HP Omen 17 vs Lenovo Legion 5 Gaming vs Monster Tulpar T7

Bütçe
En fazla 25.000
Uygulamasında sadece manuel modu seçiyorsunuz hatta bir saniye fotoğraf ileteyim direkt.
Sıcaklık kontrolünü sız yapıyorsunuz galiba. Fazla ısınırsa RPM kendiniz mi arttırıyorsunuz yoksa manuelde olsa otomatik artıyor mu?
Doların 1 TL oynması nasıl 4.000 TL etkiliyor gerçekten anlamış değilim ki zaten kendi sitesinden almaya kalksam en az 6.000 koymam gerekiyor üzerine ben Trendyol indirimi ile 4.000 demiştim.
Hocam ben farklı sayfadan farklı satıcı normal değerinden 4-5 bin daha fazla satışa koyup, asıl satıcısı bu fiyatı görüp kendi fiyatını da arttırdığını gördüm. Bazı çakallıklar da var dolar dışında.

Limit sıkıntısından 3070 alacaktım fakat limiti ayarladım sayılır o yüzden HP Omen 17 CK0010NT modelini almayı düşünüyorum. Fan dışında başka bir sorun çıkmaz umarım.

Bende aslında para iade olursa hem iş yerime hem de eve masaüstü toplamak istiyorum ama çok saha pahalıya gelecek gibi geliyor.
Sıcaklık kontrolünü sız yapıyorsunuz galiba. Fazla ısınırsa RPM kendiniz mi arttırıyorsunuz yoksa manuelde olsa otomatik artıyor mu?

Hocam ben farklı sayfadan farklı satıcı normal değerinden 4-5 bin daha fazla satışa koyup, asıl satıcısı bu fiyatı görüp kendi fiyatını da arttırdığını gördüm. Bazı çakallıklar da var dolar dışında.

Hocam burada bütün satıcılar Monster'ın kendisi işin garibi.

Bende aslında para iade olursa hem iş yerime hem de eve masaüstü toplamak istiyorum ama çok saha pahalıya gelecek gibi geliyor.
Hocam ben 2020 yılında RTX 2060, Ryzen 7 2700'li sistemi monitörle yaklaşık 12K toplamıştım. Uzun zamandır masaüstü piyasasına bakmıyorum geçen bakayım dedim artık 12K ya adam akıllı sistem toplamıyorsun. Bendeki orta seviye sistemler için min 20K gözden çıkarmak gerekiyor galiba.

Yandaki grafik onun ayarı. Soldan sağa doğru olan noktalar 5'er derece farklarla ayarlayabildiğiniz sıcaklık değeleri. Baştaki 2 nokta 50 ve 55 dereceye tekabul ediyor mesela. Bu sıcaklıklarda cihazın fanı 1200 rpm'de çalışıyor. 3. nokta 60 derece ve o sıcaklığa ulaştığında fanları 1600 rpm'e çıkartıyor.

Hocam burada bütün satıcılar Monster'ın kendisi işin garibi.
Hocam onu HP de yapıyor bu arada. Hepsiburada da HP Store Türkiye var bu hpstore kendisi bizzat sordum. Hepsiburada da 51K olan sistem kendi sitelerinde 47K. Bazı bilgisayarlda tam tersi de oluyor başka sitelerde daha ucuz olanlar. Aklımın ermediği durumlar.
Yandaki grafik onun ayarı. Soldan sağa doğru olan noktalar 5'er derece farklarla ayarlayabildiğiniz sıcaklık değeleri. Baştaki 2 nokta 50 ve 55 dereceye tekabul ediyor mesela. Bu sıcaklıklarda cihazın fanı 1200 rpm'de çalışıyor. 3. nokta 60 derece ve o sıcaklığa ulaştığında fanları 1600 rpm'e çıkartıyor.
Hocam size sormak istediğim diğer soru şu, oyuna girmediğinizde balanced kısmına mı alıyorsunuz yoksa hep mi balanced da? Birde discrete modunu sürekli açık mı yoksa o da boştayken kapatıp mı açıyorsunuz birde kapatıp açarken sistemi yeniden mi başlatmak gerekiyor yoksa daha hızlı ve kolay şekilde hallediliyor mu?

Hocam maalesef TR piyayası çok dalgalı. Bu tarz ürünler de insanlara mağduriyet yaşatınca kızıyorum.

Uygulamasında sadece manuel modu seçiyorsunuz hatta bir saniye fotoğraf ileteyim direkt.

Sizde mesela GPU boştayken çalışmıyor bende sürekli çalışıyordu çok nadir deaktif oluyordu sanırım coil whinedan kaynaklı oda.

Hocam ben 2020 yılında RTX 2060, Ryzen 7 2700'li sistemi monitörle yaklaşık 12K toplamıştım. Uzun zamandır masaüstü piyasasına bakmıyorum geçen bakayım dedim artık 12K ya adamakıllı sistem toplamıyorsun. Bendeki orta seviye sistemler içinmin 20k gözden çıkarmak gerekiyor galiba.

Vallahi dükkana 10klık PC işimi görüyor şu an yazılımı çalıştırmada ama eve en az bir 20k vermem gerek 30k ya geliyor oda laptopu çok daha mantıklı hale getiriyor haliyle.
Coil whinedan kaynaklanacağını sanmıyorum. Discrete modu var acaba o açık mıydı sizde?

Hayır hiç açmadım ben discrete modu.
Aynen olabilir. Oyun harici aktif olmuyor kolay kolay GPU. Intel'in kendi harici GPU'su çok rahatlıkla yetiyor gündelik kullanımlar için.

Bende PC boştayken hiçbir işlem yapmıyoken bile açıktı hep hatta bir kere açık görmedim onda da buraya yazmıştım.

Hocam onu HP de yapıyor bu arada. Hepsiburada da HP Store Türkiye var bu hpstore kendisi bizzat sordum. Hepsiburada da 51K olan sistem kendi sitelerinde 47K. Bazı bilgisayarlda tam tersi de oluyor başka sitelerde daha ucuz olanlar. Aklımın ermediği durumlar.

Hocam size sormak istediğim diğer soru şu, oyuna girmediğinizde balanced kısmına mı alıyorsunuz yoksa hep mi balanced da? Birde discrete modunu sürekli açık mı yoksa o da boştayken kapatıp mı açıyorsunuz birde kapatıp açarken sistemi yeniden mi başlatmak gerekiyor yoksa daha hızlı ve kolay şekilde hallediliyor mu?
Oyun kısmında balanced'da kullanmıyorum çünkü cihaz o modda ısınıyor. Hem de GPU Turbo mod'a girmiyor. 115W+15W dediğimiz değerde mesela 3060 için performance modunda 15W ekliyor. Ben genelde hybrid modda kullanıyorum çok oyun oynamadığım için. Sınava az kaldı malum :). Onun haricinde yazın fazla oyun oynayacağım için discrete moda alırım diye düşünüyorum. Her seferinde hybrid moda almakla uğraşmaya gerek yok sık oyun oynadıktan sonra.

Yeni konular

Geri
Yukarı