstünden tamamen kaldırıp direkt olarak ekran kartına veriyor. Bu şu açıdan iyi 1. olarak 200-250 FPS olan valorant 300-350'lere çıkıyor. 2. olarak ekran kartı bazlı oyunlarda -AAA dediğimiz- yük işlemcinin üstünden geçtiği için %20 kullanım bile olsa ısınma oluyor. Ancak Discrete modu açtığımızda sıcaklık değerleri sağlam düşüyor.

Bende gelince aynı şekilde bakarım. Bakalım bi fark olucak mı
Bakalım bekliyorum.
Merhaba bende geçen hafta HP Omen 17 aldım 3070li versiyonundan. Sol ve sağ üst köşelerden bende de ışık sızması var başta takılmıştım sizin gibi ama araştırınca gayet doğal olduğunu gördüm çok üstüne düşmedim o yüzden beyaz tonlu duvar kağıtları ile 1 2 tık parlaklık kısık kullanınca hiç belli olmuyor. Ayrıca ilk başlarda cihazım çok ısınıyordu bios dahil bütün güncellemeleri yapmama rağmen CPU 80 - 90 dereceden aşağıya inmedi oyunlarda hatta bir kere kapanmıştı sıcaklıktan. Testleri yaptığımda da hiçbir problem gözükmüyordu. Daha sonra hp omen gaming hub kısmından Graphics Switcher discrete olarak değiştirdim. Bu sayede ikinci ekran kartını kapatınca bütün yük işlemciye binmedi. Ayrıca undervolting intelligent olarak ayarlarak işlemci güç tüketimi azalttım. 50 -70 arasında takılıyor sıcaklık değerleri. Çok memnunum şuanda fan sesi duymuyorum bile nerdeyse gerçekten güzel soğutuyor cihaz kendini. Ayrıca HP Dizüstü Bilgisayarlar - Pili test ve kalibre etme (Windows) | HP® Müşteri Desteği burdan bakabilirsiniz pili manuel olarak kalibre etmeyi unutmayın.
Merhaba, sanada hayırlı olsun. Rica etsem değerlendirebilmek adına sızma testini görsel olarakta paylaşabilir misin? Bana parlaklığıda %100'de çok canlı çol parlak gelmedi o yüzden de çok kısamıyorum. Sıcaklıkla ilgili kısım daha büyük sıkıntı özellikle cihaz kendini kapatıyorsa. Sorunun çözülmesine sevindim. Benim onu test etme fırsatım daha olmadı, test edince paylaşırım. Bende de var ise senin söylediklerini bi uygulayıp denerim. Pilin kalibresinide yaparım.

Link bırakırsan daha iyi olur.
7NTA1 vs 8NT 8NT'de ekstra Ram, SSD kapasitesi ve Windows 11 var onu gördüm, fakat 8NT 1 ay öncesine kadar daha düşük fiyattaydi. Asıl sormak istediğim içerik bakımından bir farkının olup olmamasi, misal ekran kartı Watt değeri daha düşük olabilir mi? 20,5k'dan(HP Store'un kendi sitesinde) +30k'ya çıktı fiyatlar. Kendini zeki sanan saticilar yüzünden.

W11 kurulumu nasıl yaptınız acaba ? Bende bios ekranında usb görmüyor galiba
W11 kurulumu nasıl yaptınız acaba ? Bende bios ekranında usb görmüyor galiba

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    107,8 KB · Görüntüleme: 56

Geri
Yukarı