HP Pavilion 15-EC0008NT laptop yazılar bulanık

Abu!

Hectopat
Makaleler
7
Yer
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Arkadaşlar laptopum HP Pavilion 15-EC0008NT. Ekranda bazı yazılar bulanık gözüküyor. Her uygulama değil ama bazı uygulamalar bulanık gözüküyor.

Mesela görev çubuğunda NVIDIA denetim masasına sağ tık yaptığımda çıkan seçenekler bulanık gözüküyor. Film, oyun oynarken herhangi bir bulanıklık yok ama.

Çoğu neredeyse tüm uygulama yüklemelerinde yükleme programının tüm yazıları bulanık.

Tam belli olmuyor ama bulanık hal:

SAVE_20200807_213740.jpg

Bu da net yani olması gereken hali:

SAVE_20200807_213732.jpg

Nasıl çözebilirim bu sorunu? Sorun sadece Nvidia Denetim Masasında değil genel olarak çoğu şeyde var. Örnek olması açısından onu attım.

Ayarlar menüsünden monitör ölçeklendirmesini %125 yapın. Aynı sorun ASUS ROG Strix G531G serisinde var ve böyle çözülüyor diye biliyorum.
Zaten o şekilde, Windows Bulanıklık Önleme tarzı bir ayar var ismini tam hatırlamıyorum o da açık ama hala bu sorun devam ediyor.

Zaten o şekilde, Windows bulanıklık önleme tarzı bir ayar var ismini tam hatırlamıyorum o da açık ama hala bu sorun devam ediyor.

Belki bu sorunu giderebilir. Denetim masası- sistem ve güvenlik-sistem-gelişmiş sistem ayarları-performansın altındaki ayarlara tıklayın görsel efektlerden bilgisayarım için en iyi olanı Windows seçsin yapın.

Gelişmiş ölçeklendirme ayarlarına girip Özel ölçeklendirmeyi %125 yapmayı deneyi. Bulanıklık önleme'yi de hem açık hem kapalıyken kontrol edin bir etkisi var mı diye. Bunlar işe yaramazsa Windows 10 DPI Fix kullanabilir veya gözleriniz alışabilirse Windows'u %100 ölçeklendirmede kullanmayı deneyebilirsiniz.

Windows'u %100 ölçeklendirince sorun gözükmüyor. Ama bu sefer simgeler ve yazılar çok küçük olduğu için göremiyorum.
Gelişmiş ölçeklendirme ayarlarına girip Özel ölçeklendirmeyi %125 yapmayı deneyi. Bulanıklık önleme'yi de hem açık hem kapalıyken kontrol edin bir etkisi var mı diye. Bunlar işe yaramazsa Windows 10 DPI Fix kullanabilir veya gözleriniz alışabilirse Windows'u %100 ölçeklendirmede kullanmayı deneyebilirsiniz.
Dediğiniz dosyayı deneyeyim bir de.
Windows 10 DPI Fix uygulaması çoğu program ve yazıyı netleştirdi gibi gözüküyor. Nvidia dışında sorun göremedim.

Son düzenleme:
Bu ayarları yapınca düzeldi. Mat ekran var bu biraz netlik sorunu yaşatıyormuş.
Ekran ölçeğini de el ile 125 yaptım.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2021-01-04 084724.png
    Ek Açıklama 2021-01-04 084724.png
    102,5 KB · Görüntüleme: 64
  • Ek Açıklama 2021-01-04 084751.png
    Ek Açıklama 2021-01-04 084751.png
    121,3 KB · Görüntüleme: 60

Yeni konular

Geri
Yukarı