HP Omen 17 CK0004NT vs CK0005NT

• Konuyu başlatan Demir0
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 138
  • Görüntüleme 8B
Merhaba,

ck0005nt kullanıcısıyım. Bilgisayarımda internette dolaşırken bile başımı ağrıtan bir fan sesi mevcut. Bu yüzden bilgisayarı yük altında kullanmadığım zamanlarda manuel moda alıp fan hızını düşürüyorum. Çözüm olarak BIOS güncellemesi öneriliyor, fan dönüş hızlarının kontrolü değişiyormuş güncelleme yapınca. Benim BIOS sürümüm f.22 güncelleyince f.26 olacak ancak güncellemeyi bir türlü beceremedim. Sizin BIOS sürümünüz ne acaba?

Merhaba,

ck0005nt kullanıcısıyım. Bilgisayarımda internette dolaşırken bile başımı ağrıtan bir fan sesi mevcut. Bu yüzden bilgisayarı yük altında kullanmadığım zamanlarda manuel moda alıp fan hızını düşürüyorum. Çözüm olarak BIOS güncellemesi öneriliyor, fan dönüş hızlarının kontrolü değişiyormuş güncelleme yapınca. Benim BIOS sürümüm f.22 güncelleyince f.26 olacak ancak güncellemeyi bir türlü beceremedim. Sizin BIOS sürümünüz ne acaba?
Sizin fan sorununuz bence manuel modda kullanmaniz. Cunku bende sizin gibi dusunup manuelde kullaniyordum fan surekli calisip ses yapiyordu cunku sabit bi hiza aliyordum ve buda fanlari sabit hizda surekli calismaya zorluyodu. Fani auto ya aldim normal kullanimda neredeyse hic duyulmuyor belki hic calismiyordur. Auto da deneyin derim ben.

Aksam vaktim olursa bakayim cunku pek kullanmiyorum laptopu firsat olmuyor. Ama geldigi gibi duruyor bios guncellemesi falan yapmadim
Çok sevinirim. Daha önceki konularda da benim BIOS'um farklıydı. Aynı model alan herkesin f.21 yüklüyken benimki f.22. Bu nedenle sordum sizin BIOS versiyonunuzu. Bende şimdiye kadar hiç güncelleme yapmadım öteki konudakiler de hiç yapmamıştı.

Şimdi sitesinde en güncel sürüm f.26 görünüyor ama sitesinde tarif edilen şekilde güncelleme yapamadım çünkü sitesinde eski versiyon bir hp yazılımı ile güncelleme yapılmış yeni versiyonda da BIOS güncelleme sekmesi yok. Konuyu okuyan güncelleme yapabilen varsa yardımcı olabilirse çok iyi olur. Teşekkürler şimdiden.

Çok teşekkür ederim @ecuse benim BIOS sürümü sıkıntılı sanırım ya. Fanda sorun olsa soğutmasında da sorun olurdu diye düşünüyorum. Daha önceki konularda da bir tek ben şikayet etmiştim bu fan gürültüsünden :D benim BIOS sürümüm herkesten nasıl farklı oluyor onu da bir türlü anlamadım açıkçası :D

Çok teşekkür ederim @ecuse benim BIOS sürümü sıkıntılı sanırım ya. Fanda sorun olsa soğutmasında da sorun olurdu diye düşünüyorum. Daha önceki konularda da bir tek ben şikayet etmiştim bu fan gürültüsünden :D benim BIOS sürümüm herkesten nasıl farklı oluyor onu da bir türlü anlamadım açıkçası :D
Ya aslinda soyle oyunda falan cok cikiyor sma piyasadaki cogu cihazdan net daha rahat ve sessiz calisiyor ben hissetmiyorum diger laptoplari da kullandigim icin. Auto da normal kullanimda hic ses gelmiyor nerdeyse kod yazmistim bi arkadas pil testi istemisti o zaman test etmis oldum onu da.

Daha önce 2 farklı monster ve 1 tane de yine omen 17 bilgisayar kullandım üst düzey olarak. Düşük düzey laptop ise bir çok markanınkini kullanmışımdır. Hayatımda ilk defa fan sesi bu kadar rahatsız etti beni. Oyun oynarken falan zaten aynı odada durmanıza imkan yok eğer kulaklık takmıyorsanız ama internette takılırken veya film izlerken o fan sesinin hiç gelmemesi lazım. Benim bilgisayarım film izlerken bile yoğun iş yükü altında olduğunu sanıyor :D açıkçası pek beğenmedim bilgisayarı bu fan durumu kabul edilemez benim gözümde ama BIOS güncellemesi yapacağım ondan sonra bakalım ne olacak.
BIOS güncellemesi bir türlü olmayınca windowsu güncelleyim bari belki o zaman bir yolunu bulurum diye düşünüp windows 11'e güncelledim(normalde windows 10 kullanıyordum). Ardından windows güncellemelerinde hp firmware güncellemesi çıktı ve onu yapınca BIOS'umu da güncelledi. Şimdi BIOS sürümüm f.26 olarak gözüküyor. Ancak fan sesinde en ufak bir değişiklik yok. otomatik modda işlemci veya ekran kartı sıcaklığı ne olursa olsun(30 derecede bile) fan dönüş hızı 1800 RPM'den aşağı inmiyor ki genelde 2000 RPM oluyor. Manuel modda elimle 1200 RPM yapıyorum dönüş hızını ki sessiz çalışsın.

İnternette benden başka fan sesinden şikayeti olan da olmadığına göre benim bilgisayarım hatalı üretim sanırım. Ancak hiç içini açtırmaya niyetim yok garantiye vermeyeceğim. Şu an şu yazıyı yazarken bile 2000 RPM'de çalışıyor :D ne diyim ki :(

Son düzenleme:
Daha önce 2 farklı monster ve 1 tane de yine omen 17 bilgisayar kullandım üst düzey olarak. Düşük düzey laptop ise bir çok markanınkini kullanmışımdır. Hayatımda ilk defa fan sesi bu kadar rahatsız etti beni. Oyun oynarken falan zaten aynı odada durmanıza imkan yok eğer kulaklık takmıyorsanız ama internette takılırken veya film izlerken o fan sesinin hiç gelmemesi lazım. Benim bilgisayarım film izlerken bile yoğun iş yükü altında olduğunu sanıyor :D açıkçası pek beğenmedim bilgisayarı bu fan durumu kabul edilemez benim gözümde ama BIOS güncellemesi yapacağım ondan sonra bakalım ne olacak.
BIOS güncellemesi bir türlü olmayınca windowsu güncelleyim bari belki o zaman bir yolunu bulurum diye düşünüp windows 11'e güncelledim(normalde windows 10 kullanıyordum). Ardından windows güncellemelerinde hp firmware güncellemesi çıktı ve onu yapınca BIOS'umu da güncelledi. Şimdi BIOS sürümüm f.26 olarak gözüküyor. Ancak fan sesinde en ufak bir değişiklik yok. otomatik modda işlemci veya ekran kartı sıcaklığı ne olursa olsun(30 derecede bile) fan dönüş hızı 1800 RPM'den aşağı inmiyor ki genelde 2000 RPM oluyor. Manuel modda elimle 1200 RPM yapıyorum dönüş hızını ki sessiz çalışsın.

İnternette benden başka fan sesinden şikayeti olan da olmadığına göre benim bilgisayarım hatalı üretim sanırım. Ancak hiç içini açtırmaya niyetim yok garantiye vermeyeceğim. Şu an şu yazıyı yazarken bile 2000 RPM'de çalışıyor :D ne diyim ki
Ya aslinda bende cok sefer ust duzey laptop kullanmak zorunda kaldim ancak bu normal kullanimda hafif bir fan aciyor o da ara sira boyle ben o yuzden dedim piyasada cogu laptoptan iyi diye. Demekki sizin cihazda farkli birseyler var. :( benim laptopun batarya normal kullanimda ortalama 5.5 saat gidiyor bu arada onu da test edebildin mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı