Çözüldü HP Omen 17 Oyunda 90 Derece Oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Serjez

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımı alalı daha 3-5 gün olmasına rağmen sıcaklık değerleri bana mı çok geliyor, yoksa normali mi böyle anlamadım. Yardımcı olursanız sevirim. Attığım resim sistem boştayken. Oyunlarda 90'a çıktığını bile gördüm, genel olarak 86-87 civarı (işlemci için). HP'nin kendi programı sayesinde -0,04'lük undervolt da yapılmış durumda.

Sistem özellikleri:
  • RTX 3070
  • i7-11800H
  • 16 GB RAM
  • 1 TB SSD

Dosya Ekleri

• Snapchat-1014492251.jpg
    Snapchat-1014492251.jpg
    68,5 KB · Görüntüleme: 133
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Omen'lerde kullanılan termal macun piyasada satılan macunlara kıyasla CPU-GPU'nun daha sıcak çalışmasına neden oluyor. Ama uzun bir süre götürüyor stok macun. Omen Discord grubuna katılabilirsiniz farklı çözümler sunabilir kullanıcılar. Yüksek sıcaklık yüzünden macunu değiştirip pump-out sorunu ile karşılaşanlar da var.

5800H ile Valorant'ta 100 derece görmüştüm. Fan ayarı balanced modda agresif çalışmıyor. Manuel fan ayarı ile boşta sessiz, 90 dereceyi geçtikten ise daha yüksek devirlerde çalıştırabilirsiniz. Benim ayarlar resimdeki şekilde Auto moddan daha verimli. Ayrıca BIOS'tan fan always on seçeneğini devre dışı bırakın eğer yapmadıysanız.
O

Ona bakılırsa Google'da MSI ve ASUS'ların da ısındığını yazıyorlar ama öyle bir durum genel olarak geçerli mi? :D

Laptop sizin elinizde kullanan sizsiniz 90 dereceleri görüyor diye belirtiyorsunuz fakat benim bu sorunun HP modellerinde meşhur olduğunu söylememe karşı çıkıyorsunuz. İlginç.🤔

Son düzenleme:
HP kullanıcısısınız sanırım. 😂
Ben demiyorum kullanmadım çünkü daha önce. Google araştırması yaparak görebilirsiniz.

Hayır HPlerin diğer denk sistemlere göre biraz daha fazla ısındığını herkes biliyor.
Dediğim gibi beni şüpheye düşüren olay bilgisayarın tuttuğum hiçbir yerinin rahatsız edecek kadar sıcak olmaması o yüzden yanlış mı ölçüyor diye konuşuyorum yarım saattir :D

Kardeşim labali labali konuşma bilmediğin konu hakkında da yorum yapma.
HP Omen 15 kullanıcısıyım bir markanın fanboyu olacak kadar aptalda değilim ben bu cihazı almadan önce onlarca markanın ürünlerinin incelemesine baktım. İlk başlarda bana da bu sıcaklıklar çok yüksek geliyordu çünkü masaüstü kullanıcısıydım ilk defa laptop kullanmaya başlamıştım. Şu an kafam estiğinde Turbo'yu kapatıp 70 derece sıcaklıklarda gayet sessiz bir şekilde oyunda oynuyorum işimi de hallediyorum performans istediğim zaman Turbo'yu açıp performans modunda kullanıyorum. Gidip 10-15 yıllık makine kullanıp HP ısınıyor diyenlerin lafını öğrenip buraya gelme.

Bu sıcaklıklar günümüz laptopları için çok normal. Hatta throttle olmasa laptop kendisini kapatacak. 3 farklı laptop değiştim hepsi de aynı. Çözümü de daha düşük nm'li çipler üretmek ve performanstan biraz feda etmek (Son çıkan üst model laptoplarda düşük TDP'li işlemciler tercih edilmeye başlanıyor.). Sıvı soğutma veya büyük fanlar gibi maliyetli çözümler kesin çözüm değil.

Bu sıcaklıklar günümüz laptopları için çok normal. Hatta throttle olmasa laptop kendisini kapatacak. 3 farklı laptop değiştim hepsi de aynı. Çözümü de daha düşük nm'li çipler üretmek ve performanstan biraz feda etmek (Son çıkan üst model laptoplarda düşük TDP'li işlemciler tercih edilmeye başlanıyor.). Sıvı soğutma veya büyük fanlar gibi maliyetli çözümler kesin çözüm değil.
İlk sayfaya giderseniz bende durumun normal olduğunu anlatmaya çalıştım zaten. Fakat konu sahibi illaki bir sorun olduğuna inanmak istiyor.

Konuyu açan arkadaş diyor ısındığını kullanan kendisi ben değilim kendisine söyleyin bence bunları. 😂😂

Adam ilk defa kullandığını belirtmiş bu sıcaklıkların fazla olduğunu düşünmüş. Yazdıklarım arasında bu konunun nasıl üstesinden geleceğini ve benim de ilk zamanlar böyle düşüncelerde olduğumu belirtmişim. Sen gelmişsin adamın problemine çözüm sunacağın halde HP ısınıyor diyorsun. Sonra diyorsun ben demiyorum kullanıcılar diyor diyosun. Bende diyorum ki bilmediğin konu hakkında yorum yapma o zaman. Ben de gördüm 105 derece de çalışan MSI laptop ancak tutupta MSI ısınıyor yavv demiyorum.

Adam ilk defa kullandığını belirtmiş bu sıcaklıkların fazla olduğunu düşünmüş. Yazdıklarım arasında bu konunun nasıl üstesinden geleceğini ve benim de ilk zamanlar böyle düşüncelerde olduğumu belirtmişim. Sen gelmişsin adamın problemine çözüm sunacağın halde HP ısınıyor diyorsun. Sonra diyorsun ben demiyorum kullanıcılar diyor diyosun. Bende diyorum ki bilmediğin konu hakkında yorum yapma o zaman. Ben de gördüm 105 derece de çalışan MSI laptop ancak tutupta MSI ısınıyor yavv demiyorum.
Problemin bir çözümü yok ki çözüm önerelim.

Bilmeyip bilmişlik taslayan tiplerdensin. İşlemcinin turbosunu kapatarak daha düşük sıcaklıklar elde edebilir. Sesi dert etmiyor ise performans modunda daha yüksek fan devrinde daha düşük sıcaklık elde edebilir laptopu masaya tam temas etmeyecek şekilde yerleştirebilir. (altına yükseltici bir aparat)

Bilmeyip bilmişlik taslayan tiplerdensin. İşlemcinin turbosunu kapatarak daha düşük sıcaklıklar elde edebilir. Sesi dert etmiyor ise performans modunda daha yüksek fan devrinde daha düşük sıcaklık elde edebilir laptopu masaya tam temas etmeyecek şekilde yerleştirebilir. (altına yükseltici bir aparat)

Zaten soğutucusu varmış altta yoksa soğutucu edinmesini önerdim. Bizim konuda konuştuklarımızı okuduğunuzdan emin misiniz? Çünkü çok boş konuşuyorsunuz.

Geri
Yukarı