HP Omen 30l GT13-1012NT vs Gaming Pavilion TG01-2021NT

MROBOT

Centipat
Arkadaşlar kule tipi masaüstü PC almayı düşünüyorum. Bütçe yaklaşık 13 bin civarı. Karşılaştığım iki bilgisayarın özelliklerini ve linklerini aşağıda belirtmekteyim. İşlemci ve kasa farkı var, daha önce bu pcleri deneyimlemiş arkadaşlardan ve özellikle Ryzen konusunda ilgili, bilgili arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

HP Omen 30l GT13-1012NT: Ryzen 5 5600X RTX 3060 12 GB 16 GB RAM 256 GB M.2

Link: HP Omen 30l Gt13-1012nt Pc 465l1ea Ryzen 5 5600x Rtx 3060 12gb 16gb Ram 256gb M2 Fdos Oyun Bilgisayarı Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

HP Gaming Pavilion TG01-2021NT: Ryzen 7 5700G 16 GB RAM 512 GB SSD 6 GB RTX3060.

Link: HP Gaming Pavilion Tg01-2021nt 434s4ea Ryzen 7 5700g 16gb Ram 512gb Ssd 6gb Rtx3060 Gaming Pc Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

Omen daha iyi de adamlar parça markalarını paylaşmamış ne olduğu belli değil içinde PSU markası ne sertifika var mı anakart markası ne işlemcide stok soğutucumu var ekran kartının markası ne SSD markası ne parçalar iyide olabilir ama sorun burada zaten bilmiyoruz.

İki bilgisayarda da OEM anakart geliyor, ASUS, MSI tarzındaki markalar olmuyor diye biliyorum.
İkisi de kapalı tipte ne önde ne üstte fanları var, ikisi de ısınacak hele ki o donanımla.
Tavsiyem Ryzen 7 5700G'dir Ryzen 5 5600X'den tek kötü yanı L3 önbelleğinin 16 mb az olması ama aradaki bu farkı 2 çekirdek 4 izlek farkı kapatıyor bence. Son karar arkadaşın.

Omen daha iyi de adamlar parça markalarını paylaşmamış ne olduğu belli değil içinde PSU markası ne sertifika var mı anakart markası ne işlemcide stok soğutucumu var ekran kartının markası ne SSD markası ne parçalar iyide olabilir ama sorun burada zaten bilmiyoruz.

Hp bir çok parçayı kendi markası için ürettirmektedir.

Omen için detaylı bilgi : OMEN 30L GT13-1012nt Masaüstü Bilgisayar Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

Pavilon için gerekli bilgi : HP Pavilion Gaming Desktop TG01-2021nt PC Ürün Özellikleri | HP® Müşteri Desteği

Detayda göremeyeceğiniz Omen için psu markası CoolerMaster'dır. Ekran kartı HP'ye özel üretilmiştir. Pavilion için bilgim yok.

toplama hazır sistem yerine niçin bunları tercih edesiniz ki ? her türlü daha uygun fiyata daha iyi performans alırsınız.

Arkadaşlar yorumlarınız içim çok teşekkür ederim öncelikle,

Isınma sorunu cidden kafamı kurcalıyor, ayrıca Pavilion için 400 W akıllı güç adaptörü vs Omen için 500 W bronz güç adaptörü de değinmek istediğim bir nokta. Acaba performansa ne ölçüde etki ederler, bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Şuanda Omen alıp ileriye doğru işlemcisini yükseltmeyi düşünüyorum.

@x3dherma toplama hazır sistemler konusunda da pek bilgim olmadığı için sanırım tercihim böyle oldu, bilemiyorum ya da bana hep pahalı olanlar denk geldi, tavsiyeniz olursa çok sevinirim.

İyi forumlar

Genelde RTX 3060 sistem yerine 6600XT öneriyorum F/P açısından ve benchmark değerlerinde %13 önde 6600XT. Fakat RTX ve DLSS açısından RTX kart araştırdım. Piyasaya göre en uygun, güven veren sistemleri bulmuşsunuz açıkçası. Bütçenizi düşünerek size ısrarla 2.linkteki sistemi kaçırmayın derim. Niçin bu fiyata olduğunu bilmiyorum ama 3060 Ti kartlı sistemler minimum 14K'dan başlıyor.

6600xt 5600x
3060ti 5600x 13k Harika sistem! Kaçırmayın

Son düzenleme:

Geri
Yukarı