İnceleme HP Omen 17

HP Omen 17 - RTX3060M 130W - İ711800H - 8X2 RAM - 144Hz Ekran

Arkadaşlar öncelikle iyi forumlar. Bu yapacağım ilk inceleme olacağı için hatalarımı mazur görün lütfen. Bu yazımda internette de cidden incelemesi zor bulunan bir laptop'u anlatacağım. Laptop yaklaşık 10 gündür bende olduğu için uzun kullanım testi tarzında bir incelemeden ziyade kısa zamanda edindiğim deneyimleri aktarmaya çalışacağım. Elimden geldiğince objektif olmaya çalışacağım.

Öncelikle dış yapısından başlamak istiyorum. Metal bir kasaya sahip ve dış yapısı cidden kaliteli hissettiriyor. Klavye tuş diziliminde numpad olmaması ve solda macro tuşları olması açıkçası benim için kötü bir deneyim yaşamama sebep oluyor. Soldaki macro tuşlarına özellikle fazlasıyla parmaklarım çarpıyor ve alışması zaman alıyor. Klavye 4 bölgeli aydınlatmaya sahip ve uygulaması ile çeşitli ayarlamalar yapabiliyorsunuz. En alta tüm bu yazılımların ss'ini koyacağım.

Ekran 17.3 inç, mat ve Lcd panel. Renk doğruluğu srgb %99 olarak okumuştum internette. Ben açıkçası renklerin canlılığını beğendim. Ekran kalitesi de gayet iyi. 144 hz bu arada.

Kamerası 720p ve iyi değil bence. Arkadaşlarınızla olan zoom konuşmalarında iş görebilir fakat iş görüşmelerinde vs. yeterli olacağını düşünmüyorum.

Sistem gayet soğuk çalışıyor. Bilgisayar daha yeni olduğu için çok deneyimleme fırsatım olmadı ama bir kaç oyunda test ettim yine de. FPS değerlerini de aşağı yukarı yazmaya çalışacağım;
GTA 5'te ekran kartı kullanımı %90-95 arası olmasına rağmen 71 dereceyi geçmiyor GPU. Sıcaklığı ayrıca furmark testinde de gözlemledim ve 70 derece verdi yaklaşık 20 dakika boyunca. CPU sıcaklığım ise 80'i görmedi hiç. 65-75 arasında git gel yapıyordu. FPS değerim ise her şey en üstte, advanced açık 90-100 fps arası veriyor. Doğru bir ayar ile - çim kalitesini, mxaa ayarını, advanced settings'i kapatarak - rahat bir şekilde 130-140 FPS'lerde oyun oynayabiliyorum.

Bir de Valorant denedim, zaten sistemi aşırı yoran bir oyun olmadığı için ekran kartım 60-61 civarlarında değerler veriyordu sıcaklık anlamında. FPS ise ortalama 250-300 arası en yüksek ayarlarda. Tabi cihazda en beğendiğim özelliklerden biri olan MUX switch olduğu için tüm yükü RTX 3060'a verdiğimde fps değerlerim 350-400'lere dayanıyor.

Oyun konusunu yazın daha detaylı bir şekilde deneyeceğim şu an üniversite sınavım olduğu için pek vakit ayıramıyorum, bu oyunları da deneme amaçlı yükledim açıkçası.

Oyunlardan da ufak bahsettikten sonra ssd performasında gelelim. 6500 okuma 5000 civarı da yazma alıyorum yaptığım testler sonucunda. İnternette 7000/7000 olduğunu okudum ama çok takılmadım 6500/5000 olmasına, bunlar da gayet iyi değerler zaten.

Ram'leri test etmedim açıkçası ki nasıl test edeceğimi de bilmiyorum.

Sanırım donanımsal olarak atladığım bir şey kalmadı. Fanlar boşta 1800rpm, bazen tarayıcıda gezerken anlık olarak 2100rpm'lere çıkıyor ama sonrasında tekrardan 1800 seviyelerine düşüyor. Max fan hızı 4600rpm ve daha hiç max çalıştığını görmedim. GTA 5'te 4000 seviyelerinde çalışıyordu.

Kendi uygulamasından bahsedeyim bir de. Klavyede omen gaming hub tuşuna basıldığında açılıyor. Sistemde yüklü gelmiyor windows store'dan yüklememiz gerekiyor. SS'lerini aşağıya bırakıyorum.

Arkadaşlar genel anlamda böyle diyebilirim. Eğer unuttuğum veya es geçtiğim bir şey varsa affola, merak ettiğiniz şeyleri yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, tekrardan iyi forumlar dilerim.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    502,3 KB · Görüntüleme: 129
  • Ekran Görüntüsü (17).png
    Ekran Görüntüsü (17).png
    235,8 KB · Görüntüleme: 108
  • Ekran Görüntüsü (16).png
    Ekran Görüntüsü (16).png
    237,1 KB · Görüntüleme: 105
  • Ekran Görüntüsü (15).png
    Ekran Görüntüsü (15).png
    271 KB · Görüntüleme: 100
  • Ekran Görüntüsü (14).png
    Ekran Görüntüsü (14).png
    218,3 KB · Görüntüleme: 104
  • Ekran Görüntüsü (13).png
    Ekran Görüntüsü (13).png
    406,9 KB · Görüntüleme: 108
  • Ekran Görüntüsü (12).png
    Ekran Görüntüsü (12).png
    208,1 KB · Görüntüleme: 115
  • Ekran Görüntüsü (11).png
    Ekran Görüntüsü (11).png
    497,5 KB · Görüntüleme: 116
Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. Bir timespy ve r23 testi yapabilir misiniz? Mümkünse timespy testini mux açık ve performans modunda yapın.
Nasıl yapılır?
Steam'den 3Dmark'ın demo sürümünü ücretsiz indirin ve Timespy testi yapın.
Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O linki buraya kopyalayın.
Ayrıca "Detailed Monitöring" kısmının fotoğrafını çekip buraya atın.
Böylece ortalama ve anlık sıcaklık değerlerini de görmüş oluruz.

Örnek resimler altta teşekkürler.

Dosya Ekleri

• h1.jpg
    h1.jpg
    120,9 KB · Görüntüleme: 30
  • h2.jpg
    h2.jpg
    152,3 KB · Görüntüleme: 32
  • h3.png
    h3.png
    520,2 KB · Görüntüleme: 35
Elinize sağlık güzel bir inceleme olmuş. Bir timespy ve r23 testi yapabilir misiniz? Mümkünse timespy testini mux açık ve performans modunda yapın.
Nasıl yapılır?
Steam'den 3Dmark'ın demo sürümünü ücretsiz indirin ve Timespy testi yapın.
Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O linki buraya kopyalayın.
Ayrıca "Detailed Monitöring" kısmının fotoğrafını çekip buraya atın.
Böylece ortalama ve anlık sıcaklık değerlerini de görmüş oluruz.

Örnek resimler altta teşekkürler.
Şuan internet değişimi aşamasında olduğum için meşgulüm ve internet yok. İlerki günlerde yapıp atacağım hocam.

bende aynı laptop var ama valorantta mux switch olmadan 100 150 fps alıyorum full ayarlarda mux switchi açınca 200 250 arası oluyor normalmi
çünkü sizinki muxla 350 400 alıyoken benimki neden 200 250 alıyor daha yeni aldım pcyi 5 6 gün oldu lütfen yardımcı olun

bende aynı laptop var ama valorantta mux switch olmadan 100 150 fps alıyorum full ayarlarda mux switchi açınca 200 250 arası oluyor normalmi
çünkü sizinki muxla 350 400 alıyoken benimki neden 200 250 alıyor daha yeni aldım pcyi 5 6 gün oldu lütfen yardımcı olun
siz bence düşük alıyorsunuz. driverlar güncel mi? ve performans moduna alın. ben 200 civarı alıyorum sanırım mux açık değil.

Daha dün oynadım hocam valorant'ı. Rekabetçi modunda MUX açıkken 300 altına düşmüyorum. 400'ü de geçmiyor. İkisinin arasında oynuyor ortalama 350 civarı.

benimkinde bir sorunmu var acaba hem performans hem mux u açtım 250 bazen de 200
mux daha yeni keşfettim açık değilken bir kaç eski oyun yükledim onlarda kasma vardı

Geri
Yukarı