Çözüldü HP Omen 17 Oyunda 90 Derece Oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Serjez

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarımı alalı daha 3-5 gün olmasına rağmen sıcaklık değerleri bana mı çok geliyor, yoksa normali mi böyle anlamadım. Yardımcı olursanız sevirim. Attığım resim sistem boştayken. Oyunlarda 90'a çıktığını bile gördüm, genel olarak 86-87 civarı (işlemci için). HP'nin kendi programı sayesinde -0,04'lük undervolt da yapılmış durumda.

Sistem özellikleri:
  • RTX 3070
  • i7-11800H
  • 16 GB RAM
  • 1 TB SSD

Dosya Ekleri

• Snapchat-1014492251.jpg
    Snapchat-1014492251.jpg
    68,5 KB · Görüntüleme: 133
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Omen'lerde kullanılan termal macun piyasada satılan macunlara kıyasla CPU-GPU'nun daha sıcak çalışmasına neden oluyor. Ama uzun bir süre götürüyor stok macun. Omen Discord grubuna katılabilirsiniz farklı çözümler sunabilir kullanıcılar. Yüksek sıcaklık yüzünden macunu değiştirip pump-out sorunu ile karşılaşanlar da var.

5800H ile Valorant'ta 100 derece görmüştüm. Fan ayarı balanced modda agresif çalışmıyor. Manuel fan ayarı ile boşta sessiz, 90 dereceyi geçtikten ise daha yüksek devirlerde çalıştırabilirsiniz. Benim ayarlar resimdeki şekilde Auto moddan daha verimli. Ayrıca BIOS'tan fan always on seçeneğini devre dışı bırakın eğer yapmadıysanız.
Problemin bir çözümü yok ki çözüm önerelim.
Ben sorunlu olduğuna inanmak gibi bir dertten ziyade yazılımsal olarak yapılabilecek şeyler üzerine durmak istedim, HP omen 15 kullanan arkadaşta turboostu kapatmamı söyledi, orası yapılır zaten ama tutup da bilgisayar değiştirmek ne bileyim. Undervoltu kaça çekmem gerektiği veya ekran kartıyla da ilgili olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ayarı discrit mi hybrid mi yapmam gerketiği konusunda yazmıştım. Tabii bunları belirtmek isterdim ama sorun olmadığına inanan kişi oldum :D
Zaten soğutucusu varmış altta yoksa soğutucu edinmesini önerdim. Bizim konuda konuştuklarımızı okuduğunuzdan emin misiniz? Çünkü çok boş konuşuyorsunuz.
İşte bu neden bir çözüm olsun ben de onun için kabul edemiyorum, yazılımsal olarak yapılabilecek onca şey varken neden kendimi bir soğutucya muhtaç bırakayım.

Dostum sorun yok dert etme. Bilmeyen arkadaş gelmiş konuşuyor insanın canını sıkıyor. Senin yerinde bende olsam inan canım sıkılır. Adamın tek argümanı HP ısınıyor iade et inanmıyosan araştır falan demekten başka bir şey değil.

Ben sorunlu olduğuna inanmak gibi bir dertten ziyade yazılımsal olarak yapılabilecek şeyler üzerine durmak istedim, HP omen 15 kullanan arkadaşta turboostu kapatmamı söyledi, orası yapılır zaten ama tutup da bilgisayar değiştirmek ne bileyim. Undervoltu kaça çekmem gerektiği veya ekran kartıyla da ilgili olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak ayarı discrit mi hybrid mi yapmam gerketiği konusunda yazmıştım. Tabii bunları belirtmek isterdim ama sorun olmadığına inanan kişi oldum :D

İşte bu neden bir çözüm olsun ben de onun için kabul edemiyorum, yazılımsal olarak yapılabilecek onca şey varken neden kendimi bir soğutucya muhtaç bırakayım.
İlk sayfada zaten arkadaş önerdi size onları deneyebilirsiniz. Laptop kullandığınızı unutmamanız lazım masaüstü kadar serin çalışmazlar. Bir problem olmadığını zaten başta da belirtmiştim.

Bu da benim değerlerim her şey açık durumda iken sadece altına bir kitap koydum. :)

Eki Görüntüle 1331122
Teşekkür ederim değeri attığınız için hocam fanınızda benim olay var zatenbenim için sorun çözülmüştür diyebilirim, artı olarak Windows 11 Pro kullanıyorum onunda etkisi var mıdır Bi emin olamadım. Çünkü bu forumda aynı laptobu Windows 10 ile kullanan arkadaş öyle bir durumun olmadığını belirtmişti bana.
Teşekkür ederim değeri attığınız için hocam fanınızda benim olay var zatenbenim için sorun çözülmüştür diyebilirim, artı olarak Windows 11 Pro kullanıyorum onunda etkisi var mıdır Bi emin olamadım. Çünkü bu forumda aynı laptobu Windows 10 ile kullanan arkadaş öyle bir durumun olmadığını belirtmişti bana.
Şunun gibi..

Şunun gibi..
Arada 7 derece var...

Dosya Ekleri

• IMG_20220313_184950.jpg
    IMG_20220313_184950.jpg
    101,4 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:

Şunun gibi..

Arada 7 derece var...
Size bu konularda yardımcı olabileceğini sanmam zira konuya da tartışma amacıyla katılmıştı zaten.

Windows konusunda bilgim yok.
Size bu konularda yardımcı olabileceğini sanmam zira konuya da tartışma amacıyla katılmıştı zaten.
Hahahahahahahhaha
Hocam tartışmayalım lütfen ben sadece buradaki tecrübeli insanlardan bilgi almak istiyorum, son sorumu da sordum. Cevaplasın kapatacağım konuyu.
Dostum Windows konusunu bilmiyorum detaylı testler vardır bakıp ona göre karar verebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda gözlemlediğim W11 bazı oyunlarda daha düşük sıcaklık sunuyor.

Windows konusunda bilgim yok.

Hahahahahahahhaha

Dostum Windows konusunu bilmiyorum detaylı testler vardır bakıp ona göre karar verebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videoda gözlemlediğim W11 bazı oyunlarda daha düşük sıcaklık sunuyor.
Anladım, sağolun hocam.
Peki işlemcim için maximum ne kadar undervolt yapabilirim, 11800H için. Bu cevabı herhangi bir yerde bulamadım. Technopatta da konu açılmış ancak arkadaşa cevap vermemişler.. @Getrost @Reax

Son düzenleme:
Bende Ryzen 5800H olduğu için undervolt yapma şansım yok o yüzden bilmiyorum ancak dediğim gibi çok yüksek performansa ihtiyacın yoksa turboyu kapatabilirsin ses benim için sorun değil diyosan fanları yüksek devirde kullanabilirsin ama 90 derece normal için rahat olsun

Geri
Yukarı