HP Omen 17 CK0005NT Kullanıcıları Ortak Platformu

OdoKush

Decapat
Daha fazla  
Merhaba Technopat ailesi. Bu soruyu sorabilmek için üye oldum. Forumda herkesin tavsiye etmesi üzerine HP Omen 17 CK0005NT laptopu aldım. Sorun bende mi yoksa başka yaşayan arkadaşlarda var mı bilmiyorum ama ekran bana çok sarı geldi ve sanki çizgisel pikselleri belli gibi. 2 kere format attım tüm driverları güncelledim ama halen panel sarı geliyor. IPS ekranların ortak özelliği mi bu acaba? HP'ye ulaşmaya çalıştım ulaşamadım. Bu laptopu kullanan birisi yanıtlarsa çok sevinirim.

Merhaba, çizgisel piksel dediğinizin normal bir şey olduğunu düşünüyorum. Bazen bende de aynı düşünce oluşabiliyor. Sarı ton mevzusunda ise çok saçma olacak belki ama gece ışığı modunun kapalı olduğundan emin misiniz?

Merhaba, çizgisel piksel dediğinizin normal bir şey olduğunu düşünüyorum. Bazen bende de aynı düşünce oluşabiliyor. Sarı ton mevzusunda ise çok saçma olacak belki ama gece ışığı modunun kapalı olduğundan emin misiniz?

Evet kapalı. Cyberpunk’ta geçirdiğim bi kaç saatin ardından renklerin iyi olduğunu farkettim. Benim sıkıntımı araştırırken 2016 yılında donanımhaber’de bir grafikçininde aynı sorunu yaşadığını gördüm. Beyazın tam beyaz gibi gözükmemesi hafif sarımsı olması vs. bu genel olarak IPS ekranların sorunuymuş. Çoğu kişi TN ekranlı eski laptoplarında renklerin daha iyi olduğunu düşünürken yeni aldıkları laptoplarda (Lenovo, Acer vb.) aynı sıkıntıyı yaşadıklarını, servise yolladıklarını ve bir hata olmadığı için değiştirilmediği geri dönüşünü aldıklarını öğrendim. Sanırım farklı bi renk kalibrasyonu yapmak lazım ama bu laptop için en iyisi hangisi bilemedim.

Merhaba, cihazda bahsetmiş olduğunuz sarı ton bendede var. Ayrıca satır satır piksel çizgileride var. Tabi bu mavi ve sarı renklerde ve yaklaşınca kendini belli ediyor. Aslında dediğiniz gibi bu bir IPS ekran sorunu değil. Benim ayrıca monster tulpar 19.2 cihazımda var ve onda bu sorun yok. O da IPS.. Tahminimce, kutusundada fark ettiyseniz bu eye care low blue light diye geçen bir ekran. Yani göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi sorunlar yaşamamak için iyi bir ekran. Bundan dolayı ekran sanki düşük ayarda gece ışığı açılmış havası veriyor. Belki kalibrasyon ile düzelir ama pekte etki edeceğini sanmıyorum..
GÜNCELLEME
Bu ayarlar ile bayağı değişti. Ayrıca gamayıda biraz düşürün. Şimdilik kötünün iyisi diyelim..

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2021-12-01 040009.png
    Ekran görüntüsü 2021-12-01 040009.png
    107,4 KB · Görüntüleme: 96
Son düzenleme:
Merhaba, cihazda bahsetmiş olduğunuz sarı ton bendede var. Ayrıca satır satır piksel çizgileride var. Tabi bu mavi ve sarı renklerde ve yaklaşınca kendini belli ediyor. Aslında dediğiniz gibi bu bir IPS ekran sorunu değil. Benim ayrıca monster tulpar 19.2 cihazımda var ve onda bu sorun yok. O da IPS.. Tahminimce, kutusundada fark ettiyseniz bu eye care low blue light diye geçen bir ekran. Yani göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi sorunlar yaşamamak için iyi bir ekran. Bundan dolayı ekran sanki düşük ayarda gece ışığı açılmış havası veriyor. Belki kalibrasyon ile düzelir ama pekte etki edeceğini sanmıyorum..
GÜNCELLEME
Bu ayarlar ile bayağı değişti. Ayrıca gamayıda biraz düşürün. Şimdilik kötünün iyisi diyelim..
Ayarlar için teşekkür ederim, deneyeceğim. İçim rahatladı baya çünkü düşününce mantıklı bende migren var ve ışığa karşı başım ağrı gösterebiliyordu. Eski laptopta yarım saat age of empires oynasam bile gözlerim kan çanağı olur, başım ağrımaya başlardı. Şimdi sabaha kadar yüksek grafikli oyunlar oynuyorum daha hiç bişey hissetmedim. Bahsettiğiniz teknoloji bununla ilgiliyse kesinlikle işe yarıyor bir kez daha alete sempatim arttı.

Hocam bendede çok fena migren var. Bu yüzden bu ekran bizim için iyi ve Bendede henüz bir ağrı yaratmadı ekran. Ayarları denerseniz yazar mısınız buraya?

Hocam bendede çok fena migren var. Bu yüzden bu ekran bizim için iyi ve Bendede henüz bir ağrı yaratmadı ekran. Ayarları denerseniz yazar mısınız buraya?
Denedim hocam çok küçük bir değişiklik oldu dediğiniz gibi kötünün iyisi. Eyesafe Display | Low Blue Light Beautiful Color Developed with Doctors --> olay tamamen bu teknoloji kaynaklı. Eğer Türkiye'ye de 165Hz 3ms gecikmeli yüksek çözünürlüklü diğer ekran seçeneği gelseydi muhtemelen bu renk skalası bu kadar gözümüze batmayacaktı. İnternette bu konu ile ilgili Türkçe kaynakta yok. Genel olarak CK0005NT modeliyle ilgili inceleme bile yok :D İlk kullanıcıları biziz herhalde. Geriye bir fan uğultusu sorunu kaldı. Umarım bu sorunu da deneyimlerimizi paylaşarak ileride çözeriz.

Hocam selam, cihaz 2021 temmuzda çıkmış daha çok yeniymiş :) . O dediğiniz diğer ekranda da aynı teknoloji var ve büyük ihtimal onda da beyaz renk sarıya kayıyordur. Ama ne orandadır bilinmez.
Az önce HP destek ile görüştüm. Tahmin ettiğimiz gibi eye care teknolojisinden dolayı hafif sarımsı olması normal dedi. Uzaktan bağlandı fakat halledemediler. Fakat, HP 15 modelinde gaming hub'da ekran renk profili ayarlama kısmı varmış. Yani mesela sinema, photo vs gibi modlar arasından seçim yapıp ekranı kalibre edebiliyormuşuz. Fakat 17 de sanırım bu yok dedi. Bunun için arayacak yarın beni. Birde win11 de bazı güncellemeler sorunluymuş ondanda olabilir dedi, henüz win 11'i tam desteklemiyormuş yani. Siz win 11 mi kullanıyorsunuz?
EK: FAN uğultusunu sordum. Sizle paylaştığım videoyu onlarla da paylaştım bakıp yarın dönüş yapacaklar.
EK2: Termal fan curve sorunu hakkında ise win11 ile ilgili olabilir dendi. Win10'da benzer bir geri dönüş olmamış. Microsoft store'da bugün bu sorundan şikayet edenleri gördüm işletim sistemlerini bilsem ona göre win10'a geçicem.

Ben Windows 10 Home kullanıyorum, Windows 11 halen güncellemerde sıkıntı yaşadığı için tavsiye edilmediğini okumuştum o yüzden yükseltmedim. Henüz manuelde yükselmeme durumuna tanık olmadım çünkü oyunlarda kulaklığı takıp direkt son seviyede çalıştırıyorum, düşük manuel ayarda da 1200-1300-1400 arasında gidip geliyor ama sessiz çalışıyor bayağı. Bana oyunlarda CPU biraz fazla ısınıyormuş gibi geliyor acaba MUX Switch yaptım diye mi bilmiyorum. YouTube'da birkaç inceleme videosu izlerken o gür fan sesine tanık oldum emin olduğum bu bizim makinelere özel bir durum değil makinenin kendisi böyle öbür yandan herkes sınıfının en iyisi olduğunu söylüyor öve öve bitiremiyor. Evet hocam 15'te renk kalibrasyonu özelliği var ama 17'de yok Windows 11 ile alakalı değil sanırım bende aradım taradım bayağı bulamadım. Cihaz yeni olduğu için Gaming Hub eksik sanırım köklü bir upgrade şart. Bir de HP'nin sitesinde model numarasını girince BIOS güncellemesi çıkmıştı. İlk formattan önce yapmıştım fakat formattan sonra yapmadım. Tekrar yapmaya gerek var mı ya da güncel BIOS sürümüme nereden bakabilirim?

Henüz manuelde yükselmeme durumuna tanık olmadım
Anladım, anlaşılan win 11 ile ilgili bu durum.
CPU biraz fazla ısınıyormuş gibi geliyor acaba MUX Switch yaptım diye mi bilmiyorum.
Evet, CPU ne yazık ki ısınıyor. Dedikleri gibi bir serinlik tecrübe edemedim ben ama gözlemlediğim kadarıyla çok yüksek sıcaklıklara çok kısa süre çıkıyor hemen iniyor. Mux switch ile alakalı olduğunu hiç sanmıyorum. Bu arada ben undervolting intelligent modunda kullanıyorum..
hocam 15'te renk kalibrasyonu özelliği var ama 17'de yok Windows 11 ile alakalı değil sanırım bende aradım taradım bayağı bulamadım. Cihaz yeni olduğu için Gaming Hub eksik sanırım köklü bir upgrade şart.
Aynen, sağlam bir güncellenme ihtiyacı var.
Tekrar yapmaya gerek var mı ya da güncel BIOS sürümüme nereden bakabilirim?
Tekrar yapmaya gerek yok fakat kontrol etmek isterseniz, windows arama bölümüne dxdiag yazın orada bios sürümü yazar. F.21 son sürüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı